Weblog

Domain (Alan Adı) Nedir?

Her geçen gün mevcut internet sitelerinin sayısı biraz daha artıyor ve internet üzerinde erişebileceğimiz yepyeni birçok web sitesi açılıyor. Bu web siteleri sayesinde birçok işimizi halledebiliyoruz, keyifli vakit geçirebiliyoruz ya da videolar seyredip bloglar okuyabiliyoruz. İnternet ve web siteleri ile bu kadar iç içe olmamız akıllarda web sitesi açma işleminin nasıl yapılacağına dair soru işaretleri uyandırıyor. Çünkü birçoğumuz birikimlerimizi insanlara aktarabilmek ya da sadece eğlenmek için web siteleri oluşturmak isteyebiliyoruz. Bu konuda araştırma yapmaya başladığımızda karşımıza çıkan kavramlardan ilki tabi ki de domain kavramı oluyor.

Peki Domain Nedir, Ne İşe Yarar? Hepimizin bir adı ve soyadı var, insanlar bizi bu yolla diğerlerinden ayırıyorlar. Tabi ki de ayırt edici birçok farklı özelliğimizde var ancak yine de ismimiz en önemli ayırt edici özelliklerimizin başında geliyor. İşte buradan yola çıkarak domain kavramını açıklamak mümkün. Domain bir web sitesinin ismi olarak tanımlanabilir. Örneğin Instagram’a ulaşmak istiyorsanız instagram.com adresine gitmeniz gerekir. Domain eki ise burada devreye giriyor. İsterseniz adresiniz instagram.org ya da instagram.net gibi ifadeler de olabilir. Bunlar yalnızca örnek, daha bir çok domain eki mevcut. Ufak bir liste vermek gerekirse: com, net, org, com.tr, org.tr, info, cu, io, club vs.
Tabi ki de bu domainleri (alan adlarını) belirli bir süreliğini kiralayabiliyoruz ve bu süre boyunca bizden başka kimse tarafından alınamıyorlar. Peki almak istediğiniz alan adının boşta olup olmadığını nasıl anlayacaksınız? Burada da Domain Sorgulama sistemleri devreye giriyor, bu sistemleri kullanarak bir alan adının boşta olup olmadığını anlayabiliyorsunuz.

Ücretsiz Domain Nasıl Alınır?


Alan adı almak istiyorsanız ancak para vermek istemiyorsanız yapmanız gereken şey aslında çok basit: Ücretsiz servislere girip hızlıca bir web sitesi açmak. Bunlara örnek olarak blogger, wordpress ücretsiz web sitesi oluşturma hizmetleri verilebilir. Ücretsiz Domain Almak için kullanabileceğiniz en iyi yollar bunlar denilebilir ancak burada bilmeniz gereken birkaç şey var. Ücretsiz sistemlerde alan adlarının çoğu alınmış olur çünkü çok fazla kişi buraları kullanıyor. Bir diğer sorunda SEO açısından çokta önerilmiyor olmaları. Yani web sitenizin ön sayfalarda çıkması biraz daha zor bir iş haline gelecek, ancak karar sizin.

Yazıyı Paylaş:

  • Hizmetlerimiz
  • Hikayemiz
  • Referanslar
  • Neden Biz?
  • WeBlog
  • İletişim

info@webliyum.net

İşinizi büyütmenize yardımcı olmak için buradayız.

Hizmetlerimiz

Hikayemiz.

Neden Biz?

WeBlog

Referanslar

İletişim

WhatsApp Destek

Hizmetlerimiz

Hikayemiz.

Neden Biz?

WeBlog

Referanslar

İletişim

WhatsApp Destek