Weblog

Seo Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?

Seo Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?

Seo uyumlu içerik, dijital pazarlama stratejisinin önemli bir parçasıdır. Trafiğinizi artırmanın en iyi yolu Google’da daha iyi sıralamalar elde etmektir.

Sağlam bir SEO stratejisi bu konuda size yardımcı olacaktır. Ancak web sitenizin sayfa içi ve sayfa dışı SEO kuralları uygulamaktan daha fazlası vardır.

SEO uyumlu içerik yazmak artık bir zorunluluk haline geldi ve sayfalarınızdaki kullanıcı deneyimini ihmal etmemenizi sağlar. Ayrıca, sayfa deneyimi en önemli sıralama faktörlerinden biridir.

SEO uyumlu içerik nasıl yazılır? Öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin!

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

Google, Yandex ve Bing gibi arama motorlarının ilk sayfasında sıralama yapmak amacıyla içerik yazma işlemidir. Bu, alakalı anahtar kelimeleri araştırarak ve kullanıcının amacına uygun optimize edilmiş içerik oluşturarak sağlanır.

Google, ne olduğunu görmek için web site içeriğini tarayan “örümcekler” kullanır. Bu tarama sırasında, site üzerinde kullanılan dile göre site hakkında çok şey öğrenir.

SEO uyumlu içerik, sayfanın içeriğini optimize ederek arama motorlarının içeriği taramasını ve olumlu değerlendirmesini kolaylaştırır. Daha olumlu değerlendirilirse, serp’de daha iyi bir sıralama elde eder.

İçerik SEO uyumlu yazılmadan oluşturulursa, arama motorları için uygun görünmeyebilir ve tarayıcılar sayfanın neyle ilgili olduğunu bile anlayamayabilir.

SEO Uyumlu İçerik Neden Önemlidir?

SEO Uyumlu İçerik, Google’da daha iyi sıralanmasına yardımcı olmak için yapılır. İçerik optimize edilmezse, bir aramada birkaç sayfa görüntülenir.

Ön sayfaya çıkmak neden bu kadar önemli?

Bir araştıma, sayfaların aldığı tıklama sayısının yalnızca arama sonuçlarının ilk sayfasına ulaşmaya bağlı olmadığını, aynı zamanda o sayfada olabildiğince yüksek olmasına da bağlı olduğunu buldu.

İlk sayfadaki ilk sonuç, araştırmacıların% 28’inden fazlası tarafından tıklanmaktadır. Bu ilk sonuçtan sonra, sayfadaki her nokta ile yüzdeler azalır. Bu yüzden, web siteniz insanların gördüğü ilk sayfadaki sonuçlardan biri olması gerekir.

SEO için yazmak da önemlidir, çünkü sitenizin ömrü boyunca sürecek bir pazarlama tekniğidir.

Birçok kişi PPC reklamcılığı ile iyi geçinir, ancak bu reklam için ödeme yapmayı bırakırsanız, daha fazla trafik getirmez.

Sitenizi pazarlamak için başka ne yaparsanız yapın, iyi bir SEO içeriği siteniz için çalışmaya devam edecektir.

SEO Uyumlu İçerik Yazmanın Temelleri Nelerdir?

SEO uyumlu içerik yazmak oldukça basittir, ancak her zaman kolay değildir.

En iyi arama motoru sonuçlarını sıralamak için sihirli bir formül yoktur, ancak Google’ın algoritmasının bildiğimiz birkaç bölümü vardır. Daha iyi konumlandırma elde etmek için içerik bu yönler göz önünde bulundurularak yazılmalıdır.

SEO uyumlu içerik yazmanın en önemli yönlerinden biri doğru anahtar kelimeleri kullanmaktır. Bu, insanların sizinki gibi siteleri aradıklarında ne aradıklarını bilmek anlamına gelir.

Bu, SEO içerik yazarının bazı anahtar kelime araştırmaları yapmasını ve dahil edilmesi gereken kelime ve ifadelerin bir listesini oluşturmasını gerektirir.

İçerikte birçok ilgili kelimeyi kullanmak da önemlidir. Bu, aranan anahtar kelimelere iyi uyan eş anlamlı kelimeler anlamına gelir.

Google, içeriğin neyle ilgili olduğundan emin olmak için ana anahtar kelimelerle ilgili birçok kelime olup olmadığını kontrol eder.

Bu ilgili kelimelerin kullanımı gizli anlamsal indeksleme olarak adlandırılır ve arama motoru optimizasyonunda büyük ölçüde yardımcı olur.

Tarayıcılar ayrıca içeriğin bir kitle için mi yoksa yalnızca SEO için mi yazıldığını değerlendirir.

Bu nedenle SEO uzmanlarının anahtar kelime doldurmaktan kaçınmaları veya içeriğin bir insan kitlesi için uygun olmaması için aynı anahtar kelimeleri tekrar tekrar girmeleri gerekir.

Bulunması gereken denge, içeriğin hem insan okuyucularına hem de arama motoru örümceklerine hitap etmesidir.

Karmaşık dil kullanımı, arama motoru taramasında başka bir faktördür. Dil çok basitse ve çok az benzersiz kelime kullanıyorsa, değerli olarak değerlendirilmeyecektir.

SEO uyumlu içerik iyi akmalı ve dili doğal olarak kullanarak konusuyla ilgili birçok bilgiyi aktaracak kadar karmaşık olmalıdır.

SEO içerik yazarı nedir?
Bir SEO içerik yazarı, sizin için iyi optimize edilmiş içerik oluşturmak için arama motoru sıralamasının tanıdık yönlerini kullanan bir yazma uzmanıdır.

Google’ın Sıralama Faktörlerini ve bir metinde kullanılacak en iyi uygulamaları iyice anlamanız gerekir. Sayfa içi SEO deneyimi de sağlanır, çünkü bu kişi makaleleri optimize etmekten sorumludur.

Kullanılan dil, insan okuyucuların ona bağlanabilmesi için yeterince basit olmalıdır. Metin boyunca anahtar sözcükler kullanmalıdır, ancak bunları doğal olarak da kullanmalıdır.

SEO içerik yazarı hangi becerilere sahip olmalıdır?
SEO içerik yazarı, içeriğin benzersiz bir tonda ve iyi akan bir yazı stiliyle nasıl yazılacağını anlamalıdır.

Hedef kitlenin kim olacağını tam olarak bilmeliler ki, bunu içeriğin yazılma biçimine dahil edebilsinler.

SEO içerik yazarı, rakip içeriklerin ne yaptığını bilmeli ve hızlı bir araştırma yapabilmelir.

Kopyanın dönüştürülmesi için ikna edici bir tonda yazabilmeniz ve ayrıca yeni içerik konuları, özellikle bloglar için fikirler üretecek kadar yaratıcılığa sahip olması gerekir.

İyi bir SEO içerik yazarı, içeriğin konumunu daha da iyileştirmek için gizli anlamsal indekslemenin temellerini de anlar. Hem okuyuculara hem de arama motoru arayanlara iyi bir deneyim sunmak için metni mümkün olduğunca fazla bilgi ile paketleyebilmeleri gerekir.

SEO içerik yazarı, arama motoru algoritmalarındaki tüm yeni değişikliklerden de haberdar olmalıdır.

Periyodik olarak, algoritma içeriğin bir yönünü eskisinden daha önemli hale getirmek için değiştirilir. Bir SEO içerik yazarı, çalışmalarına entegre edilebilmesi için bu değişikliklerden haberdar olmalıdır.

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?

1.İnsanlar için yazmak

Kitlenizi tanıyın ve onlar için yazın.

SEO uyumlu içerik, SEO’nun yalnızca bir parçasıdır. Bir diğer önemli kısım Geri bağlantıdır. Yazdığınız içeriğin SEO’yu geliştirmek için diğer sitelerden geri bağlantılar çekmesi gerekir.

Bu nedenle, yazdığınız kopyanın önce bir insan izleyici kitlesi için yazılması gerekir. Çok robotik veya anahtar kelimelerle dolu görünüyorsa, birkaç site daha sonra bağlantı kurmak isteyecektir.

2.Google’ın algoritmalarını anlayın

Google algoritmalarını anlayın ve güncellemerini takip edin. Blogunuza nasıl daha fazla trafik çekeceğinizi bilmek önemlidir.

Arama algoritmalarını düzenli olarak optimize ederler, böylece en iyi kaliteye sahip sayfalar daha üst sıralarda yer alır. Google, arama motorunun mümkün olduğunca etkili olmasını isteme konusunda endişelidir.

Arama motorlarının aradığı her şeyi anlamak, onu daha iyi sunmanıza yardımcı olacaktır.

3.Anahtar kelimeleri nasıl bulacağınızı bilin

Anahtar kelime araştırması yapmayı ve yazdığınız içerik için en iyi anahtar kelimeleri nasıl seçeceğinizi bilmeniz gerekir.

Bu, ana anahtar kelimenin ne kadar popüler olduğunu ve uzun kuyruklu anahtar kelimelerin nasıl seçileceğini değerlendirme yeteneğini içerir.

Çoğu zaman, bir konunun ana anahtar kelimeleri, arama motoru sonuçlarındaki ilk sıralar için çok fazla rekabete sahiptir.

Bu, daha düşük arama hacmine sahip anahtar kelimeleri aramayı gerekli kılar. Bir SEO içerik yazarı, her kelime veya kelime öbeği için rekabeti değerlendirebilmeli ve en iyilerini seçebilmelidir.

4.Uzun içerikler yazın

Google Panda 4.1 algoritma güncellemesi, daha uzun, daha bilgilendirici içeriği ödüllendirmek tanıtıldı.

Her sayfanın en az 1.000 kelime kaliteli içerik içermesidir. Daha kısa sayfalar mevcut algoritmalar için yeterli karmaşıklığa sahip olmayabilir.

Daha uzun içerik yazmak size listeler ve tablolar gibi çeşitli şekillerde bilgi sağlama özgürlüğü de sağlar.

Her sayfaya çok fazla bilgi koymanız gerekir ve farklı bilgi sunma yöntemleri hem insanlar hem de arama motorları için yararlı olabilir.

5.Her cümleyi benzersiz kılın

Arama motoruları tüm benzersiz içerikleri ödüllendirir. Bir sayfanın bölümleri başka bir siteden kopyalanırsa, Spam olarak işaretlenebilir ve ceza alabilir.

İntihal programları kullanarak, SEO uyumlu içerik yazarken her parçasının benzersiz olduğundan emin olabilirsiniz.

Kopyaları bulursanız, kopyanın kulağa doğal gelmesini sağlarken bu bölümleri yeniden yazın.

6.İlgili kelimeleri kullan

Yeni algoritmalar, kullandıkları anahtar kelimelere uyan ortak sözcükleri arar.

Bu, arama motorunun içeriğin gerçekten bu konu olduğunu bilmesini sağlar. Hangi eşlik eden kelimelerin kullanılacağını araştırmak genellikle gerekli değildir, çünkü bunlar genellikle bir şeyin konuyla ilgili kullanacağı temel kelimelerdir.

Bu eşlik eden kelimeleri nasıl kullanacağınızdan emin değilseniz, Gizli Anlamsal İndekslemeyi inceleyin ve bu bilgiyi kullanın.

7.Kaliteli sitelere bağlantı verin

Bağlantıları bilgi alıntıları olarak kullanmak, bilgilerin nereden geldiğini göstermenin yaygın bir yoludur.

Ancak, siteniz düşük kaliteli sitelerden gelen bilgileri kullanmamalıdır. Spam sitelerine bağlantılarınız varsa, sayfanızdaki bilgiler de spam olarak kabul edilir.

Her zaman kendi başlarına popüler olan üst düzey sitelere bağlanın.

Arama motorlarının genel amacı, iyi bilgileri yaygın olarak kullanılabilir hale getirmektir. İyi sitelere bağlandığınızda, arama motorlarına diğer sitelere bağlı olduğunuzu ve bilgilerinizi yararlı sitelerden aldığınızı gösterirsiniz.

8.Farklı içerik türlerini kullanın

Harika bir site, bilgi aktarmanın çeşitli yollarını içerebilir. Bunlar genellikle metindeki bilgileri korumak ve genişletmek için başka medya türlerini içerir.

Sayfadaki videoların kullanımı bu amaç için mükemmeldir. Yararlı görüntülerin kullanımı okuyucular için de yararlıdır.

Çok fazla gri metini insanların okuması zor olabilir. Eğer kırarsanız, daha iyi akacak ve okumayı kolaylaştıracaktır.

9.Meta Bilgileri Yazın

Her içerik meta etiketleri ve bir meta açıklaması gerektirir. Bu, arama motorlarının oluşturulan içeriğin kısa bir açıklamasını görüntülemesine olanak tanır.

Sayfa başlığına benzeyen bir başlık etiketine de ihtiyacınız olacaktır. Bu yaklaşık 70 karakterden uzun olmamalıdır. Bu, Google’ın başlıklar için izin verdiği maksimum değerdir.

Meta açıklaması 160 karakterden uzun olmamalıdır. İçeriğiniz için bu değerli olan meta açıklaması oluşturabilmeniz için bazı temel bilgileri öğrenin.

10.Alt başlıklar kullanın

Konunuz ne kadar kısa olursa olsun, altyazılarla bölünebilir. Bu şekilde, anahtar kelimelerinizi öne çıktıkları yerlerde bile alabilirsiniz.

Altyazılar metnin bölünmesine yardımcı olur ve okuyucuların aradıkları bilgileri tam olarak bulmalarını kolaylaştırır.

SEO uyumlu içerik, stratejiniz için belirlenen hedefleri ve arama motoru sıralaması faktörlerini göz önünde bulundurmanız gerekir.

Bununla birlikte, içerik yazma, kullanıcı talebini karşılamak için SEO gereksinimlerinden çok daha fazla bir süreçtir.

Yüksek kaliteli içeriğe sahip sayfayı okuma ve ziyaret etme konusunda nitelikli ve benzersiz bir deneyim sunmak, sayfanızın serp’lerdeki konumunu otomatik olarak iyileştirir.

İşinizi Bugün büyütün

Aradığınız tüm dijital çözümler Webliyum’da! Hemen bir uzman ile görüşmeye başlayarak, tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Webliyum.net müşterilerin ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş profesyonel web tasarımı, SEO,
e-ticaret sistemleri ve dijital hizmetler sunmaktadır.

Haber bültenimize abone olun.

© Webliyum – Dijital Performans Ajansı 

  • Hizmetlerimiz
  • Hikayemiz
  • Neden Biz?
  • Referanslar
  • WeBlog
  • İletişim