Weblog

Etsy Satışlarını Arttırma Rehberi

Etsy Satışlarını Arttırmak

Etsy satışlarını arttırmak için etsy’deki yüzlerce satıcı arasında öne çıkmak tekliflerinize bağlıdır, ancak oraya ulaşmak için çaba sarfetmeniz gerekir.

Etsy’de 7,5 milyondan daha fazla aktif satıcı bulunuyor. Son birkaç yılda satıcıların akını ile mağazanızın görünürlüğünü korumak daha da zor bir hale gelmiş olabilir.

Size bu makalede, Etsy satışlarını arttırmak ve çevrimiçi mağazanızı geliştirmeye yönelik ipuçlarından bahsedeceğiz.

Hemen başlayalım.

Etsy arama argoritması nasıl çalışır?

Google arama’nın çalışma biçimine benzer şekilde, arama algoritmasının kullanıcılara alakalı sonuçlar sağlamak için dikkate aldığı birkaç faktörü vardır.

Bu parametreler anahtar kelimelerle ilişkilendirilse de iki aşamada çalışırlar.

 • Sorgu Eşleştirme
 • Sıralama


Bu iki aşama, kullanıcılara alakalı sonuçlar sunmak için birlikte çalışır. Şimdi her birine ayrı ayrı bakalım.

Sorgu Eşleştirme

Kullanıcı bir arama başlattığında, arama için en alakalı girdilerle eşleşen istek eşleştirmesi başlar.

Her listeleme bu faktörleri incelenerek yapılır.

 • Başlıklar
 • Kategoriler
 • Nitelikler
 • Ürün Açıklamaları
 • Etiketler

Algoritma, arama sorgusuyla doğrudan eşleşen listeleri eşleştirerek başlar. Bunu semantik anahtar kelimeler, etiketler vb. takip eder.

Tekliflerinizle mümkün olduğunca doğru olmak en iyisidir. Etiketin tümünü kullanmanız, kategorize etmeniz ve nişlemeniz olabildiğince çok ilgili öznitelik eklemeniz gerekir.

Sıralama Belirleme

Etsy soruları eşleştirdikten sonra puanlama özelliğini toplayarak her girişin sıralamasını belirler.

Bu özellikler, bir alıcının öğeyi her teklifte satın alma olasılığını belirler. Özellikler şunları içerir:

Listeleme Zamanı: Son listelemeler, skor tablolarında otomatik bir artış sağlar. Bununla birlikte, ürünün türüne bağlı olarak birkaç saat veya gün içinde hızla kaybolur.

Listeleme Kalitesi: Dönüşümlere karşı toplam gösterim sayısına göre belirlenir. Daha yüksek dönüşüm oranları, listenin kalite puanını ve dolayısıyla sıralamaları iyileştirir.

Liste Alaka Düzeyi: Arama isteğinin başlıklar, nitelikler, etiketler ve kategorilerle ne kadar yakından eşleşmesine dayanır. Daha iyi bir eşleşme, daha yüksek bir sıralamayı gösterir.

CSR bağlamına özgü sıralamalar, alıcının tipik tarama davranışına göre belirlenir. Bu, alıcının satın alımlarının, tıklamalarının ve aramalarının geçmişini içerir. Bu, alıcılara kişiselleştirilmiş arama sonuçları sağlamaya yardımcı olur.

Kargo Masrafları: Birçok alıcı, kargo masrafları yüksek olduğunda ürün satın almaktan vazgeçer. Bu nedenle Etsy, bu maliyeti bir sıralama faktörü olarak içerir. Daha düşük nakliye maliyetleri daha iyi sıralamalar elde eder, ücretsiz nakliye en iyisini alır.

Müşteri ve Pazar Deneyimi: Her satıcı bu puanı müşteri incelemelerine, geri bildirimlerine ve bilgi bölümündeki ayrıntı düzeyine göre alır. Bu nedenle geri bildirim ve incelemeleri teşvik etmek daha iyidir.

Dil ve Çeviri: Manuel çeviri sağlamaya çalışan uluslararası satıcılar daha üst sıralarda yer alır. Manuel çeviriler daha güvenilir, doğru ve doğal olduğu için makine çevirisi sistemine sahip olmasına rağmen Etsy bunları tercih etmektedir.

Mağaza Konumu: Yerel mağazaların her zaman bir avantajı olacaktır. Ancak, diğer ülkelerden yapılan aramalarda bu durum dikkate alınmaz.

Son olarak, alıcının alışkanlıkları etsy’nin teklifleri tercihlerine göre özelleştirmesine izin verir.

Etsy Satışlarını Arttırmak için 10 İpucu

Etsy satışlarını arttırmak için içerik pazarlaması, e-posta pazarlaması ve SEO dahil olmak üzere bir çok yönden çaba gerektirir.

Ürünlerinizin ve listelemelerinizin dijital büyümesi seo’ya bağlıdır. SEO optimizasyonu her zaman daha fazla gösterim, dönüşüm ve sonuç olarak daha fazla satış yapmanıza yol açar.

Yukarıdaki anlattığımız sıralama faktörlerine göre, Etsy satışları artırmak için aşağıdaki ipuçlarını kullanabilirsiniz.

Anahtar Kelime Araştırması

Google’ın anahtar kelimelere güvenmesi gibi, Etsy arama sıralama için anahtar kelimeler kullanır. Bu nedenle Etsy satışlarını arttırmak için liste başlıklarınızda, kategorilerinizde, etiketlerinizde ve özniteliklerinizde belirli alakalı anahtar kelimeleri kullanmak oldukça önemlidir.

Sert satış yöntemleriyle bile, potansiyel müşteri üzerinde etkisi olma eğiliminde olan belirli anahtar kelimeler olduğunu göreceksiniz.

Etsy satışlarını arttırmak söz konusu olduğunda, bir kullanıcının aramalarına ne kadar yakınsanız, arama sonuçlarında görünme olasılığınız o kadar yüksek olur. Ancak, tam bir eşleşme her zaman noktayı koyacak ve bir etki oluşturacaktır.

Bu nedenle, anahtar kelimelerinizi dikkatli bir şekilde seçebilmeniz için kapsamlı bir anahtar kelime araştırması yapmanız önemlidir.

Ürününüzün benzersiz özelliklerine bir göz atın ve bunları uzun kuyruklu anahtar kelimeler oluşturmak için kullanın.

Zaten reklamlarınız varsa, hangi anahtar kelimelerin reklamlarınızla en iyi şekilde çalıştığını görmek için reklam analizlerine bir göz atın. Ayrıca, en iyi performans gösteren kombinasyonları belirlemek için bu anahtar kelimelerin her birini ürün etiketleriyle karşılaştırın.

Çok daha kolay bir alternatif, arama çubuğuna gidip ürününüzü aramaktır.

Diyelim ki kalem satıyorsunuz. “kalem” yazdığınızda, sık yapılan aramaların bir listesini göreceksiniz. Ancak, Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri tercih etmelisiniz.

Bu nedenle, bazı uzun kuyruklu anahtar kelimeler elde etmek için bir ebat (renk, numara veya özellik) eklemelisiniz. Ayrıca, teklifleriniz ve ürünleriniz için daha spesifik anahtar kelimeler almanıza yardımcı olur.

Ürünlerinizi Temsil Eden Bir Mağaza İsmi Seçin

Tanınmış başarılı bir markanız yoksa, mağaza adınız ne sattığınızın açık bir göstergesi olmalıdır.

Sayfa başlığınız mağaza adınızı temel aldığından, doğrudan bir ad seçmeniz gerekir. Aslında, sizin için bir anahtar kelime görevi de görebilir. Fakat aynı zamanda, son derece genel bir isme bile sahip olmamalıdırlar.

Aklınızda olması gereken bir başka şey de mağaza adının uzunluğudur. Etsy mağaza adı için 55 karaktere kadar izin verir. Ancak sosyal medya platformlarındaki karakter sınırlarına da dikkat etmekte fayda var.

Kısa bir isim seçerseniz, onu değiştirmek zorunda kalmadan tüm her sitede kullanabilirsiniz.

Kaliteli Fotoğraflar Kullanın

Etsy’nin kendi yayınladığı kılavuzlara göre, alıcıların % 90’ı satın alma kararlarında görüntü kalitesinin önemli bir faktör olduğuna inanıyor.

Fotoğrafların SEO üzerinde doğrudan bir etkisi olmamasına rağmen, büyük bir dolaylı etkisi olacaktır. Daha yüksek kaliteli görüntülerin dönüşümleri iyileştirmesi kaçınılmazdır. Daha yüksek kaliteli görüntüler, Etsy satışlarını arttırmak ve dönüşümleri iyileştirmek içindir.

Başlıklar İle Alakalı Anahtar Kelimeler Kullanın

Fotoğrafların önemli olduğu gibi, Ürün başlığınız da kullanıcıların listenize tıklamasını sağlamada önemli bir rol oynar.

Birçok ürünün, ürünün ne olduğunu açıklayan uzun başlıklara sahip olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Bu, arama motorunu değil, alıcıyı izleyen stratejik olarak yerleştirilmiş anahtar kelimelerin kullanımını teşvik ettiği için yardımcı olur.

Potansiyel müşterinizin ürününüzü nasıl arayacağını düşünün. Ürününüze en uygun olan anahtar kelimelerin listesini oluşturun.

Ardından, 140 karaktere kadar bir başlık oluşturmak için bu anahtar kelimeleri kullanın.

Ürün açıklamasını yazarken aynı şeyleri aklınızda bulundurun. Ürününüzü doğrudan ve özlü bir şekilde tanımlamaya çalışın.

Ayrıca, benzer ürünler için aynı anahtar kelimeleri kullanmaya çalışmayın. Arama sonuçları her zaman çeşitlendirilecektir. Bu nedenle, ürünlerinizden ikisi aynı anahtar kelimelere sahipse, yalnızca biri görüntülenir.

Ürünlerinizi Verimli Bir Şekilde Sıralayın

Kategorileri etiket olarak düşünün: ürün kategoriniz ne kadar spesifik olursa, aramanız o kadar iyi olur.

Bu nedenle her ürün için ayrı anahtar kelimeler kullanmak en iyisidir. Bunun için uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanabilirsiniz.

Ürünlerinizi belirli alt kategorilere göre sıralarsanız, daha küçük bir rakip havuzunuz olur. Bu size daha fazla görünürlük sağlayacak ve ürünlerinizi son alt kategoride sıralamayan rakiplerinizden daha iyi bir sıralama şansına sahip olacaksınız.

Ürün Etiketinin Tümünü Kullanın ve Optimize Edin


Bir ürün listelerken en fazla 13 etiket kullanabilirsiniz. Ne kadar çok etiket eklerseniz, o kadar çok aramada görünür olursunuz.

Bu etiketler aynı zamanda anahtar kelimelerdir ve Uzun kuyruklu ifadeler olabilir. Her etiketin 20 karakter sınırı vardır ve onu tamamen kullanmak size artı puan kazandıracaktır.

Örneğin, insanların başkalarına verebileceği kalemleri satıyorsanız, iyi bir etiket ” Öğretmenler Günü hediyesi” olacaktır.”

Etiketlerle ilgili sorun yaşıyorsanız rakiplerinizin neler yaptığını görün. Ardından, ürününüzle en alakalı etiketleri kullanın.

Doğru Öznitelikleri Ekleyin

Nitelikler ayrıca tekliflerinizin doğru şartlar için sıralanmasına yardımcı olur. Optimize etmeniz gereken bazı özellikler şunlardır:

 • Renk
 • Malzeme
 • Boyut
 • Özellik
 • Ürün Amacı

Nitelikler, ürününüzün ne olduğunu açıklamak için yeterli olmalıdır.

Tüm Tekliflerinizi Güncel Tutun

Listelerinizi yenilemek, sıralamalarda her zaman küçük ama dikkat çekici bir artış sağlayacaktır.

Ayrıca listelerinizi düzenli olarak güncelleyerek her şeyi güncel arama trendlerine göre güncelleyebilirsiniz.

Çok fazla tüketici etkinliği olacağını bildiğiniz zaman tekliflerinizi yenilemek dönemsel pazarlama için önemlidir. Örneğin, yılbaşı, özel günler ve büyük satışlardan önce tekliflerinizi yenilemek Etsy satışlarını arttırmak için önemli faktörler arasındadır.

Geri Bağlantılar Alın

Diğer sitelerden listelerinize geri bağlantılar almak size her zaman sıralamada bir artış sağlayacaktır. Bunu bir blog oluşturarak ve sosyal medya platformlarında daha aktif hale gelerek yapabilirsiniz.

Sosyal medya varlığınızı genişletin diğer sosyal platformlarda bulunun ve Etsy’de sahip olduğunuz aynı anahtar kelimeleri kullanın. Örneğin instagram için kullandığınız anahtar kelimelerin aynısını kullanın. Bu, her iki platformda da sıralamanıza yardımcı olacaktır.

Yönergeler Ekleyin

Alışveriş yapanlara ne bekleyecekleri hakkında fikir vermek için mağazanıza açık yönergeler ekleyin. Aynı zamanda alıcı güvenini artırır ve müşteri deneyimini ve pazar değerlendirmesini artırır.

Daha iyi nakliye fiyatları sunun alıcılar daha düşük ücretlerle teklifleri tercih ettiğinden rekabetçi nakliye fiyatları sunmaya çalışın. Nakliye ücretlerini ürününüzün fiyatına dahil edebilir ve ardından alıcıları çekmek için ücretsiz gönderim sunabilirsiniz.

Müşteri deneyimini geliştirin: Bilgi bölümünüzün eksiksiz olduğundan emin olarak müşteri deneyimini optimize edin. Ayrıca, ödeme, veri koruma, gönderim ve iade bölümlerini iyileştirmeye çalışın. Son olarak, müşteri hizmetleri için kişiselleştirilmiş mesajlar geliştirmeyi deneyin.

Reklam Yayınlayın: Erişiminizi genişletmek için ücretli reklamlar yayınlayabilirsiniz. Bu, arama sonuçlarını izlemenize yardımcı olacaktır. Bir süre sonra organik listelerinize dönebilirsiniz.

Müşteri sadakatini teşvik eden teşvikler oluşturmak, geri dönen müşterileri çekmeye yardımcı olacaktır. Kişiselleştirilmiş teşekkür kartları, indirim kuponları ve kişiselleştirilmiş teklifler gönderebilirsiniz.
Etsy satışlarını arttırmak için stratejilerinizi daima mağaza istatistiklerinize göre değiştirin ve uyarlamaya devam edin.

Yerleşik bir mağazanız varsa, teklifleri yenileyerek ve ürün resimlerini optimize ederek başlamalısınız. Ardından, bir kontrol listesi oluşturmak ve neyin iyileştirilmesi gerektiğini görmek için yukarıdaki ipuçlarından faydalanın.

Etsy satışlarını arttırmak için önerilerden yararlanmaya çalışın ve tekliflerinizi düzenli olarak gözden geçirdiğinizden emin olmak için bir sistem geliştirin.

Son olarak, yeni ürünler ve teklifler eklerken her şeyi doğru yaptığınızdan emin olmak için bir kontrol listesi kullanın.

Yazıyı Paylaş:

 • Hizmetlerimiz
 • Hikayemiz
 • Referanslar
 • Neden Biz?
 • WeBlog
 • İletişim

info@webliyum.net

İşinizi büyütmenize yardımcı olmak için buradayız.

Hizmetlerimiz

Hikayemiz.

Neden Biz?

WeBlog

Referanslar

İletişim

WhatsApp Destek

Hizmetlerimiz

Hikayemiz.

Neden Biz?

WeBlog

Referanslar

İletişim

WhatsApp Destek