Weblog

Minimalist Web Tasarım Nedir?

blank

Kısa dikkat süreleri ve sürekli dikkat dağıtıcı çağımızda, tasarımcılar mümkün olduğunca özlü iletişim kurmaya izin veren teknikler kullanmak zorundadır. Minimalizmin kullanışlı olduğu yer burasıdır. Bu yazıda minimalizmin kökenleri, web tasarım sitesi rolü ve nasıl uygulanacağı tartışacağız.

Tasarım iletişimdir. Yazarlar mesajı iletmek için kelimeler kullanırlar ve tasarımcılar, tasarımcılar aynı şeyi yapmak için kelimeler ve görseller kullanırlar. Kısa dikkat süreleri ve sürekli dikkat dağıtıcı bu çağda, tasarımcılar mümkün olduğunca özlü iletişim kurmaya izin veren teknikler kullanmak zorundadır. Ve bu teknik minimalizm. Akıllıca uygulandığında, minimalizm tasarımcıların kullanıcı yolculuklarını sezgisel ve amaçlı yapmasına yardımcı olur.

Bu yazıda minimalizmin kökenleri, dijital tasarımdaki rolü, minimalizmin temel ilkeleri ve minimalizmin dijital tasarımdaki en iyi uygulamaları tartışılacaktır.

Minimalizmin Kısa Tarihi

Minimalizm web tasarım sitesi için yeni bir trend olsa da, minimalizmin temel fikirleri çok daha uzun süredir var. ‘Minimalist tasarım’ dediğimiz şeyin kökleri geleneksel Japon kültüründe bulunabilir. Japon kültürü dengeye ve sadeliğe değer verir. Japon mimarisi, iç tasarım, sanat ve grafik tasarım uzun zamandır minimalist yönleri kullanmaktadır.

Geleneksel bir Japon kapısı olan bir torii, mimaride denge ve sadeliğin mükemmel bir örneğidir.
Batılı bir hareket olarak minimalizm 20. yüzyılın başlarında başladı. Bauhaus hareketinden etkilenen birçok mimar, binalarında minimalist tasarımlar kullanmaya başladı. Alman-Amerikalı mimar Ludwig Mies Van der Rohe, minimalist hareketin öncülerinden biriydi. Mimari tasarıma “daha ​​az daha fazlasıdır” ifadesini ilk uygulayan olarak kabul edilir.


Yaratıcılığa daha az olan yaklaşım, mimariden diğer alanlara hızla geçti: iç ve endüstriyel tasarım, resim ve müzik. Ancak alan ne olursa olsun, alıcının dikkatini odaklamak ve genel zarafeti arttırmak için minimalizmin temel prensibi aynı kaldı – bir özelliğin sadece önemli bir kısmını bıraktı.

Minimalizmin Dijital Tasarımdaki Rolü

Ürünlere ne kadar çok öğe eklersek, ürünler o kadar karmaşık hale gelir. Minimalizm, dijital ürünlerde artan karmaşıklık eğilimine doğal bir tepkidir. Minimalizm, yüksek bir sinyal-gürültü oranı oluşturmaya odaklanarak, web’de ve mobil uygulamalarda bilgi iletişiminin verimliliğini artırmaya yardımcı olur.

Sinyal-gürültü oranı, konuyla ilgisiz bilgilerin ilişkisini temsil eder. Bilgi herhangi bir şey olabilir – metin bölümleri, görseller ve animasyon. Kullanıcının işlemesi gereken her şey bir sinyal veya gürültü olabilir. Doğru uygulandığında, minimalizm, ziyaretçilerin yoldaki her adımda nereye bakacaklarını ve ne yapacaklarını bilmesi için yüksek odaklı kullanıcı yolculukları oluşturmamıza yardımcı olabilir.

Minimalizm, dijital tasarıma birkaç ek fayda sağlamıştır, örneğin:

İyi estetik. İyi tasarlanmış minimalist ürünler modern, ilerici bir görünüme sahiptir.
Daha hızlı yükleme süreleri. Minimalist web siteleri ve uygulamalar daha az nesneye sahiptir ve bu nedenle daha hızlı yüklenir.
Ekran boyutları arasında daha iyi uyumluluk. Bir düzeni farklı ekran boyutlarına uyarlamak için dramatik bir yeniden tasarım yapmaya gerek yoktur.

Minimalist Web Tasarım Temel İlkeleri

Yalnızca Temel Öğeleri Bırakın
Gerçekten minimalist bir arayüz oluşturmak için bir tasarımcı kullanıcıyı (isteklerini ve ihtiyaçlarını) anlamalı ve öğeleri dikkatle önceliklendirmelidir. Tasarım sadece en önemli unsurları göstermeli ve kullanıcıları önemli olandan (gereksiz dekoratif unsurlar gibi) rahatsız edecek her şeyi ortadan kaldırmalıdır.

Önemli Öğeleri Gizleme
Minimalizmin ana fikri, mesajı daha gizli yapmak değil, daha açık hale getirmektir. Bu nedenle, önemli bilgiler ve birincil gezinme seçenekleri gibi öğelere dikkat edin, çünkü kullanıcılar hayati bilgileri veya gezinme seçeneklerini bulamadıklarında genellikle karışırlar.

Ana Negatif Alan
Minimalizmdeki en önemli unsur, unsurların eksikliğidir. Negatif alan, görsel öğeler arasındaki boş alan, minimalizmin belkemiğidir. Negatif alanı kullanıcıların dikkatini çekmek ve içeriği daha kolay sindirmelerine izin vermek için bir araç olarak kullanabilirsiniz.

Daha fazla boş alan, mevcut öğelere daha fazla vurgu yapılması anlamına gelir. Japon kültüründe Ma ilkesi olarak bilinir : nesneler arasındaki boşluğa, bu nesnelerin değerini vurgulamak için bir araç olarak davranmak.

Minimalizmin Görsel Özellikleri

Minimalizm ile ilişkili en yaygın görsel tasarım özellikleri aşağıdadır.

Sınırlı Renk Düzeni
Renk, bir tasarımcının araç setindeki en güçlü araçlardan biridir. Hem kullanıcıları bilgilendirebilir hem de belirli bir ruh hali ayarlayabilir. Tasarımcılar minimalist bir web sitesinde veya uygulamada çalıştıklarında, yalnızca birkaç seçilen renkten (genellikle aynı anda kullanılan maksimum üç renk) maksimum elde etme eğilimindedirler. Aslında, sadece tek bir renk (tek renkli bir renk şeması) kullanmak nadir değildir.

Tasarımcılar genellikle ziyaretçilerin dikkatini belirli bir öğeye yönlendirmek için vurgu olarak koyu renkler kullanırlar.

Dramatik Tipografi
Tipografi web tasarımında önemli bir rol oynadığını şaşırtıcı değil. Kalın tipografi kullanarak kullanıcının dikkatini bir mesaja yönlendirmek daha kolaydır.

Web tasarım yapan kişiler kelimelere hemen odaklanmak için kalın tipografi kullanır.
Yazı tipi seçimi söz konusu olduğunda, tasarımcılar yazı tipi sayısını bir veya iki yazı tipi ailesiyle sınırlama eğilimindedir. Doğru görsel hiyerarşiyi oluşturmak için yazı tipi boyutu, ağırlık ve stil çeşitlerini kullanmak her zaman mümkündür.

Düz Dokular
Düz tasarım, modern dijital ürünlerde büyük bir minimalizm müttefiki haline geldi. Kullanıcı arabirimi öğelerinin parlak veya 3 boyutlu görünmesini sağlayacak belirgin grafik manipülasyonları (vurgular, gölgeler, degradeler veya diğer dokular gibi) kullanmaz. Sonuç olarak, nesneler farklı çözünürlüklerde ve boyutlarda düzgün görünür. Bu düz 2 boyutlu tasarımı kullanan en dikkate değer örneklerden bazıları, aynı öğelerin son derece gerçekçi ve ayrıntılı sürümlerini tamamen kontrast oluşturan düğmeler, simgeler, desenler, çizimlerdir.


Minimalizm En İyi Çalıştığında
İçeriğe dayalı tasarımın arkasındaki minimalist felsefe her ürün için geçerli olsa da, minimalist bir estetik her zaman uygun olmayabilir. Minimalizmi daha karmaşık bir dijital ürüne etkili bir şekilde uygulamak zor olabilir, çünkü çok fazla içeriğiniz ve özelliğiniz olduğunda bir denge kurmak genellikle zordur. Bu nedenle minimalizm, oldukça basit hedefleri ve nispeten az içeriği (portföy web siteleri veya promosyon sayfaları gibi) olan projeler için en iyi sonucu verir.

Dijital Web Tasarım Minimalizm İçin En İyi Uygulamalar

Minimalist tasarım, oluşturulması kolay bir tasarım hakkında yanlış bir izlenim yaratabilir. Ancak gerçekte, iyi kullanılabilirliğe sahip minimalist bir projeye ulaşmak gerçekten zor. Minimalist bir tasarım, normal bir tasarımla aynı düzeyde netlik ve işlevsellik gerektirir, ancak daha az öğeye sahiptir ve bu son derece zor olabilir.

Minimalizm aynı zamanda sağlam tasarım becerilerine sahip olmayı gerektirir. Basit ve ilkel bölen çizgi incedir ve uygun beceriler olmadan ilkel bir tasarım oluşturmak çok kolaydır.

Web Tasarım Sitesi Kullanıcı Arayüzü Öğelerini İnceleme

Minimalizmin temel ilkesi “daha ​​azdır” dır. Peki tam olarak ne anlama geliyor? Joshua Becker, prensibin anlamını “ Daha Fazlası ” kitabında mükemmel bir şekilde özetledi :

“Daha fazla alana ihtiyacınız yok. Daha az şeye ihtiyacınız var. ”

Bu, bir sayfa veya ekran oluşturmadan önce, sayfaya hangi içeriği yerleştirmek istediğinizi düşünmeniz gerektiği anlamına gelir. Her içerik ve kullanıcı arayüzü öğesi için aşağıdaki soruları sorun:

Gerekli mi? Bir amaca hizmet ediyor mu?
Öğenin rolü nedir? İşlevsel mi, dekoratif mi? Dekoratif bir unsursa, bu tasarımın bir parçası olmalı mı?
Minimalist bir tasarımcının temel kuralı “kırılana kadar çıkarmaktır”. Kopyalamanızı ve görsellerinizi yalnızca mesajınızı yeterince açıklamak için gereken asgari bilgileri içerecek şekilde düzenleyin.

Ekran Başına Tek Bir Odak Noktası Var

Minimalist felsefe, içerik etrafında tasarım yapma fikrine odaklanır: İçerik kraldır ve görsel düzen kralı spot ışığına yerleştirmelidir. Amaç sadece dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırarak değil, aynı zamanda kullanıcının dikkatini önemli olana yönlendirerek mesajı daha net hale getirmektir. Bazı minimalist tasarımcılar, “sayfa başına bir kavram” kuralını izlemenizi ve her sayfayı veya ekranı aynı anda bir konsepte odaklanacak şekilde tasarlamanızı önerir.

Ekranın Üst Alanı ile Harika İlk Beklentiler Belirleyin

Herhangi bir işlem yapmadan sayfada görünen içerik , kullanıcıları web sitesini keşfetmeye teşvik eden şeydir. Ziyaretçilerin ilgisini çekme şansını artırmak için, en baştan hedef kitlenizin ihtiyaçlarına göre uyarlanmış içerik sağlamanız gerekir.

İçerik yoğun web sayfaları için, ekranın üst kısmına bol miktarda negatif boşluk içeren yüksek düzeyli içerik yerleştirmeniz ve ardından kullanıcı kaydırdıkça içerik yoğunluğunu artırmanız önerilir.

Kullanıcıları Yönlendirmek için Renk Kullanma

Renk, minimalizme iki şekilde fayda sağlayabilen çok amaçlı bir araçtır: tasarımı daha tutarlı hale getirerek ve deneyimi daha odaklı hale getirerek. Birincisine ulaşmak için, tüm sayfalarınızda sürekli olarak kullanılacak bir renk seçmeniz gerekir. Bu renk, iletinin ve iletmek istediğiniz ruh haliyle (örneğin markanızın birincil rengi) eşleşmeli ve sayfanın bölümleri ile farklı ekranlar arasında bir bağlantı oluşturmalıdır.


Renkler, tasarımcıların daha fazla görsel ağırlığa ve ziyaretçilerin dikkatini çeken alanlara odak noktaları oluşturmasına da yardımcı olabilir. Yüksek kontrastlı alanlar (yani grafik veya metin) kullanıcının dikkatini tasarımınızın önemli öğelerine çekebilir.Yüksek kontrastlı çizimler kullanıcının dikkatini çeker.

Yazı Tipleriyle Deneme

Yazı tipi seçimi, herhangi bir proje için çok önemlidir, minimalist tasarım için daha da önemlidir. Düzeninizde çok fazla öğe olmadığından, her öğe daha fazla dikkat çeker. Minimalist bir web tasarım için temiz ve okunabilir tipografi şarttır.

İdeal olarak, en fazla iki yazı tipi ailesine güvenmeniz gerekir. İki yazı tipi kullanmaya karar verirseniz, bunlar için görsel bir hiyerarşi oluşturmanız gerekir. Örneğin, bir yazı tipi başlıklar için, diğeri de gövde (paragraf) metni için kullanılabilir. Ayrıca iki yazı tipi ailenizin birlikte çalıştığından emin olmalısınız. Fontjoy tam da bunu yapmak için harika bir araçtır.

Sezgisel Gezinme Tasarımı

Tasarımcılar minimalist bir tasarım oluşturduklarında, yalnızca en önemli ayrıntıları göstermek için gezinme seçenekleri de dahil olmak üzere tüm öğelere titizlikle öncelik vermek zorundadırlar. Minimalist arayüzlerde navigasyon tasarımı zor olabilir. Yanlış önceliklendirme ve kötü bulunabilirlik, navigasyonun en yaygın sorunlarından ikisidir. Ziyaretçiler gezinme öğelerini bulamadıklarında ürününüzü kullanamayacaklarını unutmayın. Bu nedenle, kritik kullanıcı deneyimi için gezinme seçeneklerinin açıkça görünür olmasını veya gizlenirse (daraltılırsa) kolayca keşfedilebilir olmasını sağlamak çok önemlidir.

Canlı Görüntüler ve Çizimler

Görüntü içeriği, minimalist bir tasarımla çalışırken tasarımcıların sıklıkla ihmal ettiği şeylerden biridir. Tabii ki, tüm dijital ürünlerin görüntülere ihtiyacı yoktur, ancak görüntüler bir tasarımı görsel ilgi uyandıran bir unsurla renklendirebilir.

Görüntülerle çalışırken, diğer görsel tasarım kararlarıyla bir denge kurmak çok önemlidir. Fotoğraflar ve çizimler, minimalist arayüzünüzün geri kalan öğeleriyle harmanlanmalı ve sağladığınız ürün veya hizmeti doğru bir şekilde göstermelidir.

Fonksiyonel Animasyon

Yukarıda tarif ettiğimiz diğer tüm unsurlar gibi, bir grafik unsur olarak da animasyon, hem ince hem de anlamlı olarak minimalizm ilkelerini izlemelidir. Örneğin, ekran alanından tasarruf etmek için (fareyle üzerine gelindiğinde gizli ayrıntıları açığa çıkarmak) veya kullanıcının bakışlarını belirli bir öğeye yönlendirmek için animasyon kullanabilirsiniz (örneğin, kullanıcı nesneye ulaştığında bir içerik nesnesinin hareket ettirilmesi).

Gerçek animasyonlu efektler tasarlamaya gelince, onları basit tutmanız önerilir. Basit mikro animasyonlar ve geçişler ziyaretçilerinizi rahatsız etmez ve amaçlarına hizmet eder.

Minimalizm Web Tasarım – Kullanıcılar için Güçlü Bir Araç

Minimalist web tasarım tüm harika örneklerinin ortak bir yanı vardır – mükemmel kullanılabilirlik ve mükemmel estetiği birleştirirler. Minimalist ürünler gereksiz içeriği ve özellikleri – kullanıcının görevlerini desteklemeyen herhangi bir şeyi – kaldırarak arayüzleri basitleştirir. Sonuç olarak, kolayca gezinilebilen bu güzel dijital ürünler kullanıcılar için güçlü bir araç haline gelir.

Yazıyı Paylaş:

blank

Hizmetlerimiz

Hikayemiz.

Neden Biz?

WeBlog

Referanslar

İletişim

WhatsApp Destek

blank

Hizmetlerimiz

Hikayemiz.

Neden Biz?

WeBlog

Referanslar

İletişim

WhatsApp Destek