Weblog

Statik IP Nedir?

Uzun süreli bilgisayar kullanıcılarının birçoğu IP adresinin ne anlama geldiğini çok iyi bir şekilde biliyordur. Ancak IP adresi tek boyutlu bir şey değil. Farklı IP türleri olduğunu söylemek de mümkün. Uzun vadeli düşünüldüğünde amatör bir bilgisayar kullanıcısının bu bilgilere hâkim olması gerektiğini söylemek yanlış olabilir. Çünkü amatör bir kullanıcının, kullanım deneyimi esnasında herhangi bir noktada bu bilgilere ihtiyaç duyması oldukça zor. Ancak uzmanlaşmış bir kullanıcının hem IP adresiyle hem de Statik IP adresiyle ilgili bazı bilgilere sahip olması faydalı olacaktır.

Bildiğiniz gibi IP açılımı itibariyle Internet Protocol Address şeklinde tanımlanmaktadır. Bu ifade tek başına bir şey ifade etmiyor olabilir. Bu sebeple ufak bir örnek vermekte fayda var. IP adresi bir kişinin kimlik numarası gibidir ve cihaza özel olarak verilir. Tabi ki de hangi modemden internete bağlandığınız burada IP adresini etkilemektedir. İşte Statik IP dediğim şey de bununla ilgili, Statik IP asla değişmez. Adı üstünde statiktir, sabittir. IP aslında iki türlüdür, bunlardan birisi bizim sözünü ettiğimi sabit olan yani Statik IP. Diğeri ise değişken olan Dinamik IP’dir. İkisinin de çeşitli avantajları ve dezavantajları olduğunu söylemek mümkün. Statik IP özel olarak satın alınmıyorsa bu durumda otomatik olarak Dinamik IP söz konusu olur. Ayrıca Statik IP yönetim itibariyle oldukça zor ve yorucudur. Örnek olarak bir şirkette Statik IP kullanılacaksa her bir cihaz için özel ayarlamalar yapılması gerekir ve bu durum uzun vade de zaman kaybına yol açar.

Statik IP Nasıl Alınır?


Statik IP özelliğine sahip olmak istiyorsanız bunu satın almanız gerekir. Statik IP direkt olarak modemle birlikte gelen bir özellik değildir. Eğer Statik IP almak istiyorsanız İnternet Servis Sağlayıcınız ile iletişim kurmayı deneyin. Sizin için gerekli yönlendirmeleri yapacaklardır. Böylece sabit bir IP sahibi olabilirsiniz. Sahip olduğunuz IP adresini diğerleriyle paylaşmanıza gerek kalmaz ve bu IP sadece size özel hale gelir. Haliyle internet hız potansiyelinizi neredeyse tamamına yakın olacak şekilde kullanabilirsiniz.

İşinizi Bugün büyütün

Aradığınız tüm dijital çözümler Webliyum’da! Hemen bir uzman ile görüşmeye başlayarak, tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Webliyum.net müşterilerin ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş profesyonel web tasarımı, SEO,
e-ticaret sistemleri ve dijital hizmetler sunmaktadır.

Haber bültenimize abone olun.

© Webliyum – Dijital Performans Ajansı 

  • Hizmetlerimiz
  • Hikayemiz
  • Neden Biz?
  • Referanslar
  • WeBlog
  • İletişim