Weblog

Web Tasarımda Kullanıcı Deneyimi

blank

İnternetten faydalanan her birey, bir internet kullanıcısıdır ve web ortamında terimleşmiş olarak “İnternet kullanıcısı” tabiri olarak ifade edilmektedir. Deneyim ise internet ortamındaki kullanıcıların sergiledikleri ya da sergileyecekleri davranışı ifade etmektedir.

Kullanıcı deneyimi nedir, diye merak edenler için tabir etmek gerekirse, kişilerin belli bir ürün, hizmet ya da sistemi kullanırken kullandıkları o simge üzerinde sergilemekte olduğu davranışlar eğilimi olarak adlandırılmaktadır. Kullanıcı deneyimi şeklinde ifade edilen kelime grubu, İngilizce de “User Experience (UX)” kelimelerinin karşılığı olarak kullanılmakta ve internetin yaygınlaşması ile kendine yer edinmeye başlamıştır.

Web Tasarımının Kullanıcı Deneyim Kriterlerine Uygun Olması Temel Faktörler

Kullanıcı deneyimi kriterinin gözetildiği alanların başında web tasarım gelmektedir. Bir web sitesi tasarlanırken kullanıcı odaklı olması, kolay ve rahat kullanım deneyimi sunması göz önünde bulundurulmalıdır.
Tasarımın Kullanışlı Olması
Web sitesinin kullanılabilirliğinin yüksek olması bir kullanıcı deneyimi tasarımı aşamaları açısından oldukça önemlidir. Bir sitenin kolay ve basit opsiyonlar içermesi sitenin hızlı kullanılmasını ve etkileşiminin yüksek olmasını da sağlamaktadır. Örneğin; Bir e – ticaret sitesinde ödeme sisteminin karmaşık ve zor olması, o site nezdinde uzun süreli kullanıcı deneyimi imkanına olumsuz etki eden bir durumdur.
Tasarımın İşlevsel Olması
Tasarımdaki işlevsellik faktörü kullanıcılara fayda sağlaması ile alakalıdır. Bir web sitesinin tasarımı kullanıcılarının tekrar tekrar o siteye gelmesini sağlayacak birtakım özelliklere sahip olabilmektedir. Dolayısıyla işlevsel olan web sitesinin kullanıcıları diğer siteleri daha az tercih edecektir.
İçerik Tasarımı
Gerek metin içerikleri gerekse görsel içerikler kullanıcıları tatmin edecek kapsamda olmalıdır. Bir web sitesinde yayınlanan içerikler birbiri ile uyumlu ve arama motoru optimizasyonu kriterlerine de uyum göstermelidir. Bu gibi kriterlerin tamamında başarıya ulaşılırsa, hedeflenen ziyaretçi kitlesine de kolaylıkla ulaşılabilecektir.
Web sitesi üzerinde gerekli düzenlemeler bu bağlamda sürekli olarak düzenlenmeli, ziyaretçiye yönelik etkili deneyimler oluşturulmalıdır. Yazınsal türde oluşturulan içerikler ziyaretçiler tarafından okunmalı ve göz gezdirmeye müsait bir içerik yapısında ve kalitesinde olmalıdır. Web sitesinde yayınlanan görsel içerikler ise tasarımla bütünleşmeli, tasarıma aykırı olan renkler ve temalar göz yormaması açısından kullanılmamalıdır.

Yazıyı Paylaş:

Bunları okudunuz mu?

  • Hizmetlerimiz
  • Hikayemiz
  • Neden Biz?
  • Referanslar
  • WeBlog
  • İletişim
blank

Hizmetlerimiz

Hikayemiz.

Neden Biz?

WeBlog

Referanslar

İletişim

WhatsApp Destek

blank

Hizmetlerimiz

Hikayemiz.

Neden Biz?

WeBlog

Referanslar

İletişim

WhatsApp Destek