Web Tasarım İçin SEO Neden Önemlidir?

Web Tasarım İçin SEO Neden Önemlidir

SEO Nedir?
Web tasarım Search Engine Optimization kelimelerinin kısaltması olarak dijital pazarlama sektöründe kullanılır. Kısaca SEO arama motorlarında web sitelerimizin daha kolay ve ilgili kelimeler ile ön plana çıkmasını sağlayacak bir işlemler bütünüdür. Bu işlemler bütününe Arama Motoru optimizasyonu diyebiliriz.
SEO web sitemiz hakkında arama motorları (Google, Yandex, Bing, Yaani vb.) için yapılan iyileştirme çalışmalarının bütününe verilen süreçtir. Buradaki amacımız web sitemizin içerdiği konu (sektör, ürün, hizmet) ile arama motorunda üst sıralara çıkmasını sağlamaktır. Bu tamamen organik (ödeme yapılmayan) bir süreçtir. SEO optimizasyonu yapılan web sitesi organik olarak üst sıraya çıkar ve doğal olarak ziyaretçi trafiğini arttırır.

SEO’nun dijital pazarlamadaki amacı nedir?
Dijital pazarlama, çoklu mecralarda dijital iletişimimizi denge ile yürütmemizi gerektiren bir olgudur. SEO’nun dijital pazarlamadaki amacı; arama motoru optimizasyonu” yani arama motorlarında üst sıralarda listelenmeye yönelik işlemlerde belirlenen SEO hedefleri ile öne çıkmaktır. Bu amaç da, sitelerde yer alan bilgi, hizmet veya satışını yaptığımız ürünlerin en doğru hedef kitleye organik olarak ulaşmasına olanak sağlar.

Google’da Web Tasarım bir kimlik demek

SEO sitelerin organik olarak ulaşmak istedikleri web popülerliğine, organik (medya yatırımsız) yöntemler kullanarak ulaşma sürecidir. Bu web popülerliği, beraberinde Google sıralama artışını da getiriyor ve böylece markanın dijital kimliği SEO ile koruma altına alınıyor.
Kısacası SEO dijital pazarlamada (internet reklamcılığında) karşılığını yavaş ama kalıcı alabildiğimiz bir teknik optimizasyon sürecidir. Bu süreç, dijital pazarlama stratejimizin ilk fazını oluşturmalıdır.

SEO’ya Giriş

SEO bir nevi organik bir popülarite sağlama sürecidir. Bu popülariteyi en organik yöntemlerle operasyonunu yapanlara SEO Uzmanları denmektedir.
Dijital platformlarda popülarite, arama motorlarında üst sıralarda listelenmekle başlamaktadır.Bir markanın, web sitesi ile arama motorlarında üst sırada listelenmesi öncelikli olarak prestijini sağlarken, tüm tanıtım ve reklamlara katma değer sağlamaktadır.
Arama motorlarında (Google, Yandex, Bing ve Yaani vb.)ziyaretçi sayımız artmaya başladıkça SEO süreçleri önem kazanır. Bu adı konulmamış özellikle Google’a karşı algoritma savaşında kazandığımız yeri her zaman en güncel kelime bulutları ile optimize edip, dijital bilinirliğimizi koruma altına almamız gerekmektedir.

WordPress’te SEO Tablosu

WordPress sitelerin admin panelinde yer alan eklentiler bölümünde, size uygun SEO eklentisini kurup, etkinleştirdikten sonra, bizlere basit bir şekilde SEO için hangi adımları izlememiz gerektiğini söylemektedir. Açıklamalar, görsel kullanımı, referanslar, alt başlıklar ve kullanılan kelimelerin konu ile ilişkisi SEO adımlarında oldukça önemli bir yere sahiptir.

SEO için 3 Parametre Bulunmaktadır

Trafik Kalitesi
Bu adım, markanızın ürün veya hizmet gamında bulunan kelimelerle, hedef kitlenin örtüşmesi olarak yorumlanabilir.Bu noktada ürün veya hizmetinizle alakalı kendi pazarınınızda (lokal veya global) doğru kelimelerle indekslenmeniz gerekmektedir.
Trafik Hacmi
Arama Motoru Sonuç Sayfaları’ndan ürününüzle veya hizmetinizle ilgilenen hedef kitlenizin web sitenize tıklaması önemlidir ve bu tıklamalar ne kadar çok olursa SEO süreciniz için olumlu sonuçlar verecektir.
Organik Sonuçlar
Arama motoru sonuçlarının en önemli bölümü reklamlardan oluşuyor. Organik trafik bunlardan farklı olarak ödeme yapılmadan elde edilen trafiktir. Dolayısıyla SEO adımları ile organik olarak arama motorunda üst sırada olmayı hedeflemeliyiz.

Bunlara da bakabilirsiniz.

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İster misiniz?

Hadi Konuşalım.