Weblog

Yapay Zeka Nedir?

blank

Teknoloji günümüzde inanılmaz bir boyuta ulaştı. Birçoğumuz söz konusu gelişmenin ne denli büyük olduğunu fark edemiyoruz çünkü hali hazırda içinde bulunuyoruz. Ancak dışarıdan bir gözle bakıldığında teknoloji hiçbir çağda olmadığı kadar hızlı bir şekilde gelişiyor ve çevremize olan hâkimiyetimiz her geçen gün biraz daha artıyor. Bu gelişmelerin son noktası olarak görülen ve kimi bilim insanları tarafından tehlikeli olarak kabul edilen Yapay Zeka Teknolojisi yavaş yavaş hayatımızın içine girmeye başladı bile. Bugün kullandığımız arabalar, telefonlar ve hatta evlerimiz bile bu teknolojiyi belirli bir ölçüde yansıtabiliyorlar. Apple kullananların çok yakından tanıdığı Siri bu konuda verilebilecek en iyi örneklerden bir tanesi denilebilir. Sizinle konuşan ve fiziksel bir varlığı olmamasına rağmen söylediklerinizi anlayan, kimi zaman öğrenebilen biri, tıpkı bizim gibi.

Yapay Zeka Mühendisliği (AI Engineering)


Yapay Zeka konusunda bilim insanları ve mühendisler ortak bir çalışma sergiliyorlar. Bu çalışmaların günden güne ilerlediğini basit bir teknoloji blogu aracılığıyla bile çok rahat bir şekilde görebiliyoruz ve takip edebiliyoruz. Burada teknolojiyi geliştiren ve asıl dokunuşları yapanlar günümüzde Yapay Zeka Mühendisi olarak anılıyorlar. Söz konusu mühendislerin nihai amacı uzun vade de tıpkı bir insan gibi davranabilen, duyguları olan ve öğrenebilen gelişmiş bir form ortaya çıkartabilmek. Tabi ki de burada bazı engellerle karşılaşıldığını söylemek mümkün ancak bu engeller günden güne biraz daha aşılıyor ve teknolojik güncellemeler sürekli olarak hayatımıza dâhil oluyor.

Türkiye’de Yapay Zeka Uygulamaları Ne Durumda?


Ülkemiz gençleri, özellikle de ileri görüşlü ve potansiyeli yüksek olanlar, şimdiden yapay Zeka alanına yönelmeyi planlıyorlar demek yanlış olmaz. Ancak burada akla takılan birkaç soru var: Türkiye’de Yapay Zeka uygulamaları şu an ne halde? Üzerine çalışılabilecek projeler var mı? Bu konu ile ilgili olumlu cevaplar vermek mümkün. Özellikle de savunma sanayisi ile ilgili alanlarda yapay Zeka son yıllarda çok daha aktif bir şekilde kullanılmaya başlandı. Tabi ki de ülkemizin bu alanda girişimci ruhlu daha çok insana ihtiyacı var, ancak şu anda mevcut bir şirkette çalışmak isteyenler içinde çokça seçenek olduğu söylenebilir.

Yazıyı Paylaş:

Bunları okudunuz mu?

  • Hizmetlerimiz
  • Hikayemiz
  • Neden Biz?
  • Referanslar
  • WeBlog
  • İletişim
blank

Hizmetlerimiz

Hikayemiz.

Neden Biz?

WeBlog

Referanslar

İletişim

WhatsApp Destek

blank

Hizmetlerimiz

Hikayemiz.

Neden Biz?

WeBlog

Referanslar

İletişim

WhatsApp Destek