Weblog

Global SEO nedir? Nasıl Yapılır?

Global SEO Nedir?

Şirketinizi global bir hale getirmek üzereyseniz, web sitenizi global SEO ile optimize etmenin zamanı gelmiş demektir. Global SEO’ya başlamak için aradığınız ve öğrenmeniz gereken her şey burada.

Global tüketicilerin %42’ının ana dillerinden başka bir dilde satılan bir ürünü satın almayacağını biliyor muydunuz ?
Bu bile tek başına web sitenizi, satış yapmak istediğiniz uluslararası pazardaki ziyaretçiler için optimize etmek için bir nedendir. Küresel izleyicilerinizi kazanacak bir SEO stratejisinin nasıl oluşturulacağını öğrenmek için bu kılavuzu okuyabilirsiniz.

Global SEO nedir?

Arama motoru optimizasyonu (SEO), Google, Bing ve Yandex gibi arama motorlarında görünürlük sağlamak için bir web sitesini ve içeriğini optimize etme sürecidir. Global SEO aynı zamanda güçlü bir arama varlığı sağlamakla da alakalıdır, ancak birden organik trafik çekmeyi amaçlar.

Global SEO, arama motorlarının şirketinizin hangi ülkeleri hedeflemek istediğini kolayca belirleyebilmesini sağlar. Ayrıca, farklı ülkelerden müşterileri çekmek veya farklı dilleri konuşmak için hangi dilleri kullandığınızı arama motorlarına gösterir.

Arama motoru optimizasyonu (SEO), Google, Bing ve Yandex gibi arama motorlarında görünürlük sağlamak için bir web sitesini ve içeriğini optimize etme sürecidir. Global SEO aynı zamanda güçlü bir arama varlığı sağlamakla da alakalıdır, ancak birden organik trafik çekmeyi amaçlar.

Global SEO, arama motorlarının şirketinizin hangi ülkeleri hedeflemek istediğini kolayca belirleyebilmesini sağlar. Ayrıca, farklı ülkelerden müşterileri çekmek veya farklı dilleri konuşmak için hangi dilleri kullandığınızı arama motorlarına gösterir.

Global SEO nasıl çalışır?

Google ve diğer arama motorları, arama sonuçlarını kullanıcının dili ve konumuyla eşleştirmek için tasarlanmıştır. Global SEO, arama motorlarına sitenizin belirli bir ülkede arama yapanlar veya sizinki gibi belirli bir dilde ürün veya hizmet arayan kullanıcılar için uygun içeriğe sahip olduğunu bildirerek çalışır. Uluslararası SEO, içeriği dünya çapındaki kullanıcılarınıza hedeflemek için dil hedeflemeyi, hreflang etiketlerini, belirlenmiş URL yapılarını ve diğer yerelleştirme sinyallerini kullanmayı içerir.

Global SEO neden önemlidir?

Web sitenizi global SEO ile zorlamak, ürün veya hizmetinizin küresel pazarlarda görünürlüğünü artıracaktır. Başka bir deyişle, daha güçlü bir müşteri tabanı oluşturabilir ve nihayetinde daha fazla etkileşim elde edebilirsiniz.

Global SEO’nun faydaları nelerdir?

Bir işi büyütmek için harika bir yoldur. Rakiplerinize karşı üstünlük sağlayabilir. İçeriklerini belirli ülkeler veya diller için optimize etmezlerse, içeriğinizi bu ülkelere göre daha da fazla trafik çekecek şekilde uyarlayarak bundan yararlanabilirsiniz.

Uluslararası SEO, işinizi başka ülkelerde kurmanızı sağlayacaktır. Gelişmiş küresel kullanıcı deneyimi, işletmenizi küresel bir marka olarak kurmanıza yardımcı olacaktır. Bu, web sitenize daha fazla müşterinin geri dönmesiyle sonuçlanacak ve son olarak, ancak en az değil, karınızı artıracaktır.

Global SEO Nasıl Yapılır?

Güçlü bir global SEO stratejisi oluşturmanın anahtarı, kitlenizi tanımak ve ihtiyaçlarını anlamaktır.

Pazar yaklaşımınızı tanımlayın
Hiçbir iki global SEO yaklaşımı aynı değildir. Yaklaşım, işinize ve hedef müşterilerinize bağlıdır.

Aynı ürünleri veya hizmetleri dünya çapında farklı dil kitlelerine sunuyorsanız, dil tabanlı bir segmentasyon yaklaşımını seçmelisiniz. Bu, web sitenizdeki içeriği, işletmenizle alakalı her dilde aynı olacak şekilde optimize etmeyi içerir.

Şirketiniz farklı ulusal pazarlarda farklı ürün veya hizmetler sunuyorsa veya farklı ülkelerde/dillerde farklı marka adları altında faaliyet gösteriyorsa, her ülkeye ayrı ayrı yaklaşmanız gerekecektir. Hepsi kendi global SEO yaklaşımlarına sahip özel ülke web sitelerine ihtiyacınız var demektir.

Pazar araştırmanızı yapın
Global SEO stratejinizi başlatmadan önce, ürününüz veya hizmetinizle hangi kitlelerin ilgilenebileceğini tanımlayın ve onlar için neyin önemli olduğunu öğrenin. Bunu, bu kitlelerin tipik olarak ürünleri veya hizmetleri nasıl bulduklarını araştırarak ve bazı anahtar kelime araştırmaları yaparak yapabilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra, hangi kitlelere hitap edeceğinizi ve nasıl yapacağınızı bileceksiniz.

Rakip araştırması yapın
Gelecekteki rakiplerinize bakın ve konu SEO, içerik pazarlaması ve ücretli reklamcılık olduğunda performanslarını ölçün. Global SEO, özellikle rakipleriniz içeriklerini belirli pazarlar veya diller için optimize etmiyorsa, bu sizin için yeni fırsatlar olacaktır.

Stratejinizi planlayın
Pazar ve rakip araştırmanızı kullanarak uluslararası bir SEO stratejisi oluşturun. Google Analytics’e bakarak mevcut trafiğinizin nereden geldiğini öğrenin. Belirli bir ulusal pazarda zaten geniş bir kitleniz olduğunu görebilirsiniz. Öyleyse, önce web sitenizi bu ülke için optimize etmeye başlamalısınız. Aksi takdirde, hangi uluslararası pazardan veya dilden başlayacağınızı belirlemek için şirketinizin küresel stratejisini kullanmalısınız.

Doğru alan adlarını seçin
Farklı ülkeler için özel web sitesi oluşturmanız gerekiyorsa, alan adlarınızı akıllıca seçmeniz gerekecektir. Markanız için bir alan adı seçmeden önce yerel pazarda deneyimli bir ajans ve ana dili konuşan uzmanlarla çalışın. Seçtiğiniz marka adının ve alan adının, yerel tüketicilerden doğru marka çağrışımlarını ve yanıtlarını aldığından emin olmanız gerekir.
İlk önce hangi kitlelere hizmet vermekle ilgilendiğinizi seçin
Uluslararası SEO söz konusu olduğunda, içeriğinizi aynı anda tüm ülkeler ve diller için optimize etmeniz gerekmez. Çok aşamalı bir çıkış olabilir. Uluslararası SEO’nun nasıl uygulanacağına dair fikir edinmek için yeni bir kitleye hitap ederek başlayın ve oradan alın. Bu aynı zamanda sizin ve ekibinizin uluslararası SEO’ya aşina olmanıza ve gelecekteki projeler için ivme kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Her yerelleştirilmiş içerik varyantı için özel URL’ler kullanın
Karışıklığı önlemek için her yerel içerik sayfası için özel bir URL kullanmalısınız. Web yöneticilerinin belirli ülkeleri hedeflemek için kullanabileceği birkaç URL yapısı vardır. İşte en yaygın seçenekler:

Doğru türde alan adlarını seçin
Belirli ülkeler için belirlenmiş web sayfalarına ihtiyacınız varsa, ülke kodu üst düzey alan adlarına (ccTLD’ler) sahip olmak en iyi çözüm olabilir. websiteniz.es ve websiteniz.fr gibi alan adları , bu sitelerin İspanya ve Fransa’da bulunan kullanıcılara sunulması gerektiği konusunda arama motorlarına sinyaller gönderir.

hreflang özelliğini kullanın
hreflang özelliği, içeriğinizin hangi dilde olduğunu ve içeriğinizin hangi coğrafi bölge için olduğunu belirtir. Hreflang öznitelikleri ayrıca web sitenizin çeşitli dil sürümlerinde, örneğin çeşitli yerleri hedeflemek için kullanılan ABD, İngiltere ve Avustralya için belirlenmiş İngilizce dil sayfalarında yinelenen içerik sorunlarından kaçınmanıza yardımcı olur.

Global SEO kontrol listesi

İşletmenizi küresel pazarlara taşımak için gereklidir. İçeriğinizi farklı ülkeler için optimize etmek, arama varlığınızı artıracak, marka imajınızı güçlendirecek, daha fazla potansiyel müşteri getirecek ve küresel geliri artıracaktır. Hiçbir şeyi kaçırmadığınızdan emin olmak için bir sonraki uluslararası SEO girişiminiz için bir kontrol listesi hazırladık:

 • Hangi uluslararası içeriği ve hangi pazarlar/diller için sunduğunuzu öğrenin
 • Belirli pazarlar/diller için alakalı anahtar kelimeleri kullanarak bir anahtar kelime stratejisi oluşturun
 • Uluslararası SEO dostu bir URL yapısı kurun
 • Site haritası oluşturun
 • Dil ve Ülke hedeflemesini belirleyin
 • Kullanıcıların web sayfası dilini değiştirmesine izin ver
 • Dil hedefleme için Hreflang etiketlerini kullanın
 • Fiyatlandırmayı ulusal para birimlerine göre ayarlayın
 • Tüm resim alt etiketlerinin doğru dillerde olduğundan emin olun
 • Kötü yönlendirmeleri belirleyin ve düzeltin
 • Bozuk bağlantıları, hataları ve tarama sorunlarını düzeltin
 • Her pazar için bir bağlantı kurma stratejisi oluşturun
 • Uluslararası ve yerel arama trendlerinden haberdar olun
 • Ele almak istediğiniz her konunun SEO potansiyelini kontrol edin.
 • İçeriğinizi alakalı tutmak için yerel içerik oluşturucuları ve sektör uzmanlarını işe alın.

Yazıyı Paylaş:

Bunları okudunuz mu?

 • Hizmetlerimiz
 • Hikayemiz
 • Neden Biz?
 • Referanslar
 • WeBlog
 • İletişim
blank

Hizmetlerimiz

Hikayemiz.

Neden Biz?

WeBlog

Referanslar

İletişim

WhatsApp Destek

blank

Hizmetlerimiz

Hikayemiz.

Neden Biz?

WeBlog

Referanslar

İletişim

WhatsApp Destek