Weblog

Mobil Uygulama Nedir?

Mobil uygulamalar günümüzde akıllı telefonların bu kadar çok kullanılmasında ki en önemli etkenlerin başında geliyor. Gerçekten de hayatımızın çok önemli bir kısmını akıllı telefonlarımıza ayırmaya başladık. Akıllı telefonlarımızı kullanarak arkadaşlıklar edinebiliyoruz, ev – araba – ikinci el herhangi bir ürün satın alabiliyoruz, sosyalleşebiliyoruz, iyi vakit geçirebiliyoruz. Tabi ki de bu işlemleri yapmamızı sağlayan şey en temelde mobil uygulamalar. Mobil uygulamalar olmasaydı gerçekten de telefon kullanımı birçoğumuz için oldukça anlamsız bir hal alacaktı. Bu uygulamalar telefonları olduklarından çok daha işlevli bir noktaya taşıyorlar.

Peki bu uygulamaları kimler üretiyor? Aslına bakılırsa uygulamaların üretiminde en büyük rolü uygulama geliştiricileri oynuyor. Tabi ki de işletim sistemi üreticileri (android, ios vs.) ve telefon üreticileri (apple, samsung, huawei vs.) de uygulama üretiyorlar ancak kullandığımız uygulamaların çok büyük çoğunluğu herhangi bir firmaya bağlı olmayan ve kendi uygulamalarını üreten kişilerin eseri demek yanlış olmayacaktır.

Mobil Uygulama Nasıl Yapılır?


Mobil uygulama oluşturmaya karar vermeden önce bilmeniz gereken en önemli şeylerden birisi bu işin oldukça zahmetli olduğudur. Gerçekten de iyi bir uygulama geliştiricisi olmak istiyorsanız çok fazla emek vermeniz gerekiyor. Tabi bunun yanında Mobil Uygulama Geliştirerek Para Kazanmak gibi bir seçeneğinizin olduğunu bilmeniz sizi motive edecektir. Gerçekten de zor ama eğer başarılı olursanız oldukça kazançlı bir iştir.

Peki ne yapmalısınız? Hangi platform için uygulama üreteceğinize karar verin. Örneğin çok fazla kullanıcıya hitap ettiği için Android cihazlara uygulama üretebilirsiniz. Ancak satış yüzdeleri daha fazla olduğu için IOS için de uygulama üretebilirsiniz. Bu tamamıyla size kalmış. Kararınızı verdiyseniz artık öğrenmeniz gereken programlama dilini de seçebilirsiniz. Örnek olarak IOS cihazlara yönelik uygulamalar üretecekseniz burada Swift en iyi seçenektir. Android için üretmeyi planlıyorsanız Java, C++, C, Ketlin gibi çok çeşitli programlama dillerini kullanabilirsiniz. Bu aslında biraz da sizin ne tür bir uygulama oluşturmak istediğinizle alakalı bir durum. Bunların haricinde eğer uygulamadan kastınız bir oyunsa bir oyun motoru seçerek bu yola koyulabilirsiniz. Size başlangıç olarak Unity ve Unreal Engine gibi gayet profesyonel işler çıkartılabilecek oyun motorlarını tavsiye edebiliriz.

Yazıyı Paylaş:

  • Hizmetlerimiz
  • Hikayemiz
  • Referanslar
  • Neden Biz?
  • WeBlog
  • İletişim

info@webliyum.net

İşinizi büyütmenize yardımcı olmak için buradayız.

Hizmetlerimiz

Hikayemiz.

Neden Biz?

WeBlog

Referanslar

İletişim

WhatsApp Destek

Hizmetlerimiz

Hikayemiz.

Neden Biz?

WeBlog

Referanslar

İletişim

WhatsApp Destek