Weblog

Docker Nedir?

Bilgisayar teknolojilerinin günümüzde geldiği boyut göz ardı edilemez seviyelere ulaştı. Birçok kişi bu teknolojileri kullanarak geçmişte yapılması mümkün olmayan çok çeşitli işlemleri artık rahatlıkla gerçekleştirebiliyor. Docker Teknolojisi de genel anlamıyla bu tip bir teknoloji ve kullanıcılarına büyük kolaylıklar sağlayan önemli gelişmelerden bir tanesi diyerek tanımlamak yanlış olmayacaktır.

Aslına bakılırsa Docker çeşitli uygulamaları çok farklı ortamlarda çalıştırmayı, aktif hale getirmeyi sağlayan teknolojiye verilen isimdir. Üretmiş olduğunuz uygulamalar için önemli imkânlar sağlamaktadır. Bunların en başında derleme ve paketleme işlemleri gelmektedir. Daha sonra ise paketlenmiş içerikler farklı ortamlarda çalıştırılmak üzere gönderilir. Doğru ve yeterli kaynaklarla bir arada kullanıldığı takdirde uygulamanız adına önemli düzeltmeler yapar ve uygulamanızın kullanım kalitesini büyük ölçüde geliştirir.

Docker için hangi platform? Docker teknolojisini kullanmak isteyen birçok kişi bunu yapabilecekleri platformları merak ediyorlar ve bu konuda endişe duyabiliyorlar. Ancak burada endişe edilecek bir şey yok. İsterseniz Windows, isterseniz Linux ya da Mac üzerinde bu teknolojiyi kullanabilirsiniz. Ayrıca birçok programlama dili de bu sisteme uygundur. Yani spesifik bir dil bilmeniz gerekmiyor. Örnek olarak Java, C# ya da Python dillerinden herhangi birini bilmeniz işlemleri gerçekleştirmeniz için yeterli olacaktır.

Geliştirilmiş olan ürünler müşterilere sunulmadan önce belirli süreçlerden geçmektedir. Bu süreçlerin her biri müşteri deneyimini daha da yüksek kaliteli hale getirmek için tasarlanırlar. Bu tip bir durumun inşa edilmesi için geçtiğimiz yıllarda çoğunlukla Sanallaştırma adını da verdiğimiz Virtualization teknolojisi kullanılıyordu. Ancak yıllar boyunca yaşanan gelişmelerle birlikte artık Containerization teknolojisine geçiş yapıldı. Hem çalışma kalitesi hem de çalışma mantığıyla bu sistemler birbirlerinden çok farklılar.

Containerization (Konteynerleştirme) Nedir?

Docker teknolojisinin temel mantığı Konteynerleştirme işlemlerine dayanmaktadır. Birbirlerinden farklı uygulamalar tam anlamıyla izole bir şekilde çalıştırılırlar. Burada kaynak kullanımı gerçekten de oldukça düşüktür. Çok kısa bir süre içerisinde başlatılabilir ve vakit kaybını önler. Konteynerleştirme sayesinde uygulamalarınız her ortamda çalışabilecek şekilde tutulur ve tüm bu işlemler gerçekten de saniyeler içinde gerçekleşir. Dağıtım işlemi de oldukça kolay bir şekilde tamamlanabilir.

Yazıyı Paylaş:

  • Hizmetlerimiz
  • Hikayemiz
  • Referanslar
  • Neden Biz?
  • WeBlog
  • İletişim

info@webliyum.net

İşinizi büyütmenize yardımcı olmak için buradayız.

Hizmetlerimiz

Hikayemiz.

Neden Biz?

WeBlog

Referanslar

İletişim

WhatsApp Destek

Hizmetlerimiz

Hikayemiz.

Neden Biz?

WeBlog

Referanslar

İletişim

WhatsApp Destek