Weblog

FTP Nedir?

blank

Bir web sayfanız varsa ya da herhangi bir nedenle internete bağlı iki bilgisayar arasında hızlı bir şekilde dosya alışverişi yapmak istiyorsanız FTP programlarına ihtiyaç duyduğunuz söylenebilir. Bu programlar sayesinde web sayfanıza gerekli dosyaları aktarabilirsiniz ve bu dosyalara çeşitli düzenlemeler yapmanız mümkün olabilir. Genellikle bu amaçla kullanılıyor olsa da FTP protokolü bazı zamanlarda iki bilgisayar arasında dosya aktarımı yapmak için de kullanılabilir. Eğer bir USB Flash Bellek sahibi değilseniz FTP protokollerine muhtemelen ihtiyaç duyabilirsiniz. Ancak günümüzde git gide popülerlik kazanan Google Cloud, Yandex Disk gibi bulut sistemleri bu ihtiyacı karşılamaya başladığından dolayı FTP protokollerinin bu amaçla eskisi kadar çok kullanılmadığını söylemek doğru olacaktır. Ancak web sitenizde dosya aktarımı yapmak istiyorsanız hala FTP protokolleri aracılığıyla çalışan programları kullanmanız gerekiyor.

FTP Nasıl Kullanılır?


FTP aslında bir kısaltma olarak kullanılır ve açılımı da “File Transfer Protocol” şeklindedir, bu ifadeyi dilimize Türkçe Transfer Protokolü olarak çevirebiliriz. Ancak adı üstünde bu bir protokoldür ve protokolleri kullanmak için aracı programlara ihtiyaç duyuyoruz. Bu programlardan yazının ilerleyen kısımlarında bahsedeceğiz. FTP Kullanımı genel olarak oldukça basit bir işlemdir. Hosting hizmeti aldığınız firma size gerekli bilgileri aktaracaktır ve bu bilgileri kullanarak program aracılığıyla giriş yapacaksınız. Sonrasıysa oldukça basit, dosya transfer işlemlerine gerekli menüleri kullanarak başlayabilirsiniz. Sisteme WordPress, Joomla gibi hazır ya da sizin tarafından hazırlanmış özel scriptler yerleştirebilirsiniz.

FTP Programları Nelerdir?


FTP kullanımı için en başta programa sahip olmanız gerekiyor. Bu programlar genel olarak web sayfası yöneticileri tarafından tercih ediliyor denebilir. Tabi ki de burada dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi basit arayüz ve kullanım kolaylığı. Sizlere burada önereceğimiz FTP Programları bu özelliklere sahip olmakla beraber aynı zamanda oldukça güvenilirler. Bu programlardan herhangi birini kullanarak kolaylıkla web sayfanıza ya da internete bağlı başka bir bilgisayara dosya aktarımı yapabilirsiniz. İşte FTP işlemleriniz için sizlere önerebileceğimiz programlar; Filezilla, CuteFTP, Absolute FTP, Smart FTP,
3D FTP, Core FTP, Blaze FTP.

Yazıyı Paylaş:

Bunları okudunuz mu?

  • Hizmetlerimiz
  • Hikayemiz
  • Neden Biz?
  • Referanslar
  • WeBlog
  • İletişim
blank

Hizmetlerimiz

Hikayemiz.

Neden Biz?

WeBlog

Referanslar

İletişim

WhatsApp Destek

blank

Hizmetlerimiz

Hikayemiz.

Neden Biz?

WeBlog

Referanslar

İletişim

WhatsApp Destek