Weblog

Web Tasarım Nasıl Olmalı?

Web tasarım nasıl olmalı, en etkin web sitesi tasarımları nelerdir konusunda çoğu kullanıcının aklını karıştıran karmaşık öğeler bulunmaktadır. Etkili ve estetik görünümlü bir web sitesi tasarımı, dağınık görünüşlü ve karmakarışık temalar barındıran web sitelerine oranla daha dikkat çekmekte ve büyük avantajlar sağlamaktadır. Bir web sitesinin ziyaretçileri tarafından kolayca algılanması, alıcıya gönderilen mesajların en etkili şekilde ve kısa yoldan ulaştırılması bu avantajlardan sadece birkaçıdır.
Online dünyada en aktif şekilde faaliyet gösteren blog ve web siteleri için tasarlanan web sitesi tasarımlarının, ziyaretçiler tarafından gün geçtikçe daha da sade ve görsel materyale dayalı olması, kolay anlaşılabilir ve kullanılabilirliği yüksek olan temalar içermesi gerekmektedir. Bir web sitesinin zaman faktörü ile yarıştığı modern çağda platformlar arası hızlı geçiş imkanı sunması ve iyi bir performans göstermesi de kullanıcıya verilen önemin somut göstergeleri arasındadır.
Ziyaretçi deneyimlerini daha profesyonel hale getirmek ve taleplere cevap olabilmek için son dönemlerde geliştirilen minimalist eğilimler ve fonksiyonel temalar oldukça popülerliğini korumaktadır.

Etkili Web Tasarımı Nasıl Olmalı

Minimalist yaklaşımla oluşturulan web siteleri, salt “tasarımda sadelik” amacı gütmeden, web sitesi platformu içerisinde amaca hizmet etmeyen ve doğrudan katkısı olmayan her türlü unsuru kaldırmak üzerine yoğunlaşılan bir web sitesi tasarımı trendine sahiptir.

Verilen mesaj net olmalıdır.

Bir web sitesi kurmaya başlarken tasarım ve revize süreçlerinden önce verilecek mesajı oluşturmak gerekmektedir. Bu esnada markanızın bilinirliğini kullanarak belirli bir amaç doğrultusunda ilerlemek etkili olacaktır. Web sitesi tasarımı yapılırken atılacak her adımda bu amaca yönelik hizmet edecek doğrultuda ilerlemek önemlidir.
Bir web sitesi belirli bir ürünü öne çıkarmak için kurulduysa, ziyaretçiler site üzerinde ürün bilgilerini ve görsellerini kolaylıkla görüntüleyebilmeli ve ürünü efektif bir şekilde satın alabilmelidir.

Dikkat dağıtıcı unsurlar sınırlandırılmalıdır.

Web sitelerinde geçerli olan gereksiz görseller veya bilgiler ve pop-up reklamlar gibi dikkat dağıtıcı unsurlar sitenin hizmet edeceği amaç dışında kalabilmektedir. Web sitesi tasarımı trendleri değerlendirilirken bu amaca aykırı gelen unsurlar çıkarılmalıdır.

Renk düzeni ve mizanpaj oldukça önemlidir.

Bir web sitesi tasarlarken minimal tasarımlar ve diğer tasarımlar beraber değerlendirilmeli, sayfa öğeleri etkili bir şekilde vurgulanmalıdır. Teknik tasarım içerisinde doğal boyutlarda ve uygun renk paletlerinde göz alıcı desenler oluşturulabilir. Doğru mizanpaj ile canlı renklerin kullanımı kullanıcıların oldukça ilgisini çekecektir.

İşinizi Bugün büyütün

Aradığınız tüm dijital çözümler Webliyum’da! Hemen bir uzman ile görüşmeye başlayarak, tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Webliyum.net müşterilerin ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş profesyonel web tasarımı, SEO,
e-ticaret sistemleri ve dijital hizmetler sunmaktadır.

Haber bültenimize abone olun.

© Webliyum – Dijital Performans Ajansı 

  • Hizmetlerimiz
  • Hikayemiz
  • Neden Biz?
  • Referanslar
  • WeBlog
  • İletişim