Weblog

Web Tasarım Esasları

Web Tasarım Kriterleri

İster büyük bir işletme, ürün, hizmet veya kişisel için bir web sitesi oluşturuyor olun, web tasarım esaslarını öğrenmek çok önemlidir. Web sitenizin amacı, hedef kitlenin belirlenmesi, tasarım, kullanılabilirlik ve marka bilinci oluşturma gibi dikkate alınması gereken birkaç temel unsur vardır.

Web tasarım esasları amaç, güvenilirlik oluşturarak ve ziyaretçileriniz arasında güven oluşturarak markanızın veya işletmenizin itibarını artırmanıza yardımcı olabilir. Web tasarımının dikkate alınması gereken birçok yönü olmasına rağmen, web sitenize başlamak için ihtiyaç duyacağınız bazı web tasarım esaslarını ele alacağız.

 • Açık Bir Amaç

İyi tasarlanmış bir web sitesi, kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılar. Kullanıcılara hitap eden bir web sitesi yapmanın en iyi yolu, çok net bir amaca sahip olmaktır.

Web tasarımcıları, üzerinde çalıştıkları her sitenin, sayfanın ve bölümün ele almayı hedeflediği açık ve kesin bir amaca sahip olmasını sağlar. Bu, bilgi sağlamaktan ve eğlence sunmaktan bir tür etkileşime izin vermeye ve bir işlemi tamamlamaya kadar her şey olabilir.

Kalabalık ve aşırı tasarlanmış web sitelerinde çok fazla öğe olduğunda, yalnızca dikkatin dağılmasına ve kafa karışıklığına yol açar. Bu nedenle, harika web tasarımı, yalnızca temiz ve basit değil, aynı zamanda amaca yönelik ve doğrudan kullanıcının istediği ile uyumlu olacak şekilde yapılmalıdır.

 • Hedef Kitlenizi Belirleyin

Web siteniz kimler için? Hedef kullanıcılarınız için tasarım yapmak, web tasarımının en önemli esaslarından biridir.Web sitenizde neyin öncelikli olduğunu ve kullanıcıları doğru yere nasıl yönlendireceğinizi şekillendirmeye yardımcı olacaktır.

Hedef kitlenizi belirlemek için konum ve kullanıcı hedefleri hakkında kullanıcı araştırması yapın. Hedef kitlelerinin kim olduğunu analiz etmek ve bunları web sitenizin ihtiyaçlarıyla karşılaştırmak için rakip web sitelerine ve sosyal medya sayfalarına bakmayı unutmayın. 

 • Tipografi

Tipografi, bir web sitesindeki alanın çoğunu kaplamasına ve kullanıcıların çevrimiçi olarak yaptığı ana faaliyetlerden biri okuma olmasına rağmen, bir web sitesinin genel başarısı üzerindeki etkisi nedeniyle tipografi genellikle göz ardı edilir.

Web siteniz tipografinin temellerini doğru alıyorsa, o zaman çoğundan çok daha ileridedir. Birincisi, Arial, Helvetica ve Verdana gibi dekoratif kaplamaları olmayan çağdaş görünümlü yazı tipleri olan Sans Serif yazı tiplerini çevrimiçi olarak okumak en kolay olanlardır.

İdeal yazı tipi boyutu 16 pikseldir. Ayrıca modern bir tasarım için maksimum üç nokta boyutuna bağlı kalmanız önerilir. Benzer şekilde, başlıklar, gövde ve düğmeler gibi öğeler arasında en fazla üç yazı tipi kullanmak en iyisidir.

 • İletişim

Tipografinin temellerini takip etmenin yanı sıra, web tasarımının önemli bir ilkesi de açık ve tutarlı iletişimdir.

Kullanıcılar bilgiyi hızlı bir şekilde isterler ve bu nedenle ortam ne olursa olsun, mesajınızın doğrudan ve kolay anlaşılır olması gerekir.

Gördüğünüz gibi, web sitenizin iletişimini geliştirmek her zaman daha fazla bilgi eklemekle ilgili değildir. En iyi web siteleri, ihtiyaç duyduklarını mümkün olduğunca az kelime ve öğeyle karşılar.

 • Mobil Uyumlu

Duyarlı tasarım, geçmişte isteğe bağlıydı. Bugün, web siteniz birden fazla cihazda ve birden çok ekran boyutunda kullanılamıyorsa, yalnızca kullanıcılar web sitenizi terk etmekle kalmaz, aynı zamanda Google’da iyi bir sıralama elde etmek içinde mücadele edemez.

Web sitenizi mobil uyumlu hale getirmek için en kolay başlangıç ​​noktası, siteyi duyarlı bir düzen ile yeniden oluşturmaktır. Aksi takdirde, ana sitenizden ayrı ve özellikle mobil kullanıcılar için optimize edilmiş özel bir mobil site oluşturabilirsiniz.

Akıllı telefonların, tabletlerin ve artık phabletlerin artan kullanımı ile web sitenizi mobil kullanıcılar için uygun hale getirmek bir zorunluluktur.

Web tasarım sürekli gelişen bir alandır. Web tasarım esasları bugün, yarın ve gelecekteki web siteniz için iyi performans göstereceğinden emin olabilirsiniz.

İşinizi Bugün büyütün

Aradığınız tüm dijital çözümler Webliyum’da! Hemen bir uzman ile görüşmeye başlayarak, tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Webliyum.net müşterilerin ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş profesyonel web tasarımı, SEO,
e-ticaret sistemleri ve dijital hizmetler sunmaktadır.

Haber bültenimize abone olun.

© Webliyum – Dijital Performans Ajansı 

 • Hizmetlerimiz
 • Hikayemiz
 • Neden Biz?
 • Referanslar
 • WeBlog
 • İletişim