Weblog

E-Ticaret Optimizasyonu: Satışlarınızı artırmak için 6 İpucu

E-Ticaret Optimizasyonu

Hangi sektörde olursanız olun, bir işletme sahibi olarak satışları ve dönüşümleri artırmak istersiniz.

Giderek daha fazla insan e-ticaret mağazaları açarken, kendi mağazanızı optimize etme konusunda oyunun zirvesinde olmanız gerekiyor.

Genel SEO stratejiniz üzerinde doğrudan bir etkisi olan e-ticaret optimizasyonu, kullanıcıları çekmenin ve satışlarınızı artırmanın anahtarı olacaktır.

Aşağıda, iyi bir e-ticaret dönüşüm oranının ne olduğunu ve satışlarınızı nasıl artıracağınıza dair bazı ipuçlarını öğreneceksiniz.

E-Ticaret Dönüşümü nedir?

Aşina olmayanlar, muhtemelen bir e-ticaret işletmesinde yeni olanlar için, dönüşüm, stratejilerinizin bir web sitesi ziyaretçisini bir alıcıya dönüştürmek için çalıştığı zamandır.
Başka bir deyişle, ziyaretçi, satın alma yapmak veya hatta bazen bir form doldurmak gibi istenen bir eylemi tamamlar .
Fiziksel ürünler satan mağazalar ile hizmet satan mağazalar için e-ticaret dönüşüm oranının farklı olduğunu anlamak önemlidir.

İyi bir E-Ticaret Dönüşüm Oranı nedir?

Genel olarak ortalama dönüşüm oranı %2.77’dir .

Bu sayı, alışveriş yapmak için kullanılan cihaz, alışveriş yapan kişinin konumu, sektörünüz ve daha fazlası dahil olmak üzere çok sayıda faktöre bağlı olarak değişecektir.

E-Ticaret optimizasyonu dönüşüm oranınız , diğer araçların yanı sıra Google Analytics’te bulunabilir . Google Analytics, gerçekleştirilen işlemlerin tekil ziyaretçi oturumlarının sayısına oranını alır.

Mevcut dönüşüm oranınızı belirledikten sonra , onu iyileştirmek için bir strateji geliştirmeye başlayabilirsiniz. Sonuçta, dönüşüm oranı ne kadar yüksek olursa o kadar iyidir.

Satışlarınızı Artırmak için 6 İpucu

E-ticaret optimizasyonu ile satışlarınızı ve gelirinizi artırmak için atabileceğiniz birçok adım vardır. İşte en etkili e-ticaret optimizasyon ipuçlarından bazılarına bir göz atın.

Ürün Sayfalarınızı Geliştirin

Yapmanız gereken ilk şeylerden biri, ürün sayfalarınızın ziyaretçileri sitenizde tutmasını ve onları satın almaya ikna etmesini sağlamaktır.

İdeal olarak, web sitenizin gezinmesi kolay olmalı ve ziyaretçilerin yeni ürünleri veya ürünleri kategoriye göre bulmasına izin vermelidir.

Geçmişe ve ürün hiyerarşisine dayalı kırıntıları kullanmanız önerilir .

Ürün sayfalarınızın, ziyaretçilerin ilgisini çekecek SEO dostu başlıklarla donatıldığından emin olun. Bu, yalnızca ürün sayfalarınızın SERP’lerde sıralanmasına yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda ziyaretçilerin aradıklarını bulmalarına da yardımcı olacaktır.

Kaliteli ürün görsellerini de kullanmayı unutmayın.

Görüntülenen resimler, ziyaretçilere bir satın alma yaptıklarında ne alacaklarını gösterir, bu nedenle resimlerinizin ürünün çeşitli yönlerini göstermesi önemlidir.

Ürün açıklamaları da önemlidir. Ürününüz bir üretici açıklamasıyla gelebilir, ancak kendinizinkini yapmak daha iyidir.

Bu, açıklamanıza daha fazla kişilik kazandırır ve bu genellikle ziyaretçiler için daha cazip olabilir.

Kişiselleştirmeyi Kullanın

Son birkaç yılda kişiselleştirme , e-ticaretin ve hemen hemen her çevrimiçi işin başarısında önemli bir bileşen haline geldi.

Aslında, iyi bir kişiselleştirme elde edebildiğinizde, kârda %15’lik bir artış elde edebilirsiniz . Bunun nedeni , alışveriş yapanların %45’inin kişiselleştirilmiş öneriler sunulduktan sonra satın alma olasılığının daha yüksek olmasıdır.

Temel olarak, içeriğinizi kişiselleştirerek, müşterilerinize onlarla alakalı teklifleri/içerikleri gösteriyorsunuz.

Peki, bunu nasıl yapacaksınız, sorabilirsiniz? Her şey, müşterilerinizin kim olduğunu, nelerle ilgilendiklerini ve sitenizde hangi sayfaları ziyaret ettiklerini gösteren sosyal ve web analitiğinden elde ettiğiniz verilere bağlıdır.

E-Ticaret mağazanız için kişiselleştirme birçok biçimde olabilir. Kişiselleştirmeyi kendi avantajınıza kullanabileceğiniz birkaç yol:

 • İlgili içeriğe odaklanın.
 • Önerilen veya ilgili ürünleri vurgulayın. E-Ticaret mağazalarının gelirinin %68’i , ürün sayfalarındaki bu tür bölümlerden gelir.
 • Ziyaretçilerinizin ilgi alanlarına göre site gezinmesini ayarlayın.
 • Davranışla ilgili pazarlama e-postaları.
 • Kişiselleştirilmiş indirimler sunun.
 • Ziyaretçilerin konumuna göre dönüşümleri %200 artırabilecek teklifler oluşturun .

Bir Upsell Kullanın

Upselling ne demek ya da yukarı satış demek dediğimizde aynı kavramlardan bahsederiz. Yukarı satış anlamına gelen upselling müşterileri satın aldıkları ürün veya hizmete yükseltme yapmaya veya eklentiler eklemeye teşvik etme sürecidir. Tanıtılan ürün veya hizmet, genellikle daha pahalı bir ürün veya genel sipariş değerini artırabilecek eklentilerdir.

Upselling, e-ticaret optimizasyonu ile gelirinizi artırmak için çok etkili bir taktik olabilir.

Müşterileri, ilgilendikleri  ürünün daha pahalı bir sürümünü satın almaya teşvik edebilirsiniz .

Bu, ürün sayfasında, ödeme işlemi sırasında veya teslim alındıktan sonra yapılabilir.

Ayrıca sadece mevcut müşterilerinize satış yapabilirsiniz. Markanıza doğrudan ilgi gösteren birine bir şey satmak çok daha kolaydır.

Mobil Cihazlar için Optimize Edin

Masaüstü veya dizüstü bilgisayarlar yerine mobil cihazlarını kullanan daha fazla insanla, web sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin olmanız gerekmektedir.

Web sitenizi mobil cihazlar için optimize etmenin en etkili yollarından biri, sayfanızın ne kadar hızlı yüklendiği üzerinde çalışmaktır.

Sayfa yükleme, cihazdan bağımsız olarak önemlidir, ancak yüklenmesi üç saniyeden uzun sürerse mobil kullanıcıların %40’ı sitenizden çıkar.

Ayrıca, oluşturma başlangıç ​​zamanınız iyi olduğunda, yavaş yüklenen web sitelerine kıyasla genel etkileşiminizi %50 oranında artırabilirsiniz . Bu, ziyaretçileri dönüştürmek için daha yüksek bir şans sağlar.

Sitenizi hızlandırmak için duyarlı bir tema kullandığınızdan emin olmanız, içeriği daha hızlı sunacak bir önbelleğe alma eklentisi kullanmayı düşünmeniz ve Google’ın denetleyici aracıyla hızınızı düzenli olarak kontrol etmeniz gerekir .

Tüm mobil kullanıcıların yarısı bu özelliği kullandığından, sitenizi sesli arama için optimize etmeyi unutmayın.

Hızlı Satışlarla Aciliyet Yaratın

Satıştan hoşlanmayan pek fazla insan yoktur ve e-ticaret satıcıları için oldukça faydalı olabilir.

Peki, nasıl çalışır? İnsanları olabildiğince çabuk harekete geçmeye teşvik  ettiği için bir aciliyet duygusu yaratmanız gerekir .

Nihayetinde, hala elde edilebilirken bir şey almak istiyorlar. Bu tür bir tepki, doğru pazarlama mesajı ile tetiklenebilir.

Flaş satışlar, e-ticaret mağazaları için harikadır. Ancak, FOMO’yu (Kaybetme Korkusu) tetiklediğinizden, acil laf kalabalığı kullandığınızdan ve acil ve eyleme geçirilebilir bir CTA eklediğinizden emin olmalısınız.

Ani satışınızın aciliyetini artırmak için bir kapı çalan teklif sunabilir, stok seviyelerini görüntüleyebilir ve/veya bir geri sayım sayacı görüntüleyebilirsiniz.

Sepeti Terk Etmeyi Azaltın

E-Ticaret mağazalarının satış söz konusu olduğunda yaşadığı temel sorunlardan biri alışveriş sepetini terk etmektir.

Aslında araştırmalar, alışveriş sepetini terk etme oranının ortalama %69 olduğunu gösteriyor .

Bu normal olsa da işinizin olabildiğince başarılı olmasını istiyorsunuz, bu da bu oranı düşürmek istediğiniz anlamına geliyor. Peki, bununla birlikte, alışveriş sepetini terk etme oranınızı azaltmak için ne gibi önlemler alabilirsiniz?

Ziyaretçilerin ödeme sırasında sepetlerini terk etmelerinin yaygın bir nedeni, özellikle maliyetle ilgili sürprizlerden kaynaklanmaktadır.

Bu nedenle, mümkün olduğunda ücretsiz kargo teklif edin, araştırmalar müşterilerin %47’sinin kargo ücretini ödemeleri gerektiğini anladıklarında sepetlerini terk edeceklerini gösteriyor.

Bu nedenle, ücretsiz gönderim, çevrimiçi alışveriş yapanlar için açık ara en yaygın ve etkili teşviklerden biridir.

Ücretsiz kargo sunmaya karar verirseniz, birden fazla yerde reklamını yaparak ziyaretçilerinizin bundan haberdar olmasını sağlayın.

Alışveriş yapanlar için başka bir dönüş, ödeme yapmak için bir hesap oluşturmak için gerekli. Aslında bu, alışveriş yapanların kabaca %37’sini geri çeviriyor.

Bu nedenle, ödeme yapmak için bir hesap istemek yerine, bunu bir seçenek haline getirin. Ayrıca satın alma işleminin tamamlanmasına izin verebilir ve ardından müşteriye bilgilerini kaydetme ve nakliye uyarılarıyla güncel kalma şansı sunabilirsiniz.

Satın alma işlemlerini tamamladıktan sonra bir hesap oluşturma konusunda çok daha anlayışlı olacaklardır.

Son olarak, alışveriş sepetini terk etme e-postaları ve kuponları gönderebilirsiniz.

Birisi sepetinde bir şey bırakırsa ve e-postalarına erişiminiz varsa, onlara bir vazgeçme e-postası gönderilebilir.

Genel olarak, bir tanesini başlangıçta sepeti terk ettikten birkaç saat sonra, bir sonrakini ertesi gün ve sonuncusunu da sonraki (üçüncü) gün gönderirsiniz.

Bu e-postalarda, ödeme süreciyle ilgili bir sorun yaşayıp yaşamadıklarını sorduğunuzdan, sepette kalan ürünleri gösterdiğinizden ve sepetlerine geri dönüp ödeme sürecini tamamlamaları için bir teşvik olarak bir kupon sunduğunuzdan emin olun.

Dönüşümler, e-ticaret mağazanızın genel başarısı için çok önemlidir. Sonuçta, bir ziyaretçiyi alıcıya dönüştürmezseniz, kârlılığınız zarar görür.

E-Ticaret optimizasyonu için yukarıdaki ipuçlarını uygulamaya başladığınızda, çok geçmeden bir fark görmeye başlamalısınız.

İşinizi Bugün büyütün

Aradığınız tüm dijital çözümler Webliyum’da! Hemen bir uzman ile görüşmeye başlayarak, tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Webliyum.net müşterilerin ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş profesyonel web tasarımı, SEO,
e-ticaret sistemleri ve dijital hizmetler sunmaktadır.

Haber bültenimize abone olun.

© Webliyum – Dijital Performans Ajansı 

 • Hizmetlerimiz
 • Hikayemiz
 • Neden Biz?
 • Referanslar
 • WeBlog
 • İletişim