Weblog

Kullanıcı Dostu Web Tasarım Oluştururken Bilmeniz Gereken 10 Şey

Kullanıcı dostu web tasarım

Bir web sitesini ziyaret ettiğinizde hiç kötü bir deneyim yaşadınız mı? Belki de kullanımı zordu veya kullandığınız cihazda doğru görüntülenmiyordu. Belki de modası geçmiş bir web sitesi hisi vardı ya da grafik yüklemede hatalar vardı.

Çoğu tüketici gibiyseniz, bu kullanıcı deneyiminin şirket hakkındaki genel görüşünüzü etkilemiş olması muhtemeldir. Aslında, daha profesyonel bir web siteye sahip bir rakip bile seçmiş olabilirsiniz.

Bir şirket olarak, bu tür bir deneyimi akılda tutmak önemlidir.

Dijital pazarlamadaki başarınız sitenizin varlığına bağlıdır ve bazı hatalar kaliteli bir şirket olarak itibarınıza gerçekten zarar verebilir.

Bunun olmasını önlemek için, kullanıcı dostu web tasarımı oluştururken bilmeniz gereken 16 şeyi bir araya getirdik.

Kullanıcı dostu web tasarım nedir?
Kullanımı kolay bir sitenin 6 temel özelliği nelerdir?
Kullanıcı dostu web tasarım oluşturmak için 10 ipucu

Kullanıcı Dostu Web Tasarım Nedir?

Kullanıcı dostu web tasarım, belirli erişilebilirlik gereksinimleri olanlar için bile sitenizi ziyaret eden herkes için profesyonel görünen ve gezinmesi kolay bir web tasarım sayfadır.

Bu sürecin ardındaki fikre kullanılabilirlik denir; bu, esasen sitenin kullanımı kolay olduğu ve ziyaretçiyi mümkün olan en kolay şekilde doğru bilgiye ulaştırdığı anlamına gelir.

Çoğu zaman bu, hedef kitlenizle gelecekteki tüm iletişimin tonunu belirler ve deneyim olumlu değilse sizi kolayca başka yöne yönlendirebilir.

Engelli Amerikalılar Yasası (ADA) ve site tasarımı
Bir sitenin kullanılabilirlik sunup sunmadığına ilişkin görüş faktörüne ek olarak, dikkate alınması gereken düzenleyici gereklilikler de vardır.

Engelli Amerikalılar Yasası (ADA), birisinin engelli olup olmadığına veya mevcut tasarımda gezinmesini engelleyen bir zorluğa bakılmaksızın, site sahiplerinin bilgiye erişimi kolaylaştırması gereken çeşitli alanları özellikle açıklar.

Bir örneğe mi ihtiyacınız var? Sayfa metin boyutu, Yakınlaştırma ve yalnızca altyazısız ses yoluyla erişilebilen bilgilerin tümü Ada’nın erişilebilirliğini etkileyen sorunlardır.

Bu yönergelere uyulmaması, potansiyel olarak masraflı bir dava veya para cezasına neden olabilir.

Benzer şekilde, ADA uyumlu olmayan siteleri bulmayı ve dava açmayı taahhüt eden avukatlar bile var.

Kullanıcı Dostu Web Sitenin 6 Temel Özelliği Nelerdir?

Dijital Pazarlama söz konusu olduğunda içeriğin kral olduğu eski atasözünü duydunuz mu? Bunu desteklemek için, kullanım kolaylığı kraliçedir diyebiliriz.

Sonuçta, site ziyaretçileriniz aradıklarını bulamıyorsa, mesajınıza bağlanmak için buralarda değillerdir.

Sitenizin kullanımı kolay olup olmadığını belirlerken hangi alanlara bakmanız gerektiğine dair bir fikir vermek için, göz önünde bulundurmanız gereken bazı özellikler şunlardır.

Etkili Menu Tasarımı
Kullanımı kolay bir sitenin en önemli özelliklerinden biri etkili menü tasarımı oluşturmaktır. Hangi yapıyı seçerseniz seçin, ziyaretçilerin olmak istedikleri yere hızlı ve verimli bir şekilde ulaşmaları önemlidir.

Mobil Uyumluluk
Günümüzde, birisinin sitenize bir akıllı telefon veya tablet aracılığıyla bir dizüstü bilgisayardan erişme şansı çok daha yüksektir. Bu nedenle, sayfanızın tüm yönleri otomatik olarak çeşitli ekran boyutlarıyla uyumlu olmalıdır.

Basit Şekiller
Site ziyaretçilerinden bilgi toplarken, anlaşılması ve doldurulması kolay basit formlara bağlı kalın. Bir Captcha formu kullanmak sorun olmasa da, farklı cihazlarla çok zor veya uyumsuz hale getirmeyin.

Kolayca Tanınabilir İçerik Mimarisi
Birisinin sitenizi ziyaret etmesinin tek nedeni, bir konu hakkında daha fazla bilgi almaktır, değil mi? Bu nedenle kolayca tanınabilir bir içerik mimarisi çok önemlidir.

Birisi ilgili bilgileri hızlı ve verimli bir şekilde bulabilirse, sitede daha uzun süre kalma olasılığı daha yüksektir.

Harekete Geçirici Mesajları Temizle
Kullanımı kolay sitelerin net bir harekete geçirici mesajı vardır. Ziyaretçileriniz bir sonraki adımları net bir şekilde belirleyebiliyorsa, bunları gerçekten gerçekleştirme olasılıkları çok daha yüksektir. Örneğin, oturum rezervasyonu yapmak için bir iletişim formuna eklenmiş bir düğme veya arama yapmak için bir telefon numarası.

Hızlı Yükleme Süreleri
Sitenize gelen ziyaretçiler, sayfanızın yüklenmesini sonsuza kadar beklemek istemez.

Hızlı yükleme süreleri yalnızca kullanıcı deneyimi için kritik değil, aynı zamanda Arama Motoru Optimizasyonu üzerinde de büyük bir etkiye sahiptir.

Kodlamanızın azaldığını fark ederseniz, çok büyük görüntüler veya oluşturmayı durduran arka plan kodu gibi iyileştirme fırsatları bulmak için kodlamanızı özel bir geliştiricinin incelemesini isteyebilirsiniz.

Sorun, ana bilgisayarınızı da etkileyebilir; bu, site yükleme sürelerini çözmek için daha iyi bir Barındırma paketi seçmeniz gerekebileceği anlamına gelir.

Kullanıcı Dostu Web Tasarımı Oluşturmak İçin 10 İpucu


Peki, kullanımı kolay bir siteyi nasıl oluşturuyorsunuz?

Az önce bahsettiğimiz altı unsuru göz önünde bulundurarak, doğru yolda olduğunuzdan emin olmak için on ek ipucu.

 1. Kullanıcıyı ilk sıraya koyan bir site tasarımı seçin
  Web sitesi tasarımı, sizin için en uygun ve en güzel olan değildir. Bunun yerine, kullanıcıyı ve ihtiyaçlarını ilk sıraya koyan bir stil seçmelisiniz.

Bu perspektife nihai hedef olarak geçmek, bir sorunun olabileceği veya genel kullanıcı deneyiminin en iyi olmadığı alanları görmeyi kolaylaştırır.

 1. Erişilebilir Dil
  Diğer bir ipucu, hedef kitlenizin erişebileceği dili ve tonu kullanmaktır.

O ne demek? Müşterileriniz öncelikle türkçe dışında bir dil konuşuyorsa, sitenizi farklı dillerde yayınlamak iyi bir fikirdir.

 1. Rengi Dikkatlice Seçin
  Renk seçiminin arkasındaki psikoloji büyük bir sorundur.

Doğumdan itibaren, insan beynimiz belirli tonları belirli özelliklerle ilişkilendirmek için eğitilmiştir. Örneğin, kırmızı öfke anlamına gelir ve Yeşil parayla ilişkilidir.

Kullanıcı dostu web tasarım oluşturmak için marka değerlerinizi yansıtan renk şemaları seçin.

Web Tasarımda Renklerin Etkileri yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

 1. Basit Tutun
  Kullanıcı deneyimi ile ilgili iyi haber, sitelerin ziyaretçilerle rezonansa girmesi için karmaşık olması gerekmemesidir.

Kolayca bulunabilen bilgilere sahip basit sayfalar bile sizi nişinizde lider olarak konumlandırmak ve kitlenize aradığınız bilgileri sağlamak için yeterlidir.

 1. Bilgi Yığınını Kullanma
  Günümüzde hiç kimse uzun paragrafları ve metin duvarlarını okumak istemiyor. Bunun yerine, sitenizdeki veri bölümlerini görsel olarak bölmek için bilgi öbeklemesini kullanın.

Bir örneğe mi ihtiyacınız var? Gözlerin okumasını kolaylaştırmak için bu makaleyi birkaç altyazıya ayırdık.

 1. Çevrimiçi Formları Verimli Hale Getirme
  Çevrimiçi formlarınızın verimliliği, web sitesi tasarımı kolaylığı açısından önemlidir. Birisi bir tanesini tamamlamak için zaman ayırırsa, muhtemelen makul bir süre içinde bir takibe ihtiyaç duyacaktır.

Formlarınızın Kullanım kolaylığı için yeterince basit olduğundan, düzgün çalıştığından ve otomatik olarak indirilip indirilmediğine, bir müşteri hizmetleri temsilcisine, bir satış temsilcisine veya başka birine, isteği işleyen ilgili kişiye iletildiğinden emin olun.

 1. Sitenizin Düzenini Geliştirin
  Siteniz eskiyse veya birkaç yıldır güncellemediyseniz, kullanımı kolay bir Web sitesi tasarımı oluşturmanın ilk adımı gelmiş demektir.

Bu, yeni teknolojilerin ve / veya site mimarisine yönelik tutumların ilk lansmanından bu yana değiştiği alanları incelemeniz ve tanımlamanız gerektiği anlamına gelir.

Mevcut müşterilerinize, sayfanızın hangi alanlarının daha iyi bir deneyim için bir sınırlama olarak gördüklerini anket yoluyla da sorabilirsiniz.

 1. Navigasyonunuzu mantıklı hale getirin
  Gezinmesi kolay bir web site tasarımı, kullanıcı deneyimi için kritik öneme sahiptir.

İnsanların genellikle bir sitedeki bilgileri arama veya takip etme şeklini daha anlamlı kılacak kadar göz atmanızı mantıklı kıldığınızdan emin olun.

 1. Mobil Cihazlar İçin Optimize edin
  Genel kullanıcı deneyimi için çok önemli olmasının yanı sıra, mobil işlevsellik arama motoru optimizasyonunun (SEO) önemli bir parçasıdır.

Ziyaretçileriniz iyi performans gösteren ve mobilde gezinmesi kolay bir sayfa istiyor, ancak Google da öyle. Bu nedenle, bunun Tasarımınızda bir öncelik olduğundan emin olun.

 1. Psikolojiyi Aklınızda Bulundurun
  Son olarak, kullanımı kolay bir web sitesi tasarımı oluşturmak söz konusu olduğunda temel psikolojiyi göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun. Bir sayfayı ziyaret etmek söz konusu olduğunda çoğu insanın alışkın olduğu bazı unsurlar vardır.

Örneğin, altbilgi genellikle Hizmet şartları ve veri koruma ilkesi hakkında bilgi içerirken, gözatma en üsttedir.

Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, sitenin temel mimarisini nasıl kullandıklarını görmek için favori sitelerinize veya hatta rakip sitelerinize bir göz atın.

Son Olarak

Markanızın sektörünüzde güvenilir bir kaynak olarak öne çıkmasını istiyorsanız, kullanımı kolay bir site oluşturmak çok önemlidir.

Ayrıca, hedef kitlenizin harekete geçmesini sağlamak için, ister form doldurmak ister telefonda konuşmak olsun, yaklaşan fırsatları kolayca tespit edebileceğiniz bir sayfaya sahip olmanız gerekir.

Burada sağladığımız ipuçlarıyla, mevcut tasarımınızı mükemmelleştirebilmeli ve ziyaretçilerinizin sevdiği bir tasarım oluşturabilmelisiniz.

Sayfanızın genel kalitesini ve deneyimini geliştirmek ister misiniz?

Etkileşimli içerik, sitede harcanan zamanı artırmak ve kullanıcıları meşgul etmek için harika bir yoldur. Rehberimizde ne olduğu ve neden önemli olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin!

İşinizi Bugün büyütün

Aradığınız tüm dijital çözümler Webliyum’da! Hemen bir uzman ile görüşmeye başlayarak, tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Webliyum.net müşterilerin ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş profesyonel web tasarımı, SEO,
e-ticaret sistemleri ve dijital hizmetler sunmaktadır.

Haber bültenimize abone olun.

© Webliyum – Dijital Performans Ajansı 

 • Hizmetlerimiz
 • Hikayemiz
 • Neden Biz?
 • Referanslar
 • WeBlog
 • İletişim