Weblog

Duyarlı Web Tasarımı Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Duyarlı Web Tasarımı Nedir?

Duyarlı web tasarımı veya duyarlı tasarımın ne olduğunu, neden bu kadar önemli hale geldiğini ve web siteniz için nasıl yapılandıracağınızı anlatacağız.

Web sitelerini ziyaret etmek için kullandığımız cihazlar değiştikçe, eriştiğimiz sayfaların dönüşmesi gerekiyor. Duyarlı web tasarımı işte tam olarak burada devreye giriyor.

Geçmişte, web sitelerimiz için bir mobil sürümü oluşturma girişimleri olmuştur. İlk başta iyi bir fikir gibi görünüyordu, ancak içeriğimizin ihtiyaç duyduğu dikkati iki katına çıkardı. Aynı zamanda web sitesi ziyaretlerimizi ikiye ayırdı. Telefonunuzda optimize edilmemiş bir site tasarımına erişmek, potansiyel müşterilerinizin kesinlikle yapmasını istemeyeceğiniz son derece sinir bozucu bir deneyimdir.

Duyarlı Web Tasarımı Nedir?

Duyarlı web tasarım, herhangi bir cihazda doğru görüntülenebilen sitelerin oluşturulmasını ifade eden bir terimdir. Bu, içeriğin farklı ekran boyutlarına ve tarama koşullarına uyacak şekilde değişeceği anlamına gelir.

Esnek görüntüler ve ortamlar, onları farklı ekran genişliklerine duyarlı hale getirir.
Geçmişte, bir web sitesine erişmenin tek yolu bilgisayarlardı ve web siteleri ortalama ekran boyutu için optimize edildi. Artık bu bölüm akıllı telefonlarda, tabletlerde, bilgisayarlarda ve diğer aygıt türlerinde birden çok pencereyle paylaşılıyor.

Bu nedenle, duyarlı web tasarım herhangi bir sayfa için istenen bir kalitedir. Bu şekilde, daha fazla kişinin arayüzünüzü başarıyla kullanabileceğinden emin olabilirsiniz.

Duyarlı Tasarımı Mı Yoksa Uyarlanabilir Tasarım Mı?

Duyarlı web tasarımı ve uyarlanabilir tasarımın aynı kavramlar olduğunu düşünmek yaygındır, ancak bu çok büyük bir hatadır.

Ekran çözünürlüğü değiştiğinde sitenizin öğeleri biçiminize taşındığından duyarlı web tasarım tamamen esnektir. En özel değerler bile sunulur. Bu, bilgisayar monitörlerinde, akıllı telefonlarda ve tabletlerde kaç farklı ekran çözünürlüğü olduğu göz önüne alındığında önemlidir.

Öte yandan, uyarlanabilir web tasarımı çalışmak için önceden belirlenmiş genişliklere sahiptir ve düzenlemeye bağlı olarak farklı bir düzenlemeye hizmet eder. Esnek görünse de, içeriğinize önceden belirlenmemiş bir çözünürlükte erişenlere kötü bir kullanıcı deneyimi sunabilir.

Duyarlı Web Tasarımı Neden Önemlidir?

Sitenizi oluştururken doğru kararları verirseniz, müşterileri çekmek ve istenen sonuçları elde etmek için başarıyla kullanabilirsiniz. Duyarlı bir web tasarımı seçmezseniz, başarı şansınız büyük ölçüde azalacaktır.

Aşağıda, çekici bir tasarıma sahip bir siteye sahip olmanın önemli olmasının en önemli 5 nedeni bulunmaktadır.

Güvenilirlik
Site güvenliğine ek olarak, uyarlanabilirlik de güven için kritik öneme sahiptir. İnsanların% 94’ünün kötü tasarımlı sitelere güvenmediğini biliyor muydunuz? Pazar araştırmalarına göre, bir sitenin iyi bir ilk izlenim bırakması 50 milisaniye sürüyor. Bundan sonra, başka bir şansın olması muhtemel değildir.

Siteniz duyarlı bir web tasarımı desteklemiyorsa ve ziyaretçilerinize kötü bir deneyim yaşatıyorsa, onların güvenini kazanamazsınız. Ve bu, onları şirketiniz için müşterilere dönüştürmek için önemli bir unsurdur.

Arama Motoru Optimizasyonu
Google ve benzeri arama motorları her zaman kullanıcılarına iyi bir deneyim sunmanın yollarını aramaktadır. Bu nedenle, hangi sitelerin en iyi sıralarda yer aldığına karar vermek için kullanılan kriterlerin çoğu kalite ve alaka düzeyi ile ilgilidir.

Bu nedenle duyarlı web tasarımı, arama motoru optimizasyonu için çok önemlidir. Sitenizin tüm ekran boyutlarında iyi çalıştığından emin olarak sıralamanızı ve görünürlüğünüzü de artırabilirsiniz.

Maliyet Verimliliği
Duyarlı web tasarımın etkisiz alternatifi, siteniz için ayrı bir mobil sürümdür. Bu, yanıt vermenin avantajlarından yararlanmadan sayfalarınız için geliştirmeye iki kez odaklanmak anlamına gelir.

Bunun yerine, doğru duyarlı tasarımla çalışmak daha iyidir. Bu, sayfalarınız için özelleştirilebilir tek bir sürüm anlamına geldiğinden, maliyetleriniz düşme eğilimindedir ve daha etkili bir hedefe odaklanabilirsiniz.

Kullanıcı Deneyimi
Web siteniz ziyaretçinizin cihazına düzgün yüklenmiyorsa, kesinlikle iyi bir kullanıcı deneyimine sahip olmayacaktır. Bu, bu insanları mutlu müşterilere dönüştürebilecek veya asla geri dönmeyeceklerinden emin olabilecek çok önemli bir unsurdur.

Sonuçta, insanlar internette farklı türde hizmetler ararken aralarından seçim yapabilecekleri birçok seçenek vardır. Birisi sitenize göz atarken kötü bir deneyim yaşarsa, ikinci bir şans elde edeceğinizin garantisi yoktur. İyi bir kullanıcı deneyimi öncelikli olduğundan emin olun.

Daha Geniş Bir Kitleye Hitap Etmek
Duyarlı web tasarımın erişiminizi arttırmanın bir yolu olduğunu asla unutmayın. Bu, içeriğinize daha fazla kişinin erişeceği ve işletmenizle bağlantılı iyi bir deneyime sahip olacağı anlamına gelir.

Duyarlı web tasarımı fikrine meydan okuyarak, kitlenizin önemli bir bölümünü yabancılaştırıyorsunuz. Bunu düzelterek ziyaretler, dönüşümler ve memnuniyet açısından mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz.

Site Tasarımımı Nasıl Duyarlı Hale Getirebilirim?

Artık duyarlı web tasarımı ne olduğunu bildiğinize göre, bunu sitenizde nasıl gerçeğe dönüştüreceğinizi öğrenmelisiniz. Bu şekilde, bu avantajdan yararlanabilir ve ziyaretçilerinizin hizmetlerinizle etkileşimde bulunurken kötü bir deneyim yaşamasını önleyebilirsiniz.

Şimdi başlamaya ne dersin? Duyarlı web tasarımı için gereken değişiklikler aşağıdadır.

Site Yapısı
Duyarlı web tasarımı düşündüğümüzde, hayal ettiğimiz ilk unsur sitenin düzenidir. Bununla çalışmak, içeriğinizi daha erişilebilir hale getirmenin ilk adımıdır.

Başlamak için iyi bir yer, önce yanıt vermeyi düşünmeden eğiliminizi hayal etmektir. Çoğu bilgisayar monitörüne uygun bir bant genişliği ile çalışabilirsiniz.

Bundan sonra, css’nize orijinal formatı duyarlı bir biçime dönüştürmenize yardımcı olacak medya istekleri ve koşulları ekleyin.

Bunun bir örneği içeriğiniz için 1’e 1 en boy oranı kullanmaktır. Çoğu mobil gezgin, varsayılan olarak sitelerin tam görünümünü sunar; bu da genellikle onları azaltır ve gezinme için yakınlaştırma işlevine dayanır.

Pazarlama için CMS kullanıyorsanız, muhtemelen doğru optimizasyonlara sahip olduğundan, bu işlem daha kolay olabilir.

Ortam Reaktivitesi
Doğru medya sorularını kullanmak, ziyaretçinizin görüntüleme koşullarına bağlı olarak uygun içeriği üretmenizi sağlar.

Ayrıca, mutlak miktarlardan ziyade orantılı kullandığınızdan emin olmanız gerekir. Bu, örneğin bir görüntünün genişliğinin 600 yerine% 100 olarak ayarlandığı anlamına gelir. İlk durumda, boyutuna bakılmaksızın her zaman ekranın tüm genişliğini kaplar.

Mobil cihazlarla çalıştığınızdan, resimlerinizi sıkıştırıp boyutunu küçültüp kullanmayı unutmayın. Sonuçta, ziyaretçileriniz telefonlarındaki sınırlı veri planları aracılığıyla sitenize erişiyor olabilir. Erişilebilirlik tüm erişim koşullarını içerir.

Son olarak, tipografi sorunu var. Tıpkı görüntülerde olduğu gibi, duyarlı web tasarımı planınızı oluştururken mutlak boyutlardan kaçınmanız gerekir.

CSS aracılığıyla, yazı tipi boyutlarını resimlerde yaptığınız gibi yüzdelere ayarlayabilirsiniz. Metni ekran boyutuna göre uygun şekilde görüntülemek için bu özelliği kullanın.

Test
Duyarlı web tasarımı projenizi uygun testler yapılmadan tamamlayamazsınız. Düzenlemenizin gerçekten farklı cihazlarda ve koşullarda çalıştığından emin olmanız gerekir.

Web tasarımcılarının çoğu, düzenlemelerini test etmek için farklı kullanıcı aracıları ve ekran boyutlarını ayarlayabileceğiniz bir test ortamını kullanırlar.

Ayrıca, hedef kitlenizi ve en yaygın erişim koşullarını göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun. Bu yalnızca eğiliminiz için değil, aynı zamanda tarama deneyiminiz ve yazma stiliniz için de geçerli olmalıdır.

Artık duyarlı web tasarımı hakkında önemli olan her şeyi öğrendiğinize göre, bunu uygulamaya koymanın zamanı geldi. Siteniz birden çok görüntüleme koşuluna uygun şekilde uymuyorsa, muhtemelen her gün potansiyel müşterilerinizi kaybedersiniz. Bu sorunu çözmek ve yanıt veren bir web site ile çalışmak için bu makalemizdeki bilgileri kullanın.

Yazıyı Paylaş:

  • Hizmetlerimiz
  • Hikayemiz
  • Referanslar
  • Neden Biz?
  • WeBlog
  • İletişim

info@webliyum.net

İşinizi büyütmenize yardımcı olmak için buradayız.

Hizmetlerimiz

Hikayemiz.

Neden Biz?

WeBlog

Referanslar

İletişim

WhatsApp Destek

Hizmetlerimiz

Hikayemiz.

Neden Biz?

WeBlog

Referanslar

İletişim

WhatsApp Destek