Weblog

SEO Nedir? SEO Nasıl Yapılır? 10 Adımda SEO Rehberi

SEO Nasıl Yapılır?

SEO, önemli bir Dijital Pazarlama stratejisidir.

Sonuçta, kim Google’daki en iyi organik arama sonuçlarında görünmek istemez ki?

Kullanıcıların en görünür bağlantıları ve ayrıca aradıklarını bulmak için genellikle sonuçların ilk sayfasını geçmeyen kullanıcılar tarafından en sık erişilen bağlantıları bulduğu yerdir.

İyi bir SEO stratejisine sahip olmak sizi oraya taşıyabilir!

Siteniz, blogunuz veya e-ticaretiniz daha iyi bilinir hale gelir ve bu da pazarda otorite, daha fazla sayıda ziyaretçi ve artan dönüşüm fırsatları ile sonuçlanabilir.

Tüm bunları ücretli reklamlara yatırım yapmak zorunda kalmadan gerçekleştirebilirsiniz. 

Kendi sayfalarınızda optimizasyonlar yaparak ve diğer sitelere bağlanarak, kullanıcılarınızın arama ve gezinme deneyimini iyileştirebilirsiniz.

Bu eksiksiz SEO kılavuzuyla, Google’da en iyi sonuçlara ulaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz. Aşağıdaki konuları ele alacağız:

 • SEO Nedir?
 • SEO Neden Önemlidir?
 • SEO Nasıl Yapılır?
 • Anahtar Kelime Araştırması nasıl yapılır?
 • Sayfa İçi SEO Nedir?
 • Site Dışı SEO Nedir?
 • Teknik SEO Nasıl Çalışır?
 • Yerel SEO Nedir?
 • En İyi SEO İçeriği Nasıl Oluşturulur?
 • SEO’nuzu Geliştirmek için Sosyal Medyayı Nasıl Kullanırsınız?

Başlamaya hazır mısın? 

SEO’da ustalaşmanın zamanı geldi!

İçindekiler

SEO Nedir?

SEO veya Arama Motoru Optimizasyonu, organik arama motoru sonuçlarındaki konumunuzu iyileştirmeyi amaçlayan web’deki siteler, bloglar ve sayfalar için bir dizi optimizasyon stratejisidir.

Her saniye milyonlarca arama, arama motorları tarafından işleniyor – özellikle dünya çapında en popüler arama motoru olan Google’ da

Kullanıcılar, günlük rutinlerinden, yaklaşan bir tatil için en iyi puan alan otelden veya evrim teorisine kadar inanılmaz bir dizi soruya Google’da yanıt arıyor.

Google, her arama için sonuçları en iyi yanıtları ilk sıraya koyarak düzenler. Aşağıdaki sayılar, kullanıcıların arama motorlarının kararlarına ne kadar güvendiğini gösterir:

 • İlk üç organik bağlantı , tüm tıklamaların yaklaşık %35’unu alır .
 • Kullanıcıların yalnızca %0,98’i sonuçların ikinci sayfasındaki bir bağlantıya erişiyor.

Konum sıralaması ile tıklama sayısı arasındaki ilişkiyi görmek için aşağıdaki grafiğe bakın:

Her arama, markanıza, kullanıcıların aradığı şeye en iyi yanıtı verme fırsatı sunar. 

Odak noktanız bu olduğunda, görünürlüğünüzü ve tıklamalarınızı artırmak, daha fazla organik trafik almak ve çevrimiçi varlığınızla sonuçları yükseltmek için daha iyi bir şansınız olur.

Ancak bunu başarmak için , en iyi cevaba sahip olduğunuzu ve SERP’de (Arama Motoru Sonuçları Sayfası) ilk sırada görünmeyi hak ettiğinizi Google’a kanıtlamanız gerekir .

Bu, yalnızca harika içeriğe sahip olmayı değil, aynı zamanda kullanılabilirlik sunmayı, pazaryeri otoritesini iletmeyi ve Google’ın sayfalarınızı okumasına yardımcı olmayı içerir. 

Bunlar bir SEO stratejisinin hedefleridir.

Arama Motorları nedir?

Arama motorları, web içeriğini kullanıcı aramalarına dayalı olarak sıralı bir şekilde görüntülemek için taramak, indekslemek ve sıralamak için kullanılan sistemler veya algoritmalardır.

Arama motorlarından bahsettiğimizde sadece Google’dan değil, aynı zamanda Bing, Yahoo!, Baidu ve diğerlerinden de bahsediyoruz. 

YouTube ve Pinterest bile, genellikle içerik keşfetmek için kullanıldıkları için arama motorları olarak düşünülebilir.

Ancak Google, arama pazar payının neredeyse %92’si ile açık ara kategori lideridir .

Her arama motorunun kendi metodolojisi ve sıralama kriterleri vardır. Ancak nihai hedef her zaman aynıdır: Kullanıcıların aradığı şeye en iyi sonuçları sunmak.

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Bir şey aradığınızda Google’ın tam olarak ne yaptığını hiç düşündünüz mü? Yalnızca milisaniye sürmesine rağmen, sorunuzu yanıtlayan sonuçların bir listesini görüntüleyebilmek için uzun bir süreç var.

Genel olarak, arama motorlarının üç aşaması vardır:

İlk olarak, arama motorları örümcek olarak da bilinen botları kullanarak web içeriğinde gezinir. Google’da bu, onların Googlebot’u olarak bilinir. Bu botlar, yeni ve güncellenmiş sayfaları arayarak web üzerindeki bağlantıların bağlantılarını takip eder.

Bundan sonra, taranan sayfalar, web içeriği için geniş bir kitaplık görevi gören arama motorunun dizinine eklenir.

Burada, yükleme süresi ve anahtar kelimeler gibi botun onlar hakkında topladığı bilgilere göre sayfalar düzenlenir.

Bu tarama ve indeksleme süreçleri sürekli olarak gerçekleşmektedir.

Botlar her zaman web’deki içeriği bulur ve düzenler. Ancak sonuçlarını kullanıcılara gösterme sırası, sıralama ile tanımlanır.

Sıralama, bir kullanıcı bir şey her aradığında gerçekleşir – bu, SEO’nun odak noktasıdır.

Aramada kullanılan anahtar kelimelere göre Google, bu terimlerle eşleşen sayfaları bulmak ve soruya yanıt vermek için hızlı bir şekilde dizinini inceler.

Böylece sınıflandırma, anahtar kelimeler ve arama algoritmasını oluşturan bir dizi sıralama faktörü  arasındaki en iyi ilişki tarafından belirlenir.

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmaya hizmet ederler ve sonuç olarak sayfanızın arama sonuçlarındaki konumunu artırırlar.

Aşağıda bu faktörlere ayrıntılı olarak odaklanacağız.

Google’ın Algoritması ve Güncellemeleri

Google’ın algoritması, organik arama sonuçları sayfasında bağlantıların nasıl sınıflandırıldığını tanımlayan işlemlerin birleşimidir. İşlevi, sonuçları her kullanıcı için en uygun sırada sağlamak için bir sayfa hiyerarşisi oluşturmaktır.

Algoritma, bunu başarmak için bir dizi kriteri benimser ve giderek daha alakalı hale gelmek için sürekli olarak güncellenir.

Google, bu güncellemeler aracılığıyla yalnızca sonuçların sınıflandırılmasını iyileştirmeyi değil, aynı zamanda kullanıcı deneyimine zarar verebilecek kötü niyetli ve düşük kaliteli içeriğin konumunu ortadan kaldırmayı veya azaltmayı da amaçlamaktadır .

Her yıl binlerce güncelleme gerçekleşir, ancak birkaçı SEO pazarı üzerindeki etkileriyle öne çıkar. Bunlar, son yıllarda Google’ın algoritmasında yapılan güncellemeler ise şöyle:

 • Panda (2011) : Aşırı anahtar kelimeler ve bağlantı çiftlikleri de dahil olmak üzere kötü uygulamalardan yararlanan düşük kaliteli içeriğe sahip cezalandırılmış sayfalar.
 • Penguin (2012) : Düşük kaliteli geri bağlantılara sahip siteler cezalandırıldı ve yüksek kaliteli ve yetkili sitelerden bağlamsallaştırılmış bağlantılar alanlara değer vermeye başladı.
 • Hummingbird (2013) : Anahtar kelime ile arama amacı arasındaki tam eşleşmeye odaklanarak iyileştirilmiş sonuç sınıflandırması.
 • Mobilegeddon (2015) : Mobil dostu bir sıralama faktörü haline geldi.
 • RankBrain (2015) : Kullanıcıların arama niyetlerini daha iyi anlamak için algoritmaya yapay zeka ve makine öğrenimi eklendi.
 • Mobil Öncelikli Dizin : Mobil sayfaları sıralama için ana sürüm olarak görmeye başladı.
 • BERT (2019) : İnsanların nasıl arama yaptığını anlamak için doğal dil işlemede uzmanlaşmış bir yapay zeka sistemi dahil etti.

Sıralama Faktörleri

Google’ın algoritmasının 200’den fazla sıralama faktörü içerdiği tahmin edilmektedir. Aralarındaki ilişki SERP’lerdeki konumu belirler.

Google bu faktörleri kamuoyuyla paylaşmaz ancak bazı sırları açığa çıkaran açıklamalar yapmıştır. Ayrıca, pazarın kendisi, belirli eylemlerin sayfa sıralamasındaki etkisini belirlemek için çalışmalar yapar.

Genel olarak, iki tür sıralama faktörü olduğunu biliyoruz

Sayfa İçi

Sayfa içi sıralama faktörleri kendi sayfalarında bulunur. Sayfa içi SEO’dan bahsedildiğinde, bu öğelerin optimizasyonuna atıfta bulunur.

Bazı örnekler:

 • İçerik
 • Başlık ve meta açıklama
 • Başlık etiketi
 • Görüntüler
 • URL’ler
 • Zengin snippet’ler

Google, sayfaların hangi bilgileri getirdiğini ve dolayısıyla bunların nasıl doğru şekilde dizine ekleneceğini anlamak için bu faktörleri değerlendirir.

Ayrıca arama motoru, sayfanın ilgili bilgilerle iyi bir kullanıcı deneyimi sunup sunmadığını analiz eder.

Sayfa Dışı

Sayfa dışı faktörler ise sayfanın referans olarak durumunu gösteren ancak sayfanın içeriğinde yer almayan unsurlardır.

Sayfa dışı SEO, sitenin yetkisini kullanıcılara ve diğer web sitelerine, geri bağlantı almaya odaklanarak optimize etmekten oluşur.

Bu faktörlerin bazı örnekleri şunlardır:

 • Geri bağlantı sayısı
 • Backlink çeşitliliği
 • Geri bağlantıların bağlamı
 • Marka sözleri
 • Sosyal işaretler
 • Doğrudan arama

Google için, bu satırlardaki faktörler bir sitenin yetki düzeyini ortaya çıkarır .

Bir sayfa, bir marka adı için doğrudan arama yoluyla çok sayıda ziyaretçi alıyorsa ve güvenilir sitelerden çok sayıda geri bağlantı veya söz alıyorsa, pazarda daha yetkili olarak kabul edilir.

Siyah Şapka ve Beyaz Şapka

Google’ın algoritması, kullanıcılar için arama deneyimini her zaman iyileştirmektedir. 

Bu, yalnızca arama sonuçlarını sürekli iyileştirmek değil, aynı zamanda Black Hat SEO olarak bilinen şüpheli ve düşük kaliteli içerikle de mücadele etmek anlamına gelir .

Black Hat, SEO’nun ilk günlerinden beri Google’ın hedefi olmuştur.

Algoritma henüz yeniyken ve çok fazla boşluk olduğunda, sunacak hiçbir şeyiniz olmasa bile daha yüksek bir sıralama elde etmek için sistemi oynamak kolaydı. 

Ortak Black Hat stratejileri şunları içerir:

 • Giriş sayfaları: kullanıcıları kötü amaçlı sayfalara yönlendirmek için optimize edilmiş sayfalar
 • Gizleme: gerçek kullanıcılara ve botlara farklı içerik sunan sayfalar
 • Bağlantı çiftlikleri: Yalnızca diğer sayfalara geri bağlantılar içeren sayfalar
 • Anahtar kelime doldurma: anahtar kelimeleri aşırı derecede tekrarlayan sayfalar
 • Gizli metinler ve bağlantılar: metin ve bağlantıları kullanıcıdan gizleyen, ancak botlardan olmayan sayfalar
 • Yorum spamı : geri bağlantı kazanmak için bloglara yorum yapan sayfalar

Bunun gibi stratejiler hala var. Ancak, Google’ın algoritması, Black Hat SEO’yu belirlemede giderek daha karmaşık ve daha akıllı hale geliyor.

Örneğin, kısa bir süre içinde şüpheli alanlardan gelen geri bağlantılarda büyük bir artış, Black Hat tekniklerinin bir göstergesidir.

Bu olduğunda, sayfalar cezalandırılır ve bu, geçici bir düşüşten tam bir yasaklamaya kadar değişebilir.

Bu nedenle, Black Hat SEO’dan kaçının. 

SERP’lerde güvenli ve sürdürülebilir bir konumu garantilemek için arama motorlarından güven kazanmak istiyorsanız, Google’ın SEO yönergelerini izleyin.

Bu yönergeler, arama motorları tarafından önerilen kabul edilebilir SEO stratejileri olan White Hat SEO ile örtüşmektedir .

Bunlar, örneğin, bu kılavuzda sunacağımız diğer stratejilerin yanı sıra, site kullanılabilirliğini iyileştirmeyi, içerikte anahtar kelimelerin doğal kullanımını, güvenilir ortaklardan geri bağlantılar almayı içerebilir.

SEO Neden Önemlidir?

Arama motorları, insanların her türlü bilgiyi aradığı yerlerdir – Şarkı sözlerinden ilişki tavsiyelerine, en yakın Çin yemek servisine giden yol tariflerine kadar her şey.
Başka bir deyişle, arama motoru kullanıcılarının toplu sorgularının arkasındaki nedenler çeşitli ve karmaşıktır. Google ve diğer arama motorları, bu gerçeğe ayak uydurabilmek için katlanarak gelişiyor. Ve bu durum ne kadar çok olursa, SEO da o kadar önemli hale gelir.

Bu günlerde, ortalama Google araması, anında gerçekleri ve hızlı yanıtları bulmaktan çok daha fazlasıdır. 

SEO olmadan, web sitenizin bir arama yapanın sorularına ne kadar iyi yanıt verdiği veya ürünlerinizin satın almak isteyen bir tüketici için ne kadar faydalı olabileceği nihayetinde önemli olmayacaktır. 

Arama motorları web sitenizi taramaz, dizine eklemez ve sıralamazsa, kimse onu bulamaz.

Bununla birlikte, güçlü, kapsamlı bir SEO stratejisi:

 • Tıklama kazanmak ve trafik çekmek için gereken yüksek SERP sıralamasına ulaşmanıza yardımcı olur.
 • Güvenilirliğinizi artırır – her zaman yüksek bir sıralamaya eşlik eden bir şey.
 • Rakiplerinize karşı üstünlük sağlar.
 • Pazar erişiminizi genişletir ve hedef kitlenizi oluşturur.
 • Genel katılım oranlarınızı artırır.
 • Web sitenizdeki veya e-ticaret mağazanızdaki genel kullanıcı deneyimini iyileştirir.

Sonuç olarak, SEO sizi görmenin, ulaşmaya çalıştığınız kitleyi çekmenin ve işinizde başarılı olmanın anahtarıdır. 

Sağlam optimizasyonun temellerinde ne kadar erken ustalaşırsanız ve sitenizdeki değişikliklerin SEO’yu nasıl etkilediğini ne kadar çok anlarsanız, o kadar başarılı olmayı bekleyebilirsiniz.

Arama motoru algoritmaları ve tüketici beklentileri değiştikçe, bilinmesi gereken en iyi SEO uygulamalarının da  değiştiğini anlamak çok önemlidir .

Bu, SEO’nun yalnızca bir kez ustalaştığınız bir şey olmadığı anlamına gelir. Bu, hakkında öğrenmeye devam ettiğiniz ve süresiz olarak birlikte büyüdüğünüz bir şeydir.

SEO Nasıl Yapılır?

Aradığınız organik trafiği elde etmek için blogunuzda yayınlanan içeriğin birileriyle alakalı olması gerekir. Bunu zaten biliyorsunuz, ancak insanlar içeriğinizi nasıl buluyor?

Herhangi bir pazarlama stratejisi gibi, her şey planlama ile başlar: SEO yoluyla elde etmeyi umduğunuz sonuçlar nelerdir, kime ulaşmaya çalışıyorsunuz ve oraya nasıl ulaşmayı düşünüyorsunuz?

Bu, stratejinizin başarısının yolunu açacaktır.

Ayrıca, bir SEO stratejisinin genellikle orta ve uzun vadede sonuçlar verdiğini bilmelisiniz.

Reklamlardan ve sponsorlu bağlantılardan gelebilecek türden bir anında geri dönüş beklemeyin. Ancak, SEO genellikle uzun vadede daha sürdürülebilir bir getiri elde eder .

Bunu akılda tutarak, SEO’nun ilk adımlarına bir göz atalım.

1. Hedefleri tanımlayın

Stratejinizi oluşturmanın ilk adımı, sitenizi, blogunuzu veya e-ticaretinizi optimize etme hedeflerinizi tanımlamaktır. Bunu yapmak için öncelikle SEO’nun neler sunduğunu bilmelisiniz.

 • Organik trafiği artırın
 • Daha fazla potansiyel müşteri oluşturun
 • Daha fazla satış oluşturun
 • Müşteri edinme maliyetini azaltın
 • Piyasayı eğitin
 • Marka otoritesini artırın

Her zaman bu SEO hedeflerini markanızın makro hedefleriyle uyumlu hale getirmeye çalışın . Örneğin amacınız marka bilinirliğini artırmak ise SEO, şirketinizin sitesini Google’da ilk sıralara yerleştirerek bu konuda yardımcı olabilir.

2. Alıcı kişiliğinizi tanımlayın

Bir diğer önemli planlama adımı, alıcı kişiliğinizi tanımlamaktır . 

Sonuçta, stratejiniz kimin için? Kiminle iletişim kuruyorsun? İşinize kimi getiriyorsunuz? 

Alıcı personası, markanız için ideal bir müşteriyi temsil eden, çözmenize yardımcı olabileceğiniz gerçek soruları, dertleri ve ihtiyaçları olan  yarı hayali bir kişiliğin tanımıdır .

Anketler, anketler ve görüşmeler yoluyla elde edilen gerçek müşteri verilerine dayanmalıdırlar.

Alıcı kişiliklerinizi oluşturmak, bir müşterinin dönüşüm hunisinin aşamaları boyunca sahip olabileceği farklı talepleri dikkate almalıdır. 

Bu, arama yapmak için kullanılan anahtar kelimelerde gözlemlenebilir: huninin en üstünde daha genel ve alta doğru daha spesifik. 

Yakında anahtar kelimelerden en iyi şekilde yararlanma konusunda daha iyi bir fikriniz olacak.

3. En iyi SEO araçlarını kullanın

Bir SEO stratejisiyle başlamak için temel araçları bilmeniz gerekir.

Nereden başladığınızı teşhis etmenize, planlamanızı buna dayandırmanıza, ilk optimizasyonları yapmanıza ve her bir eylemin etkisini izlemeye başlamanıza yardımcı olurlar.

Çoğunlukla, iki vazgeçilmez SEO aracından bahsediyoruz: Google Analytics ve Google Arama Konsolu. 

Google her ikisini de ücretsiz olarak sunar ve stratejinizi ölçmede büyük rol oynayacaktır. Onları daha iyi tanıyalım!

Google Analytics

Google Analytics, dijital stratejilerin performansını değerlendirmek için çok çeşitli kaynaklar sağlayan, yaygın olarak kullanılan bir veri analiz aracıdır .

SEO için çeşitli şekillerde yardımcı olabilir:

 • Alıcı kişiliğinizi oluşturmak için kitlenizi daha iyi anlayın.
 • En çok ziyaret edilen ve en iyi performans gösteren sayfalarınızı belirleyin.
 • Organik trafik numaralarını izleyin.
 • Hangi kanalların en fazla trafiği oluşturduğunu belirleyin (e-posta, sosyal, organik vb.).
 • Katılımı anlayın (red oranı, ziyaret başına sayfa sayısı, oturum uzunluğu).
 • SEO stratejisi aracılığıyla oluşturulan dönüşümleri izleyin.

Ancak araçta stratejinize yardımcı olacak çok daha fazla veri bulacaksınız.

Google Arama Konsolu

Google Search Console, site ile Google arasındaki iletişimi kolaylaştıran ve değerli SEO raporları sunan bir araçtır. Kaynaklardan bazıları şunlardır:

 • Sitenizin dizine eklenmesiyle ilgili herhangi bir sorun olup olmadığını keşfedin.
 • Sitenizin Google tarafından saldırıya uğrayıp uğramadığını veya cezalandırılıp cezalandırılmadığını öğrenin.
 • Sayfalarınızın SERP’lerdeki ortalama konumunu izleyin.
 • SERP’lerde sayfalarınızın organik tıklama oranını belirleyin.
 • Hangi anahtar kelimelerin sitenizi SERP’lere yerleştirdiğini belirleyin.
 • Hangi sitelerin sizin sitenize geri bağlandığını belirleyin.
 • Google’dan sitenize yönelik şüpheli geri bağlantıların reddedilmesini isteyin.

Google Search Console, web yöneticilerine daha fazla odaklanarak biraz daha tekniktir. 

Ancak arayüz kullanıcı dostudur, bu nedenle herkes bunu teşhis etmek ve daha karmaşık talepleri uzman profesyonellere yönlendirmek için kullanabilir.

Bu araç, hangi aramaların sayfalarınıza trafik getirdiğini ve ana anahtar kelimelerinizin tıklama oranını belirlemek için ana kaynak olmasının yanı sıra içeriğinizi optimize etmek için içgörüler de oluşturabilir.

Anahtar Kelime Araştırması nasıl yapılır?

Anahtar kelime araştırması, arama hacmine, dönüşüme ve rekabet gücüne göre stratejiniz için en büyük potansiyele sahip arama terimlerini belirlemeyi amaçlar .

SEO stratejisi ve İçerik Pazarlaması için önemli planlama araçlarından biridir. Sonuçta, optimizasyon fırsatlarını bu şekilde belirleyebilir ve içerik oluşturma önceliklerini belirleyebilirsiniz.

Anahtar kelime araması genellikle sektörünüz, ürününüz ve markanızla ilgili terimlerin bir listesiyle başlar. 

Daha önce tartıştığımız Google Analytics ve Google Search Console’dan veya aşağıda daha fazlasını öğreneceğimiz anahtar kelime araçlarından fikir alabilirsiniz.

Daha sonra bu listenin düzenlenmesi gerekiyor. Satış hunisinin her aşamasında en çok kullanılan terimleri ayırabilir ve listeyi stratejiniz için en büyük potansiyele göre sıralayabilirsiniz.

Diyelim ki sitenizde bir blog başlattınız ve ona en fazla trafiği yönlendirecek anahtar kelimeyi belirlediniz.

Bununla başlayabilir ve daha fazla ziyaretçi çekmek için bu anahtar kelime için optimize edilmiş bir gönderi oluşturabilirsiniz.

Ardından, anahtar kelimelerin ne olduğunu ve ne tür terimlerle çalışabileceğinizi daha iyi anlayacaksınız.

Anahtar kelimeler nelerdir?

Anahtar kelimeler, kullanıcıların sorularını nasıl ifade ettikleridir. Arama motorunda dizine eklenmiş sayfaları etkinleştirirler.

Bir kullanıcı belirli bir terimi aradığında Google, sayfa dizini içinde en iyi eşleşmeleri arar ve bu arama sonuçlarını görüntüler.

Göründükleri sıra, yukarıda açıklandığı gibi sıralama faktörlerinin sonucudur.

Bu nedenle, anahtar kelimeler, alıcı kişiliğimizin ne aradığını ortaya koydukları için SEO stratejilerinde önemlidir.

Bir sayfayı optimize etmenin arkasındaki amacı tanımlarlar, böylece Google onu içeriğine göre doğru şekilde indeksler, o konuyu arayan kullanıcılara sunar ve içeriğin alakalı olmasını sağlar.

Google’ın bir aramanın amacını, insanların iletişim kurma şeklini ve belirli bir terim için var olan varyasyonları anlamak için yapay zeka kullandığını bilmek önemlidir.

Bu, örneğin bir blog girişini “el bagajı” için optimize etmek istiyorsanız, metninizde tam olarak bu ifadeyi kullanma konusunda endişelenmenize gerek olmadığı anlamına gelir .

“Kabin bagajı” veya “el bagajı” gibi eş anlamlı sözcükleri kullanarak daha çeşitli ve ilgi çekici bir metin elde edebilirsiniz.

Bu nedenle, kullanıcı terimi yanlış yazsa veya bunun bir varyasyonu olsa bile Google, kullanıcının arama amacını anlayacak ve sayfanızı onlara gösterecektir.

Bu nedenle, bir anahtar kelimenin tam eşleşmesi konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Arama Türleri

Satın alma işlemi sırasında, insanlar sorularını çözmek için farklı arama türlerini kullanabilirler.

SEO ve içerik stratejilerinizi oluşturmak için, kullanıcıların aradıklarını markanızın onlara getirebilecekleriyle uyumlu hale getirmek için her aramanın arkasındaki amacı anlamanız gerekir. 

Ana arama türlerine bir göz atalım.

Navigasyon

Gezinme arama sorguları, bir kullanıcının hangi siteyi aradığını zaten bildiği ve nihai hedefini nadiren değiştireceği zamandır.

Sanki bir URL’nin tamamını hatırlamak veya o siteyle ilgili öneriler bulmak yerine Google’ı bir kısayol olarak kullanıyorlar.

İşlemsel

İşlemsel arama sorguları satın alma işlemleriyle ilgilidir. Örneğin, kullanıcılar bir ürün satın almak, bir mağazanın adresini bulmak veya fiyatları karşılaştırmak istiyor olabilir.

Bu tür bir arama, kullanıcı zaten sürecin daha ileri bir aşamasında olduğundan, doğrudan bir satışa yol açabileceğinden değerlidir.

Bilgilendirici

Bilgilendirici arama sorguları, kullanıcıların bir konu, ürün veya marka hakkında bilgi aradığı zamandır. 

Bu noktada henüz satın alma sürecinin başında oldukları için ne istediklerini bilmiyorlar.

Yerel

Yerel arama sorguları, belirli bir bölge içinde coğrafi bir bileşen içerir.

Bunlar, örneğin fiziksel bir konuma sahip diğer kuruluşların yanı sıra restoran, sinema, mağaza, otel, okul veya ofis arayan kullanıcıları içerebilir.

Diğer arama türleri

Bir kullanıcının gerçekleştirebileceği ek arama türleri vardır, örneğin:

 • Haberler
 • Kurumsal
 • Müzik
 • Akademik
 • Dakik bilgiler (hava durumu, tarih vb.)
 • Görüntüler
 • Videolar

Google’ın her arama türü için sürekli olarak daha spesifik sonuçlar sağlamaya çalıştığına dikkat edin.

Ürün aramaları (işlemsel) için Google Alışveriş’ten teklifler alırsınız. Belirli bir şarkıyı ararken, sonuçlar YouTube’da şarkı sözlerini ve bir müzik videosunu içerir.

Amaç, arama deneyimini kullanıcılar için daha çevik ve kesin sonuçlarla geliştirmektir.

Anahtar Kelime Türleri

Arama türlerinin yanı sıra, web’de sonuç bulmak için kullanılan anahtar kelime türlerini de dikkate almamız gerekir.

İki tür anahtar kelime vardır: baş kuyruk ve uzun kuyruk.

Aşağıdaki resimde görebileceğiniz iki uç noktaya atıfta bulunurlar ve sürecin farklı aşamalarına karşılık gelirler. 

Anahtar kelime ne kadar sağa doğru yer alırsa, satın alma kararına daha yakın olan bir kullanıcıdan o kadar spesifik olur.

Bir SEO stratejisi için, sürecin tüm aşamalarında potansiyel müşterilere ulaşmak için her iki anahtar kelime türüyle de çalışmak önemlidir. 

Şimdi her türe bakacağız.

Kuyruk

Başlık anahtar kelimeleri geniş, geneldir ve genellikle satın alma sürecinin başlangıcında kullanılır.

Şu anda, tüketici neye ihtiyaç duyduğunu henüz bilmiyor ve bu nedenle daha spesifik olmadan önce bu tür bir arama ile başlıyor.

Genel olarak, baş-kuyruk terimleri yüksek hacimlidir ve çok fazla trafikle sonuçlanır , ancak aynı zamanda az sayıda dönüşüm fırsatıyla çok geniş bir kitleyi de çeker.

Ayrıca, en iyi arama konumları için çok fazla rekabetle karşı karşıya kalırlar ve bu da yüksek bir sıralamayı daha da zorlaştırır.

Bu durumda, örnekler şunları içerir:

 • Pazarlama
 • Kişisel pazarlama
 • Dijital Pazarlama
 • İş pazarlaması
 • Geleneksel pazarlama

Uzun kuyruk

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler daha belirgindir ve genellikle sürecin sonunda kullanılır.

Müşteri, ihtiyaçlarını karşılamak için neye ihtiyaç duyduğunu zaten araştırmıştır, sunulan çözümlere aşinadır, ancak nihai kararı vermeden önce yine de bilgi arar.

Head-tail’in tersine, long-tail anahtar kelimeler genellikle daha az arandıkları kadar trafik oluşturmazlar.

Öte yandan, daha fazla dönüşümün yanı sıra satın alma sürecinde ziyaretçileri daha fazla çekme eğilimindedirler. 

Ayrıca, daha az rekabetin bir sonucu olarak, daha yüksek bir sıralama elde etmek daha kolaydır.

Örneğin, bir kullanıcı Dijital Pazarlama ile ilgileniyorsa, artık konuyla ilgili daha spesifik terimler arayabilir. Terimlerin özgüllüğü, kişinin çözmesi gereken ihtiyaca bağlı olacaktır, örneğin:

 • Dijital Pazarlama danışmanlık fiyatları
 • Dijital Pazarlama kursu nereden alınır
 • Dijital Pazarlama profesyonelleri için ortalama maaş

Anahtar Kelime Araçları

Şartları bulmak ve en iyi fırsatları belirlemek için yardım mı arıyorsunuz? Anahtar kelime araçlarının devreye girdiği yer burasıdır.

Anahtar kelimeler için fikirler bulmaya, her birinin potansiyelini ve rekabet gücünü anlamaya ve bunları optimizasyon önceliğine göre düzenlemeye yardımcı olduklarından, bir SEO stratejisi planlamak için çok önemlidirler. 

Bunun için hem ücretli hem de ücretsiz birçok araç var.

Ücretsiz araçlar, aşağıdakiler de dahil olmak üzere belirli arama işlemlerini gerçekleştirmeye yardımcı olur:

 • Google Ads anahtar kelime planlayıcı : arama hacmini ve tıklama başına maliyeti kontrol etmek için.
 • Anahtar Kelime Aracı ve Ubersuggest : anahtar kelime fikirleri listeleri oluşturmak için.
 • Google Arama Konsolu : trafiği sitelere ve fırsatlara yönlendirmek için hangi kelimelerin kullanıldığını kontrol etmek için.
 • Google Trendler : temaya göre arama trendlerini belirlemek için.

Google Ads anahtar kelime planlayıcı aşağıdaki resimde gösterilmektedir:

Güçlü anahtar kelime arama özellikleriyle birlikte ücretli araçlar eksiksizdir. 

Hacim, tıklamalar, sıralama zorluğu ve diğer verilere dayalı terimler önerirler. Ana platformlar şunlardır:

 • SEMrush (ayda 99,95 ABD Dolarından başlayan fiyatlarla).
 • Ahrefs (99 ABD dolarından başlayan fiyatlarla).
 • Moz Anahtar Kelime Gezgini (99 ABD dolarından başlayan fiyatlarla).

İşte SEMrush’ta bir anahtar kelime arama örneği:

Bazı kaynaklara ücretsiz olarak erişebilirsiniz, ancak ücretli bir plan, platformdan tam olarak yararlanmanıza olanak tanır.

Sayfa İçi SEO nedir?

Bu bölümde, bir sayfa içi SEO stratejisi için temel optimizasyon faktörlerini keşfedeceğiz.

“Sayfada” ifadesinin, bir yöneticinin bir ziyaretçinin deneyimini iyileştirmek ve Google’ın siteyi okumasını kolaylaştırmak için kendi sayfalarında optimize edebileceği faktörleri ifade ettiğini hatırlamakta fayda var .

Bu optimizasyonlar, büyük ölçüde blogda yayınlananlardan yararlandıkları için genel bir İçerik Pazarlama stratejisine entegre edilmelidir.

Sayfadaki temel SEO faktörlerini anlayın.

Kullanıcı Amacı

SEO, insanların ne aradığıyla değil, ne bulmak istedikleriyle ilgilidir.

Bunu yapmak için, sayfa içi optimizasyon, kullanıcının aramadan aramaya değişen arama amacına odaklanmalıdır, böylece sayfalarınız ve içeriğiniz bulmayı umdukları şeye karşılık gelir.

Google’ın kullanıcılara aradıklarını sunmaya odaklanması burada devreye giriyor. Örneğin, doğal dil işleme ve kullanıcı konumunu analiz etme, niyetlerini belirlemeye yardımcı olan unsurlardır.

Bu nedenle, bir sayfa içi SEO ve İçerik Pazarı stratejisinin zorluğu, kullanıcılara aradıklarını sunmak için arama niyetini Google’ın yaptığı gibi anlamaktır.

Ve bir kullanıcının niyetini anlamanın en iyi yolu Google’ın kendisini kullanmaktır!

Bazı örneğe daha yakından bakalım.

Anahtar kelime aramanızın ardından, en üst sıradaki sonuçları analiz etmek için Google’ı kullanmalısınız. Ne de olsa bunlar, Google’ın kullanıcının niyetine en iyi yanıtı bulduğu sayfalardır.

“SEO” araması yaptığımızda sonuç sayfasını inceleyelim:

En iyi sonuçların eğitici olduğunu ve SEO’nun ne olduğunu ve nasıl kullanılacağını öğretmeye odaklandığını unutmayın. Daha üst sıralarda yer almak için bu satırlar boyunca içeriğe sahip olmanız gerekir.

Ama ya niyetim bir “Batman kostümü” bulmaksa? Ne bulmaya çalışıyorum?

Resimler, tam olarak! Ürünler ve görseller. Önce görmeden kostüm kiralayan veya satın alan birini hayal edebiliyor musunuz? 

Dolayısıyla, bu sonucun en üstüne ulaşmak için görselleri kullanmalısınız.

Konuya nasıl yaklaşmanız gerektiğini ve konuya başka neler ekleyebileceğinizi belirlemek için her zaman belirli bir anahtar kelime için ilk sonuçları kullanın .

Daha da optimize edilmiş ve eksiksiz içerikle onların önüne geçin!

İçerik Uzunluğu

İçeriğin uzunluğu genellikle sıralamasını etkiler, ancak algoritmada doğrudan bir sıralama faktörü değildir.

Daha uzun parçalar tam olma, daha fazla ayrıntıya sahip olma ve konunun daha derinlerine inme eğilimindedir. Sonuç olarak, kullanıcıların sorularını daha iyi yanıtlarlar.

Ancak bu mutlaka bir kural değildir. Belirli bir konu veya alıcı kişiliği için ideal uzunluk farklı olacaktır.

Örneğin burada Rock’ta, bu makale gibi süper derinlemesine içerik yayınlıyoruz. 

Bu, çok fazla rekabetle karşı karşıya olan ve sonuç olarak son derece kapsamlı içerik gerektiren yüksek hacimli aramalar alan geniş bir arama terimidir. 

Öte yandan, Instagram’da engellenen eylemlerle ilgili bir blog yazısı, daha az isabet ve rakiple çok daha spesifiktir, bu nedenle daha kısa ve daha doğrudan olabilir.

Buna göre en iyi uzunluk, kullanıcının sorusuna en iyi cevap veren uzunluktur .

Gönderilerin hacmi

Ne kadar çok içerik yayınlarsanız üst sıralarda yer alma şansınız o kadar yüksek olduğundan, yayın miktarı da sınıflandırmayı destekler . 

Ancak, sadece gönderi sayısına odaklanamazsınız, tamam mı? 

Kalite ve sıklık arasında bir denge kurduğunuzdan emin olun.

Alakalı olmayan ve kullanıcıların sorularını çözmeyen yüzlerce makale yayınlamanın bir anlamı yok – aslında ters tepiyor. 

Aynı şekilde, blogunuzu başlattığınızda çok sayıda gönderiye sahip olmak ve ardından onu güncel tutmamak hiçbir avantaj sağlamaz.

Sadık bir kitleyi çekmek ve Google’a sunduğunuz şeyin yeni ve alakalı olduğunu göstermek için içerik oluşturmanın devam eden bir süreç olması gerekir .

Gönderilerin hacmiyle aynı satırda, ideal bir sıklık yoktur. İşletmenizin bu içeriği üretme yeteneğini değerlendirmenin yanı sıra, konunuzun ve alıcı kişiliğinizin ne talep ettiğini belirlemelisiniz.

Hatırlanması gereken en önemli şey, nicelik ve kalitenin birlikte çalışmasıdır.

SEO için Yazma

İçeriğinizi yazarken nasıl yaklaşmanız gerekiyor?

Kalite bir numaralı önceliktir. İçeriğin doğru, açık, güncel, alakalı, güvenilir olması ve elbette kullanıcının amacına hitap etmesi gerekir.

Bu, katılım yaratacak ve geri bağlantı alma olasılığını artıracaktır – sıralama hesaplamasında önemli faktörler.

Bu nedenle, Google doğal yazmayı giderek daha fazla anlıyor ve buna değer veriyor olsa da , içeriğinizi daha yüksek konumlara ulaşmak için optimize ederken aynı zamanda okuyucunun deneyimini iyileştirecek bazı stratejiler var.

Bunu başarmak için, bir makalenin taranabilirliğine ve semantiğine dikkat etmek çok önemlidir.

Taranabilirlik

Taranabilirlik, bir metnin altyazılar, listeler, kalın harfler ve resimler gibi kaynaklardan yararlanarak dinamik bir okuma sunmasıdır.

Hiç bir makaleyi açtınız mı, sağlam bir metin bloğuyla karşılaştınız mı, o içeriği okuma isteğinizi tamamen kaybettiniz ve sadece sayfayı kapattınız mı?

Bu, taranabilirliği bu kadar önemli kılan şeydir.

Okuma deneyimini geliştirir, kullanıcının ilgisini çeker ve hatta bilgileri Google’a iletir.

Örneğin alt yazılar oluşturarak hem okuyucular hem de botlar parçanın yapısını anlayabilir.

Anahtar kelime kullanımı ve anlambilimi

Yazınız boyunca anahtar kelimelerin kullanılması, Google’ın sayfayı istediğiniz terimlerle doğru bir şekilde indekslemesi için önemlidir.

Bunun tüm zaman boyunca sadece bir kelimeyi tekrarlamak anlamına gelmediğini unutmayın, tamam mı?

Google, insanların dili nasıl kullandığını anlar ve tam anahtar kelime eşleşmeleri aramaz. 

Semantiği SEO için bu kadar önemli yapan da budur.

Bir terimin anlam alanından, varyasyonlarından, eş anlamlılarından ve diğer kelimelerle olan ilişkisinden tam olarak yararlanın. Bunu yaparak, okunması daha kolay hale gelir ve Google’ın sayfanızın konusunu anlamasına yardımcı olur.

“Dijital Pazarlama” için ilk sonuçlara ulaşma hedefi olan iki eseri karşılaştıralım:

Sağdaki içeriğin, doğrudan Dijital Pazarlama rehberi oluşturmayla ilgili vazgeçilmez konuları kapsadığı için, üst sıralarda yer alma şansı daha yüksektir.

İşte “SEO”ya odaklanan başka bir örnek:

Yine, sağdaki parça, terimin çeşitli doğal varyasyonları ile daha iyi optimizasyon gösterir, kullanıcılar ve botlar için okuma deneyimini geliştirir ve daha yüksek bir konum şansını artırır.

Ayrıca, bu terimleri Google’ın onlara en çok değer vereceği yerlere yerleştirmek önemlidir.

Başlık, başlık etiketleri, URL ve ilk paragraf, botların önce odaklanma eğiliminde olduğu bazı örneklerdir.

Bu nedenle, anahtar kelimeleri bu konumlara yerleştirdiğinizden emin olun.

Başlık etiketi

SERP üzerinde, tarayıcı sekmelerinde ve sosyal ağlarda link paylaştığınızda gördüğünüz sayfanın başlığı Title Tag’dir. 

Başlık etiketleri, Googlebot’un sayfanın ana temasını kavraması ve ayrıca kullanıcılar için esastır.

Ne de olsa başlık, bir okuyucunun metinle ilk temasıdır ve okumak için tıklayıp okumamasını etkileyebilir. Tıklama oranınız üzerindeki bu doğrudan etki ile bu etiket, sayfadaki en önemli faktörlerden biridir.

Bu nedenle, SEO stratejinizin bir parçası olarak, bu etiket anahtar kelimenizi içermeli, aynı zamanda kullanıcınızı sayfanıza erişmeye teşvik etmelidir.

Meta Açıklaması

Meta açıklamalar, arama motoru sonuçlarında görünen bir sayfanın açıklaması, başlık ve URL ile sayfanın bir pasajıdır.

Ayrıca, kullanıcıları sayfaya erişmeye teşvik etmenin bir yolu olarak hizmet ederler, bu nedenle sunulanlar konusunda ikna edici ve açıklayıcı olmalıdırlar.

Meta açıklamaların doğrudan bir sıralama faktörü olmadığını, yani Google’ın bunları algoritmasında dikkate almadığını unutmayın  .

Ancak, kullanıcının aradığı şeyle örtüşüyorsa kalın harflerle görüneceğinden, anahtar kelimenizin içinde görünmesini sağlamak yine de önemlidir.

Meta açıklamalar daha fazla tıklama alarak sonuçlarınızı dolaylı olarak etkiler.

Başlık Etiketleri

Başlık etiketleri , metindeki başlıkları ve alt başlıkları tanımlayan kod işaretlemesidir .

H1 etiketi, sayfadaki başlığı tanımlar, ancak Başlık Etiketinden farklıdır.

Başlık Etiketinin amacı kullanıcıların tıklamasını sağlamaksa, H1 kullanıcıların metni okumasını sağlamayı amaçlar. Ayrıca bir Başlık Etiketinin karakter sınırına sahip değildir.

Bu örneğe bir göz atın:

Başlık Etiketi

H1

Başlık etiketlerine H2, H3 vb. ile yapılandırılmış bir sıra vardır.

Bu başlık etiketleri, hem Google hem de kullanıcı için yararlı olan alt yazıları tanımlar ve metninizin yapısını gösterir.

Bunları kullanmak taranabilirliği artırır.

Google, indeksleme ve sıralama için altyazıları analiz ettiğinden, bu etiketlerde anahtar kelimeler ve anlamsal olarak ilgili terimler kullanmak önemlidir.

SEO için URL’ler

URL’ler ayrıca Googlebot için hedeflerdir.

Sayfa URL’leri, genellikle içeriklerini özetleyen terimler kullandıklarından, ana odak noktaları hakkında bir fikir edinmek için taranır.

Kullanıcılar ve okuyucular için net olmaları gerekir. En yaygın URL hatalarından bazılarıyla yaptığımız bu tabloya göz atın:

Açıklayıcı bir URL’yi anlamak çok daha kolaydır – yalnızca botlar için değil, kullanıcılar için de.

İşte bazı iyi uygulamalar:

 • Yorumlanması kolay
 • Kısa ve arkadaş canlısı
 • Anahtar kelimeyi içer
 • Başlığı eşleştir
 • Makalelerden, fiilleri birbirine bağlamaktan ve diğer tamamlayıcılardan kaçının

Bazı iyi URL örnekleri:

 • “site adı/blog/dijital-pazarlama/”
 • ” site adı/hikaye anlatımı/”
 • ” site adı/kurslar”

SEO için görseller

Google, bir resmin içeriğini hâlâ tam olarak anlayamıyor ve neyi temsil ettiğini anlamak için yardımınıza ihtiyacı var. Ne yapabilirsin?

SEO için görüntü optimizasyonunu kullanın.

Bu strateji , resimler hakkında metinsel veriler sağlamanıza olanak tanır . Bu, alternatif metni (alt etiketi), dosya adlarını, resim başlıklarını, resim URL’lerini ve bağlamı (resmin etrafındaki metin) içerebilir.

Buradaki önemli bileşen, bir ekran okuyucunun görüntüyü kullanıcıya açıklamak için alternatif metni okuduğu için görme bozukluğu olan bireyler için deneyim için temel olan alternatif metindir.

Alternatif metin her zaman görüntünün bir açıklaması olmalı ve anahtar kelimeyi içermelidir.

Bu örneği düşünün:

Bu unsurlar sayesinde Google, görselde ne olduğunu anlayabilir, Google Görsel Arama’da doğru şekilde dizine ekleyebilir ve başka bir trafik kaynağı haline gelebilir.

SEO için görüntü optimizasyonu ile ilgili diğer hususlar, hızlı bir şekilde yüklenebilmeleri ve dizine eklenebilmeleri için görüntü dosyalarının boyutu ve biçimini içerir .

Dahili bağlantılar

Sitenizin iç bağlantılarının ağı da sayfa içi SEO’da rol oynar.

Dahili sayfalar arasındaki bağlantıların birincil işlevi, gezinmeyi yönlendirmek ve kullanıcıyı (ve arama motorlarını) diğer ilgili içeriğe yönlendirmektir.

Ancak aynı zamanda teknik bir SEO işlevine de sahiptirler. Dahili bağlantılar ağı, sayfalar arasındaki hiyerarşiyi ortaya çıkardığı için Google’ın içeriğinizi bulmasına ve sitenizi daha iyi anlamasına yardımcı olur .

Örneğin, ana sayfaya ne kadar yakın ve dahili bağlantılar ne kadar fazlaysa, sayfa o kadar önemlidir. 

Bu bağlantı kurma stratejisi, bağlantılar aracılığıyla blogun otoritesini güçlendirir ve konu kümeleme stratejisi bu şekilde çalışır.

Zengin snippet’ler

Zengin snippet’ler , SERP hakkında ek bilgi sağlayan sayfadaki içerik parçalarıdır. Bunlar, site bağlantıları, incelemeler, yorum sayısı, ürün fiyatları ve daha fazlasını içerebilir. 

Örneğin, “kırmızı kadife kek tarifi” aranırken zengin snippet’ler aracılığıyla sağlanan bilgiler:

Bu durumda zengin snippet’ler bize tarifin bir resmini, bir incelemeyi, yorumları ve hatta yapımının ne kadar süreceğini sağlar.

Her zamanki sonuçlardan farklı, değil mi?

Zengin snippet’ler , botlara ve kullanıcılara sayfalarınız hakkında ek bilgiler sunar ve SERP’lerde bağlantınızı vurgulayarak tıklama oranınızı (TO) artırma eğilimi gösterir .

Googlebot’un düzenli içeriği okuması daha kolay olduğundan, zengin snippet’leri görüntülemek için yapılandırılmış verilerle oluşturulmaları gerekir. 

Bu, programcılar tarafından veya hatta WordPress siteleri için faydalı olan eklentiler kullanılarak gerçekleştirilebilir .

İki site, zengin snippet’leri uygulamanıza yardımcı olabilir.

Birincisi, kullanmak istediğiniz türü tanımlayabileceğiniz zengin snippet’lerin bir listesini sunan ve size kullanılacak kodu gösteren Google’dır.

Google Developers’tan erişin .

Benzer işlevsellik sağlayan diğer site ise Schema.org’dur . İşte yemek tarifi snippet’ine sahip bir örnek:

Öne Çıkan Snippet’ler

Google’ın bazı aramalar için kendi SERP’inde nasıl hazır cevaplar sağladığını fark ettiniz mi?

Bunlar, öne çıkan snippet’ler olarak bilinir ve paragraflarda, listelerde veya tablolarda doğrudan sonuçlar sağlayan sayfaların öne çıkan kısımlarıdır.

Bu, kullanıcının arama deneyimi için harika! Sonuçta, aradıkları cevabı daha da hızlı alıyorlar.

Ancak sayfalarınıza daha az ziyaretçi ulaşırsa, trafiğiniz ve sonuçlarınız üzerindeki etkisi nedir?

Site Dışı SEO Nedir?

Şimdi, sayfa dışı SEO ile sayfalarınızın ötesindeki faktörleri inceleme zamanı. Pazarda daha fazla söz sahibi olmak ve Google’a referans olduğunuzu göstermek için hangi adımları atabilirsiniz?

Burada, sayfa içi SEO’nun aksine, sayfa dışı SEO ile optimizasyon üzerinde tam kontrolünüz olmadığını göz önünde bulundurmanız gerekir .

Sitenize geri bağlantı ekleme, markanızdan bahsetme veya doğrudan markanızı arama seçimi başkalarına bağlıdır.

Yapabileceğiniz şey, bunun olma şansınızı artırmaktır. Geri bağlantı profilinizi güçlendirmek ve sayfanız için daha fazla yetki oluşturmak için diğer stratejilere ek olarak bağlantı oluşturma, misafir gönderme, bozuk bağlantılar için yönlendirmeler benimseyebilirsiniz.

Şimdi, bu stratejilerin her biri hakkında biraz daha öğrenelim.

Bağlantı Oluşturma

Linkler internetin yapı taşlarıdır. Bir sayfayı diğerine bağlar ve kullanıcıların içerikte gezinmesine ve keşfetmesine olanak tanır.

Tıpkı kullanıcılar gibi, botlar da yeni içeriği dizine eklemek ve hangi sayfaların en önemli olduğunu anlamak için bu birbirine bağlı ağda seyahat eder, çünkü bir sayfa bağlantı suyunu ve yetkiyi diğerine aktarır. 

Burada bağlantı kurmanın sayfa dışı SEO için neden bu kadar önemli olduğunu görebiliriz. 

Bağlantı kurma, sayfalarınıza (geri bağlantılar olarak bilinir) işaret eden ve web üzerindeki otoritenizi güçlendiren bir bağlantı ağının oluşturulmasıdır. 

Google’ın algoritması, sayfanız ne kadar yüksek kaliteli geri bağlantı alırsa, pazarla alaka düzeyinin o kadar yüksek olduğunu anlar.

Ancak nicelik ve kalitenin birlikte çalıştığını unutmayın. Hepsi tek bir alandan veya güvenilmez bir siteden geliyorsa veya bağlam dışı yerleştirilmişse yüzlerce geri bağlantı almanın hiçbir faydası yoktur.

Bir bağlantı kurma stratejisinin işe yaraması için, yüksek kaliteli geri bağlantılara ulaşmak bir zorunluluktur.

Backlink Türleri Nedir?

Gördüğümüz gibi Google, Black Hat’a karşılık gelen eylemleri engellemek için hareket eder. 

Bağlantı kurma, daha önce bağlantı çiftliklerinden bağlantı metinlerinin “süper optimizasyonuna” kadar şemalarla yapay otorite oluşturmak için yaygın olarak kullanılıyordu.

Yüksek kaliteli geri bağlantılar bu taktiklere aykırıdır ve aldığınız bağlantıların haklı olduğunu ve sektörünüzdeki  güvenilir referanslarla alakalı olduğunu gösterir .

Yüksek kaliteli geri bağlantılar:

 • Etki alanı ve sayfa yetkisi olan sitelerdendir.
 • Google’ın güvendiği sitelerdendir.
 • Çeşitli alanlardan gelen
 • Sayfa bağlamında doğaldır.
 • Bağlantı metnini doğru kullanın.
 • Sayfada belirgin bir konumdadır (örneğin, parçanın başında).
 • Sektörünüze bağlı sitelerden.

Bunlar, bir bağlantı kurma stratejisi planlarken geri bağlantılarda aramanız gereken ana özelliklerdir.

Nofollow Linkler

Bu tür backlinkler, geri bağlantı hedefinin arama motoru sıralamalarını etkilemez, çünkü Google, PageRank’i bunlar aracılığıyla aktarmaz (Google, takip edilmeyen bağlantıları taramayabilir.).

Ancak Google Mart 2020 algoritma güncellemesi ile nofollow backlinklerin de artık arama motoru sıralamasına olan etkisinin değişeceğini bize açıkladı. Bunu göz önünde bulundurarak nofollow linklerin de bizim için faydalı olduğunu söylememe gerek olmadığını düşünüyorum.

Nofollow backlinke iyi bir örnek, bir blogdaki bir yorumda bir web sitesine verilen bağlantıdır. Bu örnekte, web yöneticilerinin yorumda URL’leri ile bir sürü web sitesine yorum yaparak bir sürü bağlantı oluşturmaya çalışmasını önlemek için vardır.

Çoğu sosyal medya web sitesinin size verdiği backlinkler nofollowdur. Bunun sebebi ise sosyal medya web sitelerinde günde milyonlarca web sitesi linki paylaşılıyor ve bu linklerin %99’unun bir dofollow backlinki hak etmiyor oluşudur.

Nofollow etiketi aşağıdaki gibi kullanılmaktadır.

<a href=”https://www.webliyum.net” rel=”nofollow”>Bu bir nofollow linktir.</a>

Dofollow Linkler

Bu tür backlinkler, bağlantı kalitesini bir siteden diğerine aktaracaktır. Bu nedenle, popüler bir web sitesinden web sitenize bir dofollow backlink kazanırsanız, bu web sitenizin Google ve diğer arama motorları gözünde yükseleceği anlamına gelmektedir.

Bir dofollow backlink içerdiği linke tam olarak referans olmaktadır. Temel olarak Google’a gitmesini ve bu siteye önerdiği gibi bakmasını istediğini söylemektedir diyebiliriz.

Sonuçta hem dofollow hem de nofollow bir backlink profili oluşturmanız gerekmekte. Çeşitli bir backlink portföyü daha doğaldır ve olması gereken de budur.

<a href=”https://www.webliyum.net” rel=”dofollow”>Bu bir dofollow linktir.</a>

Sponsorlu Linkler

Eylül 2019 tarihinde Google tarafından sunulan bu bağlantı özelliği günümüzde aktif olarak kullanılmaktadır. Sponsorlu veya ücretli linklerde kullanılmakta olan bu bağlantı özelliği Google’a “Dostum bu linki sponsorlu olarak verdim veya bundan bir ücret aldım, bilgin olsun. Sıralama yaparken lütfen buna dikkat et.” demektedir diyebiliriz.

<a href=”https://www.webliyum.net” rel=”sponsored”>Bu bir sponsorlu linktir.</a>

UGC Linkler

Sponsorlu linkler gibi UGC linkler de 2019 tarihinde Google tarafından duyurulmuştur. UGC kelime anlamı niteliği ile “kullanıcı tarafından oluşturulan” anlamına gelmektedir. Yani UGC niteliği kullanıcılar tarafından oluşturulan bağlantıları belirlemek için kullanılmalıdır. Örneğin web sitenizdeki yorum formu veya bir forum sitesinde bulunan içerikteki backlinkler UGC etiketi ile linklenmelidir.

<a href=”https://www.webliyum.net” rel=”ugc”>Bu bir UGC linktir.</a>

Bağlantı Kurma Teknikleri

Otoritenizi güçlendirmek için hangi bağlantı kurma tekniklerini kullanabileceğinize bir göz atalım.

İşte birkaç anahtar!

Bağlantı Tuzağı

Bağlantı yemi en doğal ve verimli stratejidir.

Arama veya ortaklık gerektirmeden organik olarak geri bağlantılar alan yüksek kaliteli içerik oluşturmayı içerir .

Bunu başarmak için, zengin içerik oluşturmaya yatırım yapmalı, özel araştırmalardan elde edilen verileri paylaşmalı, araçlar ve kaynaklar sağlamanın yanı sıra bağlantı kurmaya veya paylaşmaya değer varlıklar olan diğer içerik formlarını sağlamalısınız.

Misafir gönderileri

Konuk ilanı, ortak bloglarda misafir yazar olarak yayınların yayınlanmasını içerir .

Genellikle ticaret biçimini alır: sitenize bir veya daha fazla bağlantı karşılığında diğer blogun izleyicileri için içerik yaratırsınız.

Kullanılan bağlantılar “dofollow” ise, bu yeni ziyaretçileri çekebilir ve daha büyük bir otoriteye yol açabilir.

Ancak bu stratejiyi ölçülü olarak uygulamak önemlidir. Google kısa süre içerisinde çok sayıda backlink aldığınızı görürse bunu siyah şapka teknikleri olarak anlayabilir ve sayfalarınızı cezalandırabilir.

Marka sözleri

Marka sözleri, sitenize bağlantı vermeden bile SEO için değerlidir. Google, markanızın gerçekten var olup olmadığını ve ne kadar iyi bilindiğini anlamak için bunları analiz eder.

Ayrıca, bağlantısız sözleri arayabilir ve yüksek kaliteli geri bağlantılar alma fırsatlarını belirleyebilirsiniz .

Yöneticiyle iletişime geçin ve kibarca bir bağlantı eklemenizi önerin.

Bozuk bağlantılar

Bir sitenin URL yapısı değiştiğinde veya içerik kaldırıldığında ne olur? Bu, site genelinde bağlantıların kopmasına neden olabilir.

Daha önce bir bağlantıya tıkladıysanız ve bir 404 Hata sayfasına getirildiyseniz, kopuk bağlantıların nasıl fırsatların kaybedilmesine ve daha az yetki iletilmesine neden olabileceğine ilk elden tanık oldunuz.

Ancak, kendi içeriğinizle ilgili sitelerde bağlantılara rastlarsanız, bu kırık bağlantıları içeriğinizle ilgili olanlarla değiştirmenizi önermek için bir şans.

Screaming Frog, Ahrefs veya Check My Links gibi bozuk bağlantıları ortaya çıkarmak için çeşitli araçlar mevcuttur:

Bağlantı kurma araçları

Hem ücretsiz hem de ücretli veya belirli eylemlere veya uzmanlaşmaya odaklanan çeşitli bağlantı oluşturma araçları mevcuttur.

Majestic, Ahrefs , Moz Link Explorer ve SEMrush gibi araçlar, bağlantı sayısından bağlantı metninin kalitesine kadar bir sayfanın geri bağlantı profilinin eksiksiz bir analizini sunar.

Bu araçlar ücretli seçeneklerdir ancak bazı kaynakları ücretsiz olarak sunar.

Ayrıca, sonuçları belirlemeye odaklanmak için daha spesifik araçlarla çalışabilirsiniz.

Örnekler arasında, Google’ın güvenilmeyen sitelerden gelen geri bağlantıları reddetmesini istemek için Google Arama Konsolu’nu kullanmak veya geri bağlantı fırsatlarını belirlemek için markanızdan bahsedildiğinde sizi bilgilendirmek için Google Alert’i kullanmak sayılabilir.

Teknik SEO Nasıl Çalışır?

SEO, sitenizin yapısıyla ilgili daha teknik yönleri içeren geniş bir evrendir. Bu faktörlere ve bunları nasıl optimize edeceğimize bir göz atalım!

Teknik SEO, sayfa içi SEO’nun önemli bir parçasıdır. Bir sitenin iç yapısında (kod ve temel mimari) yapabileceğiniz tüm optimizasyonları, siteyi daha hızlı ve daha kolay anlaşılmasını, taranmasını ve dizine eklenmesini sağlamak için içerir.

Site Haritası

Site haritası, bir sitedeki tüm sayfalar arasındaki ilişkiyi ve bu sayfaların en son ne zaman güncellendiği veya ne sıklıkta değişiklik yapıldığı gibi bilgilerle ilgili bilgileri ortaya koyan bir belgedir.

SEO içindeki işlevi, URL’leri bulmayı ve dizine eklemeyi kolaylaştırmak için bu bilgileri arama motorlarına sağlamaktır.

Arama motorları bu bilgileri botları aracılığıyla zaten alsalar da, site haritaları süreci basitleştirir ve tüm sayfaların dizine eklenmesini sağlar.

Manuel olarak veya araçlar ve eklentiler aracılığıyla bir site haritası oluşturabilir, ardından Google Arama Konsolu aracılığıyla gönderebilirsiniz.

robots.txt

Robots.txt, sitenizin kök klasöründe bulunan ve Google’ın sitenizdeki hangi sayfaların yoksayılması ve arama sonuçlarında görünmemesi gerektiğini bilmesini sağlayan ek bir belgedir.

Robots.txt dosyasını, yönetici oturum açma sayfanız (örneğin, WordPress sitelerinde “/wp-admin/”) veya önemli olmayan komut dosyaları ve stil sayfaları gibi hassas verilere erişmesini önlemek için kullanabilirsiniz.

Sayfalarınız arama motoru sonuçlarında görünmüyorsa, yanlışlıkla listeye eklenmiş olabileceğinden robots.txt dosyasını kontrol etmeniz gereklidir.

UX (Kullanıcı Deneyimi)

Kullanıcı Deneyimi ve SEO birbirini destekleyen iki yaklaşımdır. Burada, arama motorlarının önceliğinin, bir şey arayan kullanıcılara en iyi arama ve gezinme deneyimini sunmak olduğunu gördük. 

Buna sitenizdeki deneyim de dahildir.

Ancak kullanıcı deneyimi neleri içerir? Sitelerin, kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik eylemlerine ve yanıtlarına odaklanmak için nasıl geliştirildiğini kapsar.

İyi bir UX’in altı temel özelliği vardır.

 • Kullanışlı olmalı
 • Kullanılabilir olmalı
 • Bulunabilir olmalı
 • Erişilebilir olmalı
 • Değerli olmalı
 • Güvenilir olmalı

Sayfa hızı

Bir sayfanın yüklenmesinin ne kadar sürdüğü, ana sınıflandırma faktörlerinden biridir.

Google, 2010’da masaüstü arama ve 2018’de mobil arama için hızın önemli bir sıralama faktörü olduğunu açıkça belirtti.

Hızın tek başına sizi sonuçların zirvesine çıkarmayacağını, ancak oraya hız olmadan da ulaşamayacağınızı belirtmek gerekir.

Hızlı bir web tasarım sayfası hızı sizi rekabetin üstüne çıkarmaz, ancak yavaş bir web sitesi sıralamanızı düşürür.

Google için, bir kullanıcının arama deneyiminin kalitesi, insanlar bulmak istediklerini beklemek zorunda kalmamaya alıştığından, bilginin çevikliğine bağlıdır.

Bu, Google’ın ücretsiz bir test aracı sunmasına yol açtı: PageSpeed ​​Insights .

Görüntü ve kod optimizasyonları yoluyla yükleme süresinin nasıl iyileştirileceğine ilişkin ipuçları içeren bir hız tanılama raporu sağlar.

Mobil Öncelikli Dizin

Cep telefonları bilgisayarlardan daha yaygın olduğu için, mobil arama masaüstü aramayı geride bıraktı. 

Mobil cihazlardan gelen trafiğin artmasıyla Google, güçlü bir mobil deneyim sunan sitelerden gelen sonuçlara öncelik vermeye başladı.

2015 yılında Google, mobil uyumluluğun mobil cihazlarda arama için bir sıralama faktörü haline geldiğini ve bunun sonucunda birçok sitenin duyarlı düzenleri benimsemesine neden olduğunu duyurdu.

Benzer bir etki, 2016 yılında, sayfaların mobil versiyonlarını sıralamada ilk sıraya alan Mobil-First Index’in lansmanı ile ortaya çıktı.

Bu nedenle, henüz bu eğilimleri benimsemediyseniz, içeriğinizin kullanıcı mobil cihazlarında kullanılabilirliğini ve deneyimini iyileştirmeye odaklanmanız önemlidir.

Cevaplanabilirlik

Duyarlı bir web site tasarımı uygulamak, sitenizi mobil uyumlu hale getirmek için en güçlü önerilerden biridir. 

Bu teknik, sitenizin daha sonra farklı ekran boyutlarına uyarlanabilen tek bir sürümüne sahip olmasını sağlar .

Duyarlı bir düzenin yanı sıra, benimsemeyi düşünebileceğiniz iki teknik daha var.

 • Masaüstü sürümünden farklı bir URL’ye sahip mobil URL’ler (örneğin, m.siteadi.com)
 • İki sürümün aynı URL’ye sahip olduğu ancak cihaza bağlı olarak alternatif CSS ve HTML kullandığı Dinamik Sunum.

Sitenizin mobilde nasıl performans gösterdiğini daha iyi anlamak için, yapabileceğiniz optimizasyonlar hakkında öneriler almak üzere Google’ın mobil cihaz uyumluluk testini inceleyebilirsiniz.

SEO Denetimleri

SEO denetimi, özellikle optimizasyon projenizin başlangıcında, teknik SEO stratejinizin bir parçası olarak aldığınızdan emin olmak için önemli bir adımdır .

Sayfa hızı, kullanılabilirlik (özellikle daha mobil), tarama ve kullanıcıların gezinmesini ve site sıralamasını etkileyen diğer hataları içeren sorunları belirlemek için kullanılabilir .

Bir denetimin teşhis edebileceği bazı unsurlar şunlardır:

 • Bozuk bağlantılar
 • Tarama hataları
 • Yönlendirme hataları
 • Yinelenen içerik
 • Engellenen sayfalar (robots.txt, no-index, nofollow)
 • Yavaş yüklenen sayfalar

Screaming Frog , bu sorunları çözmek için en iyi araçlardan biridir ve yukarıda listelenen konu hakkında derinlemesine raporlar sunar.

Ancak bir denetim, SEMrush ve Google Arama Konsolu gibi diğer araçları da içerebilir. 

Yerel SEO Nedir?

Öne çıkan snippet’lere benzer şekilde, arama motoru, kullanıcıların markanın sitesine erişmesine gerek kalmayacak şekilde, doğrudan arama sonuçlarında Google My Business’tan gelen bilgileri sunar.
Buna dayanarak, yerel SEO olarak bilinen fiziksel bir konuma sahip işletmeler için optimizasyon, dikkat gerektiren birkaç özel ayrıntıya sahiptir. 

Google’ın son yıllardaki önceliklerinden biri, yerel pazarlamanın ardındaki amacı anlamak olmuştur.

Arama motorları, belirli konumlarda yapılan aramaların bağlamsal sonuçlar gerektirdiğini anlar ve geleneksel SERP’lerin sağladığı bağlantıların listesinin aksine pratik bilgiler sunar.

Bu aramalar için Google, kullanıcının bulunduğu veya aramaya dahil olduğu bölgedeki sonuçlara öncelik vermek için yerel arama algoritmaları oluşturdu.

Bu, optimizasyon stratejiniz için ne anlama geliyor? Aşağıda görelim!

Yerel anahtar kelimeler

Google, yerel sonuçları görüntülemek için kullanıcının yerel arama amacını anlamaya çalışır .

“Pizzacılar”, “yakınımdaki pizza” veya benzer terimler için arama yapılması durumunda Google, aramanın yapıldığı andaki kullanıcının konumunu dikkate alır ve bölgedeki işletmeleri sunar.

Ancak kullanıcı “Taksim pizza” için arama yaparsa, SERP, kullanıcının konumundan bağımsız olarak aramada bölge için sonuçları görüntüler.

Bu, örneğin gezi planlayan bireyler için kullanışlıdır.

Bu nedenle, yerel bir SEO stratejisi için anahtar kelime araştırması, yalnızca şehrinizle ilgili olanları değil, bu arama niyeti varyasyonlarını dikkate almalıdır.

Aşağıdaki durumları göz önünde bulundurun:

 • Bir sektörü tanımlayan terimler : ör. pizzacı, pizza, napoliten pizzacı
 • Değiştirici terimler: ör. en iyi pizza, ucuz pizza
 • Coğrafi değiştiriciler: ör. Taksim’de pizza, şehir merkezindeki pizzacı, yakınımdaki pizza

Google Benim İşletmem 

Google My Business, yerel SEO için ana sıralama faktörüdür .

Yerel arama SERP’sinin en üstünde Google, Google My Business’tan alınan bilgilere dayalı olarak kullanıcı için üç özel sonucun bulunduğu bir kutu olan Yerel Paket’i görüntüler. Ve orada göründüğünüzden emin olmak için savaşmalısınız!

İçeriğinizin Yerel Paket’e dahil olması için şirketinizi Google My Business’a kaydetmeniz gerekir. Bu araç, yerel işletmelere katılmak için çeşitli kaynaklar sunar.

İşletme adınızı, adresinizi, telefon numaranızı ve çalışma saatlerinizi gönderebilirsiniz. Ardından, işletme türünüze göre derecelendirme alabilir, kullanıcıları yanıtlayabilir, fotoğraf yükleyebilir, menünüzü listeleyebilir ve diğer belirli ayrıntıları alabilirsiniz.

Yerel Pakette görünme şansınızı artırmak için kaydolarak ve kullanıcılarınızla etkileşim kurarak sunulan fırsatlardan yararlanın.

Google, en fazla bilgiyi sağlayan işletmeleri, özellikle de çok sayıda güçlü yorumu olan işletmeleri tercih eder.

Sıralama faktörleri

Google, yerel arama için üç temel sıralama faktörü kullanır: alaka düzeyi, yakınlık ve önem . 

Arama motoru, bu kriterleri kendi sayfasında gösterir ve yerel sıralama için öneriler sunar.

En iyi sonuçları sağlamak için bu faktörlerin bir kombinasyonu analiz edilir. Örneğin, bir şirket kullanıcıdan daha uzaktaysa, ancak teslimat sağlıyorsa, daha üst sıralarda yer alabilir.

Bu faktörlerin her birini ayrıntılı olarak inceleyelim.

Alaka

Alaka düzeyi, arama anahtar kelimesi ile sunulan ürün veya hizmet arasındaki ilişkiyi içerir. 

Kullanıcı pizza ararken Japon restoranlarını görmek istemiyor, değil mi?

Bu nedenle Google My Business kaydınızı mümkün olan tüm bilgilerle tamamlamanız çok önemlidir, çünkü Google bu bağlantıları bu şekilde yapabilmektedir.

Bir kullanıcı “yiyebildiğiniz kadar pizza” için arama yaparsa, Google yalnızca bu seçeneğin bulunduğu konumları döndürür.

Yakınlık

Yakınlık, bir işletmenin kullanıcının konumundan veya aramaya dahil edilen konumdan ne kadar uzakta olduğunu ifade eder.

Google, en yakın sonuçları daha iyi olarak değerlendirir.

Önem

Önem, çevrimiçi ve çevrimdışı faktörlere dayalı olarak işletmenin belirli bir bölgede ne kadar popüler olduğunu değerlendirir.

İşletmenin çevrimiçi varlığı o kadar güçlü değilse, ancak çevrimdışı olarak iyi bilinen ve güvenilir bir markaysa, yine de iyi bir sıralama elde edebilir. 

Ancak, Google My Business kullanıcılarının puanlarını ve olumlu yorumlarını ve ayrıca site tarafından kullanılan geleneksel sayfa içi ve sayfa dışı SEO’yu da dikkate alır.

Google, bu unsurlara dayanarak işletmenize ne kadar güven verirse, yerel sıralamanız o kadar yüksek olur.

En İyi SEO İçeriği Nasıl Oluşturulur ?

İçerik, her zaman yüksek arama motoru sıralamalarının ve büyüyen, yüksek katılımlı bir kitlenin anahtarı olmuştur. 

Ancak arama motorları geliştikçe ve giderek daha verimli hale geldikçe, SEO dostu içerik üretme yeteneği daha da önemli hale geliyor. 

1. Basit bir yazı stili benimseyin

Bir okuyucunun doğrudan içeriğinizin noktasına ulaşmasına yardımcı olan basit, temiz bir yazı stili, SEO için en iyisidir. Kısa cümleler, sık paragraf sonları ve baştan sona konuyla ilgili kalma becerisi de öyle.

2. Kaliteli bağlantılar ekleyin

Yüzde yüz konuyla ilgili kalırken içeriği bilgilendirici tutmanın harika bir yolu, yardımcı olabilecek ek içeriğe bağlantılar eklemektir.

Bir okuyucunun sahip olabileceği diğer soruları yanıtlayabilecek ek site içeriğine dahili bağlantılar oluşturun . Eklemiş olabileceğiniz istatistiklerin veya gerçeklerin geçerliliğini doğrulamak için üçüncü taraf yetkili sitelerine giden bağlantıları kullanın.

3. Meta verilerinize dikkat edin

İçeriğinize eklenen meta başlıklar ve meta açıklamalar nihayetinde bir SERP’de arama yapanlara nasıl görüneceğini belirler, bu nedenle doğru olması çok önemlidir. 

Sizinkinin kısa ama açıklayıcı olduğundan emin olun ve daha da iyi optimizasyon için hedef anahtar kelimenizi eklediğinizden emin olun.

4. İçeriğinizi düzenlemek için başlıkları kullanın

Hem okuyucular hem de arama motorları, düzenli ve göz atması kolay içeriği sever. H1, H2 ve H3 başlıkları bu konuda çok yardımcı oluyor. 

SEO’ya yardımcı olmak için başlığınızın ve alt başlıklarınızın açık ve net olduğundan emin olun.

İçeriğinizin kullanıcı arama amacı ile eşleşmesine yardımcı olmak için mümkünse başlıklarınıza anahtar kelimeler ve anahtar ifadeler ekleyin.

5. İçeriğinizi güçlendirmek için multimedya kullanın

Görselleri, videoları, grafikleri ve diğer zengin içerik türlerini dahil etmek, içeriğinizi bölmeye ve okuyucular için ilginç tutmaya yardımcı olduklarından, SEO söz konusu olduğunda son derece yardımcı olur. 

Ancak, arama motorlarının bir videoyu veya resmi “okuyamadığını” unutmayın; bu nedenle, bu sorunu çözmeye yardımcı olması için multimedya içeriğine açıklayıcı meta etiketler ekleyin.

SEO’nuzu Geliştirmek için Sosyal Medyayı Nasıl Kullanırsınız

Google gibi, sosyal medya da dijital çağdaki insanların hayatlarını nasıl yaşadıklarının standart bir parçası haline geldi. 

Evet, sosyalleşmek ve başkalarıyla iletişim kurmak için kullanıyorlar. Ancak bunu bilgi edinmek ve potansiyel satın alma kararlarını değerlendirmek için de kullanırlar, bu nedenle SEO stratejinizin gerçekten bunu içermesi gerekir.

1. İçeriğinizi paylaşılabilir hale getirin

Bir web sitesi ziyaretçisi veya sosyal medya kullanıcısının içeriğinizi paylaşması ne kadar kolaysa, bunu yapma olasılıkları da o kadar yüksek olur. Mümkün olduğunda paylaşımı teşvik etmek için içeriğinize sosyal medya paylaşım düğmeleri ve net harekete geçirici mesajlar (CTA) gibi öğeler ekleyin.

2. Beslemelerinizi kaliteli içerikle doldurun

Bu günlerde, SEO söz konusu olduğunda nicelikten çok kalite var, bu nedenle bloglarınızı ve sosyal medya akışlarınızı içerikle doldururken bunu aklınızda bulundurun. 

Kitlenizin isteklerini, ihtiyaçlarını ve önemli acı noktalarını öğrenin. Ardından, eşleştirmek için üst raf içeriği oluşturun.

Sosyal medya, özellikle en iyi materyalinizden daha fazla yol almak için yararlıdır. Ek trafik sağlamak için yayınlarınıza geri koymadan önce içeriğinizi düzenli aralıklarla yeniden işleyin ve yenileyin.

3. Profillerinizi markaya uygun tutun

Modern tüketiciler, bir satın alma işlemini tamamlamadan önce genellikle bir şirketi sosyal medyada araştırır, bu nedenle profillerinizi optimize etmek çok önemlidir.

Tonunuzun, görsel öğelerinizin ve mesajınızın sosyal medyanız, web siteniz ve Medium veya Quora gibi platformlara gönderebileceğiniz tüm ek içerikler arasında tutarlı olduğundan emin olun. 

Bu, kitlenizin sizi Google aracılığıyla kolayca bulmasını sağlamaya yardımcı olur.

4. Etkileşimi artırmak için sosyal medyayı kullanın

İçeriğinizin ne kadar etkileşim çektiği, SEO’da çok önemli bir faktördür. 

Sosyal medya, genel katılım düzeylerini yükseltmek ve Google’a markanızın dışarıda dalgalar yarattığını göstermek için harikadır.

Bu nedenle, hem sosyal medyada hem de web sitenizde takipçileri doğrudan sizinle etkileşime geçmeye teşvik eden gönderiler oluşturun. Kullanıcıların markanıza ilgisini çekmek için sosyal medya dostu etkileşimli içeriği ( kişilik sınavları gibi) paylaşın. Etkin konuşmaları başlatmak ve bunlara katılmak için özet akışlarınızı kullanın.

Tüm bunlar, Google’a sitenize yüksek sıralamalar atamasını söyleyen güçlü sosyal medya sinyallerini desteklemeye yardımcı olur.

Sonuç Olarak

Artık eksiksiz SEO kılavuzumuzu okuduğunuza göre, sitenizi optimize etmeye ve Google’da en iyi sonuçlara ulaşmaya hazırsınız!

Yazıyı Paylaş:

Bunları okudunuz mu?

 • Hizmetlerimiz
 • Hikayemiz
 • Neden Biz?
 • Referanslar
 • WeBlog
 • İletişim
blank

Hizmetlerimiz

Hikayemiz.

Neden Biz?

WeBlog

Referanslar

İletişim

WhatsApp Destek

blank

Hizmetlerimiz

Hikayemiz.

Neden Biz?

WeBlog

Referanslar

İletişim

WhatsApp Destek