Weblog

Responsive Tasarım Nedir?

Geçtiğimiz yirmi yıl içerisinde internet kullanımı her geçen gün biraz daha arttı. Ancak 2010’lu yıllara kadar bu artış hep bilgisayar adı verdiğimiz cihazlar aracılığıyla olmuştu. Sonrasında ise internet kullanımındaki artış mobil cihazların etkisiyle oluşmaya başladı ve insanların akıllı telefonlarla birlikte mobil olarak internette zaman geçirmeye başladıkları fark edildi. Mobil olarak internete erişmek mümkündü ancak herhangi bir web sitesini o dönemlerde mobil olarak dinamik bir şekilde kullanmak çok zordu. Sayfa boyutları sabit kalıyor ancak ekran tam anlamıyla küçülüyordu. İşte bu sorunu çözmek için Responsive Tasarım adı verilen tasarım tekniği ortaya çıktı.

Responsive tasarım adı üstünde göreceli, duyarlı tasarım anlamına geliyor. Yani sizin kullandığınız cihaza uyum sağlayan web sitesi tasarımları oluşturmak amaçlanıyor. Buradaki çalışma mantığı girdiğiniz cihazın ekran boyutlarının tespit edilmesi ve ardından web sitesi içerisinde bulunan yazı, resim gibi detayların da buna göre boyutlandırılmasıdır. Tam anlamıyla bir görecelilik hâkimdir. Burada özel bir mobil cihaza göre tasarım yapılamaz çünkü mobil cihazların çoğu birbirlerinden farklı ekran boyutlarına sahiptir.

Bir web sayfasının responsive olması Google tarafından da ön plana alınmasını sağlayacaktır çünkü insanlar mobil uyumlu sitelerde vakit geçirmek konusunda daha istekli davranırlar. Responsive Tasarımın Avantajları tabi ki de bununla sınırlı değil. Daha birçok ekstra avantajdan söz edilebilir. Bunun yanında sitede herhangi bir şekilde yavaşlama olmasına neden olmaz ve site performansını kötü etkilemez.

Responsive Tasarım Nasıl Yapılır?

Responsive tasarımlar genellikle CSS Grid sistem aracılığıyla oluşturulur. Grid sistemler ise internetten hazır olarak alınabildiği gibi kişiler kendi grid sistemlerini de oluşturabilirler. Bunun dışında tabi ki de hazır olarak kullanılan Bootstrap gibi sistemler de faydalı olabilir. Eğer grid sistemleri kullanacaksanız uzun vade de yapacağınız tasarımda özgür olacağınızı bilmeniz gerekiyor ancak buna karşın oldukça zahmetli bir tasarımla uğraşacaksınız. Eğer Bootstrap gibi hazır responsive şemalarla çalışacaksanız işiniz daha kolay olacaktır ama özgürlüğünüz belirli bir ölçüde kıyaslanacaktır. Zaten bu nedenle Bootstrap ile hazırlanmış temaların çoğu belirli ölçüde birbirlerini andırırlar.

Yazıyı Paylaş:

  • Hizmetlerimiz
  • Hikayemiz
  • Referanslar
  • Neden Biz?
  • WeBlog
  • İletişim

info@webliyum.net

İşinizi büyütmenize yardımcı olmak için buradayız.

Hizmetlerimiz

Hikayemiz.

Neden Biz?

WeBlog

Referanslar

İletişim

WhatsApp Destek

Hizmetlerimiz

Hikayemiz.

Neden Biz?

WeBlog

Referanslar

İletişim

WhatsApp Destek