Weblog

Dijital Pazarlama Nedir? En İyi 10 Dijital Pazarlama Stratejisi

Dijital Pazarlama

İnternetin büyüklüğü ve ölçeği neredeyse anlaşılmaz kadar büyüktür. Ancak internet, sevimli kedi yavrusu videoları ve mercimek çorbasının nasıl yapılacağına ilişkin eğitimler için bir mecradan daha fazlasıdır. Her şirketin pazarlama rüyasını gerçekleşmesi dileğiyle…

Şirketler tek bir platform üzerinde milyonlarca kişiye bağlanıp onlara ulaşabiliyor, onlarla iletişim kurabiliyor ve mesajlarını onlar arasında paylaşabiliyor.

Şirketler, Dijital Pazarlama olarak bilinen bir strateji olan bundan yararlanmak için son yıllarda interneti sarmış bulunuyor.

Artık seminerlerde ve pazarlamayla ilgili diğer etkinliklerde Dijital Pazarlamayı ve diğer çeşitli hype kelimelerini duymuş olabilirsiniz.

Onlara inanmak istemeyebilirsiniz, ancak Dijital Pazarlamanın etkinliğini abartan insanlar çoğu zaman haklılardır.

Bu nedenle, Dijital Pazarlamayı kullanmakta biraz tereddüt ettiyseniz – bu çok normaldir – bu gönderi, doğrudan etkileşime geçmenize yardımcı olacaktır.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama, elektronik cihazlara ve buna bağlı olarak internete dayanan her türlü pazarlama çabasıdır .

Bir şirketin (veya bireyin) yeni iş fırsatlarını çekmek, ilişkiler oluşturmak ve bir marka kimliği geliştirmek için çevrimiçi gerçekleştirdiği faaliyetler grubudur.

Dijital Pazarlama çok çeşitli ve çok yönlüdür.

İnternette bulunan çok sayıda araç, veri ve kanal, pazarlamacılar için kişiselleştirme yoluyla belirli kişilere etkili içerik sunma fırsatları yaratır.

Çok özel bir kitle için markanızın büyümesine yardımcı olacak daha doğrudan bir reklam stratejisi mi arıyorsunuz?

E-posta kullanmak veya belirli sosyal medya gruplarında reklam göndermek gibi Dijital Pazarlama stratejileri, niyetlerine göre uyarlanmış bir mesajla çok niş bir kitleyi çekebilir.

Şirketinizin kitlesel bir pazara reklamını yapmak, büyük bir çekicilik ve marka bilinirliği kazanmak için sabırsızlanıyor musunuz ?

Sosyal medya uygulamaları ve arama motorlarındaki video reklamlar ve normal reklamlar, markanızı milyonlarca insanın önüne çıkarmalıdır.

Ulaşmak istediğiniz hedef kitle türü ve ürününüz ne kadar niş olursa olsun, istediğiniz kitleyi kolayca bulabilirsiniz.

Şirketinizin Neden Dijital Pazarlamaya İhtiyacı Var?

Sınırsız bilgiye, potansiyel müşterilere ve potansiyel müşterilere erişebileceğiniz tek bir yer , kimsenin bakmaması gereken bir tekliftir.

Dijital Pazarlama kullanmıyorsanız, inanılmaz kazançlı bir pazarlama stratejisinden vazgeçiyorsunuz demektir.

Bununla birlikte, şirketinizin Dijital Pazarlamayı kullanmasının en önemli nedeni basit: internet.

Çevrimiçi dünya, markaların tüm müşterileri ve olası müşterileri ile iletişim kurmasına olanak tanır. Müşteri portföyü bulmak ve onlarla etkileşim kurmak için aynı ülkede olmanıza bile gerek yok.

Ve teknoloji, arama yapmak için tasarlanmış basit telefonları, kullanıcının diğer insanlarla bağlantı kurmak için ihtiyaç duyduğu tüm erişime sahip gerçek bilgisayarlara dönüştürdü. Uygulamalar, e-postalar ve web siteleri kelimenin tam anlamıyla avucunun içinde.

Akıllı telefonlar, özellikle Z kuşağı arasında inanılmaz derecede popüler. Instagram, Facebook, Tiktok, Twitter ve Snapchat gibi uygulamaların günlerinin saatler almasıyla şirketler, yaşamlarına doğrudan bir bağlantı buldular.

Facebook, 2 milyardan fazla kullanıcısı olan ve ürünlerini pazarlamak için şirketler arasında popüler bir seçim olan çok ünlü bir sosyal medya sitesidir.

Reklamlar Facebook’ta videolardan önce oynatılır ve ayrıca herkesin haber akışında görünen sponsorlu gönderilere sahiptir.

Instagram, şirketlerin geniş bir yaş grubuna pazarlamak için kullandıkları bir başka inanılmaz ünlü ve popüler sosyal medya sitesidir.

Instagram çoğunlukla bir fotoğraf ve video paylaşım platformu olsa da şirketler hala bundan faydalanabilmektedir.

Instagram ve Facebook gibi web sitelerinin en iyi yanı, hepsinin çok geniş ve büyük bir yaş demografisine sahip olmasıdır. Bununla birlikte, aynı sitede, ergenlik çağındaki müşterilere veya emeklilik yaşına gelen müşterilere ulaşabilirsiniz.

Böylesine geniş bir erişime sahip şirketler için reklam vermek, tereyağından kıl çekmeye benzer.

Dijital Pazarlamanın Faydaları

Dijital Pazarlama, herhangi bir şirketin kullanması için en güçlü pazarlama araçlarından biridir. Ve amacımızı kanıtlamak için, Dijital Pazarlamayı kullanmanın faydalarından bazılarını burada bulabilirsiniz.

1.Dijital Pazarlamayı kullanmanın muhtemelen en belirgin faydasıyla başlayalım:

Hepimiz bir pazarlama stratejisinin işe yaradığından emin olmanın tek yolunun başarısını zaman içinde kontrol etmek olduğunu biliyoruz. İnternetteki her şey sayılar ve algoritmalar üzerinde çalıştığından, bir pazarlama stratejisinin gerçekte ne kadar etkili olduğunu takip etmek kolaydır.

Daha geleneksel ortamlarda bu biraz zor olsa da, Dijital Pazarlama ile bir stratejinin etkinliğini ölçmek çok basittir.

Dijital Pazarlama analitiği, geleneksel pazarlama biçimleriyle ilgili tahmin oyunlarını ortadan kaldırır.

Bu analizler aracılığıyla, gönderilerinize veya reklamlarınıza kaç kişinin baktığını ve gönderilerinizi kaç kullanıcının açtığını ve gönderinizi yanıtlayan, beğenen veya paylaşan tüm kişilerle birlikte gerçek zamanlı olarak ölçebilirsiniz.

 1. En uygun maliyetli pazarlama tekniği
  Tüm gönderilerinizi, aldığı tüm beğenileri, yorumları ve paylaşımları takip edebilmenin yanı sıra, aynı zamanda en uygun maliyetli pazarlama tekniğidir.

Şimdi Dijital Pazarlamanın çoğu geleneksel pazarlama biçiminden nispeten daha ucuz olduğunu belirtmek önemlidir.

Bir zamanlar büyük şirketler ile küçük şirketler arasında reklam ve teşhir açısından bir ödeme duvarı varken, artık durum böyle değil. Günümüzde daha küçük şirketler, başka türlü alamayacakları insanların dikkatini çekebiliyor.

Geleneksel pazarlamanın çoğu biçiminde reklam alanı için daha büyük şirketlerle rekabet etmek, küçük işletmeler için neredeyse imkansız olabilir.

Bu, kendi seçtikleri bir kitleye minimum çabayla ulaşabildikleri için Dijital Pazarlamanın yardımıyla kapsayabilecekleri bir şeydir.

 1. Herhangi bir hedef kitle seçmenizi sağlar
  Hedef kitlenizi seçmekten bahsetmişken, Dijital Pazarlamanın bir başka büyük yararı da istediğiniz kadar spesifik veya geniş olabilmesidir.

Çok niş bir kitleye pazarlamak için Instagram veya Reddit gibi sosyal medya web sitelerinde belirli grupları veya forumları bulabilirsiniz .

Ayrıca internet reklamları veya Facebook ve Instagram’daki sponsorlu gönderiler aracılığıyla çok geniş bir kitleye pazarlama yapabilirsiniz. Hedef demografiniz kim olursa olsun, onları Dijital Pazarlama aracılığıyla bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Hedef kitlenize doğrudan pazarlama yapmanın yanı sıra, aracılar ve tanıdık yüzler aracılığıyla belirli bir pazara doğrudan erişmenizi sağlayan etkileyici pazarlamadan da yararlanabilirsiniz.

Etkileyen kişiler bazen sponsorların desteğine ihtiyaç duyar ve onlara yardımcı olmak için kullanıcılar genellikle sağladıkları bağlantıları takip eder.

Ayrıca, dokunduğunuz toplulukta saygın bir figür elde etmek, markanıza olan güveni artırabilir.

 1. Herkes zaten orada
  İnsanların geleneksel pazarlama biçimleriyle karşı karşıya kaldıkları ortak bir sorun, “Bunu kimse görecek mi?” sorusudur.

Şehirdeki en kalabalık yerleri kiralamak çok pahalı. Dijital Pazarlama ile böyle bir şey için endişelenmenize gerek yok.

Milyarlarca insan her gün interneti ve sosyal medyayı kullanırken, soru artık kimsenin göremeyeceği değil, ne zaman görebileceği.

Basılı reklamlar ve diğer geleneksel reklamcılık biçimlerinin de kaç kişiye ulaşabilecekleri konusunda bir sınırı vardır.

Ağ ne kadar büyük olursa olsun, geleneksel bir pazarlama stratejisinin kaç kişiye bağlanabileceğinin bir sınırı vardır.

Öte yandan, Dijital Pazarlama stratejilerinin maruz kalma zirvesi yoktur ve şirketin kendisiyle birlikte büyüyebilir.

 1. Müşteriler satın alma yolculuğuna internet üzerinden başlar
  Müşteriler, satın alma seçenekleri ve tercihleri ​​de dahil olmak üzere her şey için internete bağımlıdır.

Giderek daha fazla müşteri için satın alma yolculuğu , ürün veya hizmete ilişkin araştırma ve içgörüyle başlar. Bir şey hakkında daha fazlasını öğrenmek için internetten daha iyi bir yer var mı?

“Google Amca” terimi dilimizin bu kadar yaygın bir parçası haline geldiğinden, çoğu insanın ilk içgüdüsü internette bir şeyler aramaktır.

Dijital Pazarlama stratejisi tasarlamanın amacı budur: bu insanların aradığı şeyin cevap siz olabilirsiniz.

 1. Mesaj özelleştirilebilir
  Dijital Pazarlamanın bir diğer büyük avantajı, bu stratejinin mesajınızı halka özelleştirmenize izin vermesidir.

Günümüzde reklamcılık eski günlerden farklıdır. O zamanlar, halkla konuşmak istediğinizde, reklam panoları, TV yayınları, el ilanları vb. kitle iletişim araçlarında kullanılabilecek genel bir mesaja ihtiyacınız vardı.

Farklı cinsiyet, yaş ve ilgi alanlarından insanlarla konuşurken, halkla konuşma o kadar etkili değildi.

Artık grupları benzerliklerine göre hedefleyebilir, mesajı özelleştirebilir ve daha gerçek ve onlara yönelik hale getirebilirsiniz.

E-posta pazarlama , çevrimiçi reklamcılık, niş pazarlama: Bu stratejilerin tümü, istediğiniz hedef kitleye ulaşmak için özelleştirilebilir.

En 10 İyi Dijital Pazarlama Stratejisi

Artık Dijital Pazarlamayı ve bunun şirketiniz için ne kadar önemli olduğunu daha iyi anladığınıza göre, pazarlama stratejilerine geçebiliriz.

Her biri belirli bir alanda bir şirkete yardımcı olmayı amaçlayan çeşitli Dijital Pazarlama türleri vardır.

Her türün farklı bir amacı vardır ve belirli kanallara dayanır. Birbirlerini dışlamadıklarını belirtmek gerçekten önemlidir .

Her şirket pazarlamaya başlamadan önce uygun bir pazarlama stratejisi bulmak zorundadır.

Bir pazarlama stratejisi genellikle pazarlamanın finansal yönünden kullanacakları yazılımın daha karmaşık planlamasına kadar her türlü planlamadan oluşur.

İyi bir Dijital Pazarlama stratejisi, şirketinize ve markanıza ihtiyaç duyduğu ilgiyi çekmede uzun bir yol kat edebilir .

Doğru Dijital Pazarlama stratejisini seçmek, her birinin kendine özgü faydalarının yanı sıra düşüşlerine nasıl sahip olduğunu görmek çok zor olabilir.

Bu nedenle, kullanılacak en iyi pazarlama stratejilerinden bazılarının neler olduğunu merak ediyorsanız, herhangi bir şirket için en etkili 10 Dijital Pazarlama stratejisi listesi burada.

Sosyal Medya Pazarlamacılığı

Sosyal Medya Pazarlama , muhtemelen mevcut neslin en popüler Dijital Pazarlama trendidir. Sosyal medyanın son on yılda dönüştüğü katıksız gücü görmezden gelmek çok zor olabilir.

Sosyal Medya, markaların marka bilinirliğini, olumlu algıları artırmak ve her şey gerçekten yolunda giderse viral olmak için kullanabilecekleri yeni bir etkileşim düzeyi sağlar!

Snapchat ve Instagram gibi uygulamalar, kullanıcıların arkadaşlarıyla ve hatta ünlülerle bağlantı kurmasına olanak tanır. Ancak, her iki platformun da kısa videolar veya fotoğraflar paylaşan insanlara nasıl güvendiğini görerek markaların ürünlerini ve hizmetlerini sergilemeleri için harika bir yerdir .

Reddit gibi diğer siteler, ortak bir ilgiyi paylaşan grupların gücüne büyük ölçüde güvenerek, şirketlerin halkın markalarına ilişkin mevcut algısını bilmesi ve içerik yayınlaması için bir yer haline getiriyor.

Bu sosyal medya platformları, yalnızca Sosyal Medya Pazarlamasının başarabilecekleri açısından yüzeyi çiziyor. Facebook gibi platformlar aracılığıyla birbirine bağlanan 2 milyardan fazla insanla sosyal medya göz ardı edilemez.

Sosyal medya çok büyük olduğu ve diğer çeşitli platformlara ayrıldığı için, hangi sosyal medya sitesinin kullanılacağından emin olmak zordur.

Genel kurallar, herhangi bir ürün için en büyük sosyal platform olan Facebook’a girerken, Instagram yalnızca görsel içeriğe dayanır ve daha fazla genç ve genç yetişkinin ilgisini çeker.

Bu nedenle, pazarlama nadiren mutlak olmakla birlikte, genç yetişkinlere yönelik bir markanız varsa kesinlikle Instagram’da olmanız gerektiğini söyleyebiliriz.

Etrafta çok daha fazla sosyal ağ var: LinkedIn profesyonel etkileşimlere odaklanıyor, TikTok yepyeni bir rakip ve her zaman köşede yeni bir tane var.

Sosyal Medya Pazarlamasında başarının “sırrı”, doğru sosyal ağda değerli bir mesaja sahip olmak ve kitlenizle sohbeti canlı tutmaktır.

İki yönlü bir iletişim platformudur. Ve insanlar sohbet etmeyi sever.

Arama Motoru Pazarlaması (SEM)

Bir başka popüler Dijital Pazarlama stratejisi, bir markayı tanıtmak için Arama Motoru Pazarlamasını kullanmaktır.

SEM, doğrudan insanlara ve aradıkları şeye hitap eden özel bir pazarlama biçimidir. Bu iki yolla yapılabilir: arama sonuçları sayfasında reklam alanı satın almak veya SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) ile.

Reklam alanını kullandığınızda, belirli sayfalardaki reklam alanı için temel olarak arama motoruna – çoğu zaman Google’a – ödeme yaparsınız.

Bu, sayfanızın normal bir arama sonucu olarak görünmeyeceğini ve diğerlerinden gözle görülür şekilde farklı olacağı anlamına gelir. Bu teknik, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya için de geçerlidir ve her ikisinin de bir arama çubuğuna ne kadar bağımlı olduğunu görür.

Öte yandan, SEO, şüphelerini açıklığa kavuşturan ilgili içeriği halka sunarak blogunuza veya sitenize daha fazla trafik çekmenin organik bir yoludur.

Bu kavramı daha iyi anlamak için bu makale boyunca bizimle kalın.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

SEO çok güçlü bir Dijital Pazarlama stratejisidir. Bu, blogunuzu veya sitenizi Google, Yandex ve Bing gibi arama motorlarında daha iyi sıralanacak şekilde optimize eden bir dizi tekniktir.

Bu, markanız için otorite oluşturmak ve potansiyel müşterilerinizi ve müşterilerinizi artırmak için yapabileceğiniz en önemli stratejilerden biridir.

SEO’nun en büyük hedefi, içeriğinizi arama motorlarında daha üst sıralarda yer almak, blogunuzun veya sitenizin aldığı organik trafiği artırmaktır. Bu, Google’da araştırma yapan kişilerin %90’ının motorun ilk sayfasında gösterilen sonuçlara tıkladığı bir dünyada çok alakalı.

Arama Motoru Optimizasyonu tekniği büyük bir avantaj sunar: reklam panoları ve hatta çevrimiçi reklamcılık gibi geleneksel pazarlama stratejilerinden çok daha ucuzdur .

Sayfanızda iyi bir deneyim sunarken, hedef kitlenin sorularına cevap veren alakalı içerikler yazarsanız, arama motorlarında üst sıralara çıkma şansınız yüksek olur.

Bu, nispeten daha az fona sahip şirketlerin rekabet etmesine ve istedikleri riski elde etmesine olanak tanır.

İçerik Pazarlama

Bu strateji, şirketinizin sunduğu çözüme yönelik pazarın eğitimine dayanmaktadır. Alakalı içeriği kullanarak, müşterilerinizi ve olası müşterilerinizi eğiterek ve onların katılımını sağlayarak artırabilirsiniz.

Bu şekilde size güvenecek ve markanızı savunacak ve marka ile müşteri arasında bir sadakat bağı oluşturacaktır.

Çoğu kişi, şirketlerin içerik pazarlamasında kullandığı tek şeyin yazılı içerik olduğunu düşünürken, gerçek şu ki Dijital Pazarlama için kullanabileceğiniz farklı içerik türleri vardır.

Tüm kitleniz bilgi çağında yaşadığı için geleneksel pazarlama ve reklam yöntemleri eskisi kadar etkili olamıyor.

Markanızın ve kişiliğinin akılda kalıcı alıntıları, göze hoş gelen resimleri ve inanılmaz ayrıntılı videoları onlara tam istediğiniz şekilde ulaşabilirsiniz.

Satış ve Pazarlama Ortaklığı

Affiliate Marketing, satış ortağının tanıtımını yaptığı her gönderi veya satış için komisyon aldığı pazarlama türüdür.

Bu nedenle, bir ortak birden fazla gönderi yapabilir ve bu gönderilerin her biri için ürettikleri satışlara göre ödeme alabilir.

Müşterilerden satış görevlilerine kadar herkes satış ortağı olabilir.

Ve stratejiler arasında geçiş yapmak istiyorsanız, etki pazarlaması ile bağlı kuruluş pazarlamasına katılabilirsiniz . Bu şekilde, üye olmaya davet ettiğiniz kişilerin popülaritesi ile yeni kitleler getireceksiniz.

Bu genellikle şirketlerin daha küçük YouTube kanalları gibi daha küçük etkileyicilere sunduğu bir seçenektir.

Blog

Dijital Pazarlamayı daha fazla insana ulaşmanın ve onları müşteriye dönüştürmenin bir yolu olarak benimsediyseniz, bir web sitesinin süreç için önemli bir araç olduğunu bilirsiniz.

Bloglama, bir web sitesinin işini yapmasına yardımcı olur. Blogunuzda alakalı içerik yayınlayarak ve uygun anahtar kelimeleri kullanarak, web siteniz herhangi bir arama motorunda daha yüksek bir sayfa sıralamasında olacaktır.

Web sitesi ne kadar yüksek sıralanırsa, görülme olasılığı o kadar yüksek olur ve o kadar fazla trafik alırsınız. Bu, işletme bloglarının SEO’ya yardımcı olduğu anlamına gelir.

Müşterilerinizin sorularına cevap veren ve gerçek çözümler sunan bir blog aracılığıyla içerik sağlayarak trafiği nitelikli potansiyel müşterilere dönüştüreceksiniz.

E-Posta Pazarlama

Bahsedilen pazarlama taktiklerinin her birinin avantajları olsa da, e-posta pazarlaması içeriğin kralıdır ve diğer Dijital Pazarlama stratejilerine kıyasla rakipsiz bir yatırım getirisi sağlar.

E-posta pazarlamasını kullanarak, içeriğinizi, ürününüzü ve markanızı tanıtan kişiselleştirilmiş mesajlarla müşterileri çekebilir ve elde tutabilirsiniz.

Ayrıca, önemli mesajları müşterilerinize iletmek için kişileri bölümlere ayırabilir ve kişiselleştirme tekniklerini kullanabilirsiniz.

Gerçek şu ki, e-posta pazarlaması etkili ve uygun maliyetlidir. Ayrıca bu, kampanyalarınızın sonuçlarını ölçmenizi sağlayan inanılmaz bir araçtır.

Pazarlama Otomasyonu

Pazarlama otomasyonu, pazarlama üretiminizi ölçeklendirmenin anahtarıdır. Pazarlama otomasyon yazılımını kullanarak departmanınız temel görevleri otomatikleştirebilir ve iş akışını optimize edebilir.

E-posta pazarlaması, sosyal medya gönderileri, olası satış oluşturma, müşteri yetiştirme iş akışları ve ölçüm analizlerinin tümü bir pazarlama otomasyon yazılımı ile yapılabilir.

Bu araçlarla çalışan ekibiniz, satışları ve olası satışları artırmanın yanı sıra müşteri edinme maliyetini de azaltabilecektir .

Tüm bunlar, müşterileriniz ve potansiyel müşterileriniz hakkında daha fazla bilgiye sahip olurken, alıcı yolculuğunun tüm adımlarını haritalandırırken ve manuel iş yapmak yerine pazarlama stratejiniz hakkında düşünmek için daha fazla zamanınız olur.

Tıklama Başına Ödeme

Tıklama başına ödeme (PPC) reklamcılığı, uzun süredir ve iyi bir sebeple dijital pazarlamanın dayanak noktası olmuştur.

Doğru bir şekilde yaklaşıldığında, web sitenize yüksek kaliteli trafik çekmede ve dönüşüm sağlama olasılığı yüksek potansiyel müşteriler oluşturmada oldukça etkilidir.

Bugün, PPC reklamları – çeşitli web deneyimlerine eşlik etmek üzere tasarlanmış ücretli reklamlar – birkaç farklı biçimde olabilir.

Muhtemelen en aşina olduğunuz, Google arama sonuçlarının en üstünde görünen ücretli reklamlardır. Ancak YouTube videolarından önce, mobil uygulamalarda vb. görünen reklamlar da PPC modelini takip eder.

PPC’nin en önemli avantajlarından biri, yalnızca biri bir reklamı tıkladığında ödeme yaptığınız için kampanyanızı mevcut bütçenize uyacak şekilde ölçeklendirmenin kolay olmasıdır .

Ancak, belirli bir kampanyanın gerçek maliyeti bir projeden diğerine büyük ölçüde değişebilir.

Belirli bir reklamı yayınlamanın maliyeti esas olarak seçtiğiniz anahtar kelimelerin ne kadar rekabetçi olduğuna bağlıdır, çünkü istediğiniz anahtar kelimeler için teklif vermeniz gerekir.

Ancak dijital pazarlama disiplini olarak PPC oldukça esnektir. Bir tuğla ve harç işinin kapılarından çekmek istediğiniz yerel müşteriler de dahil olmak üzere, dünyanın herhangi bir yerindeki tüketicileri hedefleyebilirsiniz.

Sponsorlu İçerik

Markalı içerik, günümüzün dijital pazarlama dünyasında birden fazla nedenden dolayı büyük bir anlaşma.

İçeriğinizi markalaştırmak yalnızca devam eden marka bilinirliğini artırmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda insanlar markalı içeriği standart içeriği hatırladıklarından yaklaşık iki kat daha uzun süre hatırlama eğilimindedir .

Bunun nedeni, markaların, farklı kişilikler, sesler ve değerler de dahil olmak üzere, insanlarla fark edebileceğinizden daha fazla ortak noktaya sahip olmasıdır.

Dolayısıyla içeriğinizi markaladığınızda, onu diğer gürültülerden ayıran benzersiz bir kimlik vermiş olursunuz.

Ancak, markalı içeriğinizin tamamını kendiniz üretmek her zaman ve zaman açısından verimli ve hatta arzu edilen bir şey değildir.

Sponsorlu içerik, sizin adınıza oluşturması veya dağıtması için bir etkileyiciye veya başka bir markaya ödeme yaptığınız içeriktir.

Sonuç veren ve markanızı daha geniş bir kitleye tanıtmak için diğer insanların takipçilerinden yararlanan daha fazla markalı içerik oluşturmanın harika bir yolunu sunar.

Sponsorlu gönderiler, markanızla uyumlu konularda zaten uzmanlaşmış şirketler, etkileyiciler ve diğer içerik oluşturucularla ortak olduğunuzda en başarılı olur .

İdeal sonuç, markanızla o kadar uyumlu bir malzemedir ki, bir reklamdan daha az, diğer herhangi bir yararlı, eğlenceli içerik gibi hissettirir.

Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

Etkili bir dijital pazarlama stratejisi oluşturmak, günümüzün giderek artan web tabanlı dünyasında sadece bir zorunluluk değildir. Oyunda yepyeni olsanız bile, düşündüğünüzden daha kolay.

İşte nasıl başlayacağınıza bir göz atın.

Açık hedefler ve hedefler belirleyin

Açıkça tanımlanmış bir hedef olmadan, dijital pazarlama stratejisi, karanlıkta hedefe ulaşabilecek veya ulaşmayabilecek bir atıştan başka bir şey değildir. 

Bu nedenle, hedeflerinizin ne olduğunu anlayarak yolculuğunuza başlayın, çünkü bunlar gelecekteki tüm çabalarınızın odak noktası olacaktır.

Sağlam hedeflerin asla belirsiz olmadığını unutmayın. Sadece ulaşılabilir ve spesifik değiller, aynı zamanda ölçülebilirler. 

Aksi takdirde, bırakın hedefinize ulaşmak bir yana, hedefinize doğru ilerleme kaydettiğinizden bile asla emin olamazsınız.

Müşteri kişiliklerinizi oluşturun

Geçmişte, bir dijital pazarlamacının sağlam bir kampanya oluşturmak için gerçekten ihtiyaç duyduğu tek şey, hedef demografisi hakkında yeterli bilgi ve veri toplamaktı. ( Yaş, cinsiyet, konum, ilgi alanları veya meslek gibi ayrıntıları düşünün. ) 

Ancak bu günlerde, köşenizde bir dizi alıcı kişiliğiniz olana kadar stratejiniz gerçekten tamamlanmış sayılmaz .

Alıcı kişilikleri, istediğiniz bir veya daha fazla müşteriyi temsil eden yarı kurgusal kimliklerdir. 

Pazarlamacıların kendilerini müşterilerin yerine koymalarını kolaylaştırırlar ve en iyi şekilde hedef grubun gerçek üyeleriyle röportaj yaparak oluşturulurlar.

Devam eden anahtar kelime araştırması yapın

Devam eden kapsamlı anahtar kelime araştırması, herhangi bir iyi dijital pazarlama kampanyasının kalbinde yer alır.

Hedef kitlenizin orada ne aradığını bu şekilde bilirsiniz, bu nedenle doğal olarak Google, Bing ve diğer arama motorlarında en üst sıralarda yer almanın anahtarıdır. 

Anahtar kelime araştırması, sosyal medya pazarlama kampanyanızı optimize etmenin de önemli bir parçasıdır.

Size hitap eden bir anahtar kelime araştırma aracı seçerek ve sürekli bir seçenekler listesi oluşturarak süreci başlatın. Potansiyel erişiminizi genişletmek için hem yüksek performanslı anahtar kelimeleri hem de akıllı uzun kuyruklu alternatifleri ekleyin.

Bir blog oluşturun ve sürdürün

İçerik pazarlaması, günümüzde dijital pazarlamanın en önemli yönlerinden biridir ve blog, köşenizde sahip olabileceğiniz en etkili araçlardan biridir. 

Şirketinizin web sitesine bir blog eklemek , sitenizin SEO’sunu güçlendirmenin ve ilk etapta ilgili tüketicileri sitenize çekmenin harika bir yolunu sunar.

Blogunuz için bir içerik üretim programı belirleyin ve buna bağlı kalın , böylece hedef kitleniz sizden ne zaman yeni içerik bekleyeceklerini bilir. 

Blogunuzu hedef demografinizin yararlı, faydalı, eğlenceli veya sadece ilginç bulacağı içerikle doldurun. 

Sektör haberlerini ve sizinki gibi ürünler için alışveriş yapan birinin aklındaki merak uyandıran soruların yanıtlarını düşünün.

Çok kanallı bir yaklaşımla çeşitlilik katın

Bu günlerde rekabet şiddetlidir, bu nedenle pazarlama materyalinizi benzersiz, ilgi çekici ve heyecan verici hale getirmek için yaratıcılığınızdan yararlanmanız çok önemlidir. 

Dijital pazarlama için çok kanallı bir yaklaşım kullanarak yenilik yapın, hedef kitlenizin en çok nerede vakit geçirdiğini öğrenin ve nerede olursa olsun onlarla buluşun.

Ve yazılı içerik hala iyi bir içerik üretme çabasının temel dayanağı olsa da, bugünlerde sonuç veren tek türden çok uzak. 

Modern tüketiciler, dinamik görüntülere ve heyecan verici etkileşimli içerik seçeneklerine yanıt verir; bu nedenle, bilgisayar grafikleri, videolar, profesyonel düzeyde görüntüler, göz alıcı tasarımlar vb. gibi seçenekleri eklediğinizden emin olun.

Pazarlama stratejilerinizi çeşitlendirmeye de açık olun, özellikle de yepyeni demografik bilgilerden yararlanmaya çalışırken. 

Enerjik, akıllı pazarlama materyali ve bir pazarın mevcut ilgi alanları ve endişeleriyle uyumlu, zamanında, faydalı içerik, pazarlama hedeflerinizi karşılamak ve müşteri tabanınızı büyütmek için çok önemlidir.

Mobil için optimize edin

Bir dijital pazarlama kampanyası oluştururken akılda tutulması gereken bir diğer kritik faktör, günümüzde mobil teknoloji kullanımının ne kadar yaygın olduğudur. 

Mobil cihazlar artık yalnızca insanların alışveriş yapmak, içerik tüketmek veya bilgi aramak için  ara sıra kullandığı öğeler değildir.

Yapılan araştırmaya göre, modern tüketicilerin yüzde 76’sı , kendilerine çok zaman kazandırdığı için mobil alışverişi tercih ettiklerini söylüyor.

Bu, web siteniz ve içeriğiniz mobil kullanım için optimize edilmemişse çok sayıda potansiyel iş kaybettiğiniz anlamına gelir.

Bu nedenle, siteniz mobil cihazlar için optimize edilmemişse, bunu mümkün olan en kısa sürede değiştirin. Ve optimize edilmişse, en son standartlarla uyumlu olduklarından emin olmak için mevcut mobil uyumlu web tasarımınızı, şablonlarınızı ve gözden geçirin.

Kendinizi müşterilerinize açık hale getirin

Artık sadece e-posta adresinizi ve telefon numaranızı içeren bir iletişim sayfasını web sitenize ekleyip bir gün aramanız yeterli değil. 

Günümüz tüketicileri, iş yaptıkları şirketlerle daha samimi bir bağ bekliyorlar. 

Müşterilerinizin sadece ulaşılabilir değil, aynı zamanda gerçekten ulaşılabilir olduğunuzu hissetmesi gerekir ve bu beklentiyi karşılamak hayati önem taşır.

Web sitenizin iletişim sayfasının eksiksiz ve bulunması kolay olduğundan emin olun. Açılış sayfalarınız açık, özlü ve gereksiz bilgi taleplerinden arındırılmış olmalıdır. 

Harekete geçirici mesajlar son derece görünür ve kristal netliğinde olmalıdır. Müşterilerinizin size sosyal medyada da ulaşabileceklerini bilmelerini sağlayın ve soru, yorum ve mesajlara her zaman zamanında yanıt verin.

Kendinizi rekabette öne çıkarın

Dijital pazar, büyük şirketlerin doğru hedef kitleyle bağlantı kurması için fırsatlarla dolu olsa da, orada da çok fazla rekabet var. 

Ve rakiplerinizin sizinle sandığınızdan daha fazla ortak noktası var. Benzer satış noktalarına sahip benzer ürünler satıyorlar ve kesinlikle sizinle aynı demografiye satış yapmak istiyorlar.

Kalabalığın geri kalanından sıyrılamıyorsanız, karışıklığın içinde kaybolmanız kaçınılmazdır. 

Bu yüzden şirketinizi neyin farklı kıldığını düşünün. Belki de kataloğunuzda rakiplerinizden daha fazla çeşitlilik sunuyorsunuz. 

Belki de ürünleriniz, diğer her şeyden daha güvenilir, daha verimli veya belirli bir müşteri türü için daha uygundur.

Farklılaştırıcı faktörlerinizi doğrulamak için biraz araştırma yapın ve bunları dijital pazarlama kampanyanızın odak noktası haline getirin.

Yaratıcı olun, kişisel olun ve müşterilerinizle daha da derin bir düzeyde bağlantı kurabileceğiniz yollar için her zaman gözlerinizi açık tutun.

Sonuçlarınızı takip edin

Veri toplamak ve analiz etmek için hava geçirmez bir plan olmadan hiçbir dijital pazarlama kampanyası tamamlanmaz , bu nedenle ilerlemenizi sürekli olarak izlediğinizden emin olun. 

Bir yaklaşımın işe yarayıp yaramadığını ne kadar erken belirleyebilirseniz, olması gerektiği gibi çalışmayan herhangi bir şeyi o kadar çabuk düzeltebilirsiniz.

Başarıları kutlayın, ancak başarısızlıklardan ders alın. Ve sürecinizin bir parçası olarak müşteri geri bildirimlerini toplamayı ve dikkate almayı unutmayın.

Sonuç

Sonuç olarak, müşterilerinizin pazarlama çabalarınıza verdiği yanıtlar, gerçekten işe yarayıp yaramadıklarını en iyi anlatan şeydir.

Ve bununla, sona geliyoruz. Bu kılavuz, Dijital Pazarlamanın ne olduğunu ve nasıl yapıldığı hakkında bilgiler paylaştık.

Bu içeriğin yardımıyla artık Dijital Pazarlamayı reklam stratejinize daha iyi uygulayabilir ve potansiyelinden sonuna kadar yararlanabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş:

blank

Hizmetlerimiz

Hikayemiz.

Neden Biz?

WeBlog

Referanslar

İletişim

WhatsApp Destek

blank

Hizmetlerimiz

Hikayemiz.

Neden Biz?

WeBlog

Referanslar

İletişim

WhatsApp Destek