Weblog

Blockchain Nedir?

blank

Son yıllarda hayatımıza giren ve uzun bir süre gündemi meşgul eden şeylerin başında coinler geliyor demek yanlış olmayacaktır. Gerçekten de Bitcoin başta olmak üzere birçok yeni sanal para birimi hayatımıza girdi. Bir anda böylesine büyük bir tanınırlık kazanmalarının en önemli nedeni tabi ki de bu para birimlerinin değerlerinin ani bir şekilde artması, ancak bunun yanında çeşitli özelliklere sahip olmaları da tanınırlıklarının artması açısından büyük bir rol oynadı. Aslında ilk bakışta elle tutulur bir şey olmaması birçok kişiyi şüphelendirdi ve üzerine yatırım yapmak isteyenlerin geri adım atmasını sağladı ancak söz konusu Kripto Paralar ile ilgili avantajlar ortaya çıkınca insanların ilgisi inanılmaz düzeyde yükseldi. Haliyle bu konuyla ilgili olan kavramlara karşı da büyük bir merak ortaya çıktı. Bu kavramlardan Kripto Para dünyası adına en önemli olanı tabi ki de Blockchain, bu yapı sayesinde kripto paralar bugün oldukları hali aldılar demek hiçte yanlış bir tespit olmayacaktır.

Peki Blockchain Nedir? Blockchain özünde bir veri depolama sistemidir. Veri sayısı arttıkça depolamak doğal olarak zorlaşır. Bu zorlaşma ise daha çok veriyi sisteme almayı engeller çünkü bir noktada başa çıkılamaz bir hal alabilir. İşte Blockchain Teknolojisi burada devreye giriyor ve verileri çok farklı noktalarda depoluyor. İnternete bağlanabilen bütün cihazlar burada devreye giriyor ve depolama işlemine katkı sağlıyorlar. Dikkat edilmesi gereken nokta şudur: Para transfer edilirken devreye sokulan her bir bilgi ayrı bir blok halinde karşımıza çıkar. Parayı gönderdiğiniz kişinin adı, paranın miktarı gibi. Tüm bu bilgiler şeffaftır ve herkes tarafından herhangi bir zaman diliminde incelenebilir, herkes için aynı şekilde şifrelenmiştir, merkeziyetsiz bir yapısı vardır.

Blockchain Güvenilir mi?


Veri depolama işlemi oldukça ciddi ve büyük sorumluluk isteyen işlerden bir tanesidir. Bu yüzden veri işleme, depolama gibi konularda en ufak bir hata markalara büyük yaralar açar. Blockchain teknolojisiyle ilgili de benzer şüpheler mevcut çünkü ilk defa kullanılan, son derece mantıklı ve ilginç bir yapı. Ancak eğer bu konuda kafanızda soru işaretleri varsa endişelenmemeniz gerektiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü Blockchain mantığı gereği tek bir veri deposu patlatılarak veri çalınabilecek bir yapıya sahip değildir. Tüm yapılara ayrı ayrı ulaşmak ve veri parçalarının hangi merkezde olduğunu tespit etmek imkansız olduğundan güvenlik anlamında bir problem çıkamaz. Tabi bunların dışında da belirli güvenlik önlemleri bulunuyor ancak temel çalışma prensibi bile oldukça güvenli olmasını sağlıyor.


Yazıyı Paylaş:

Bunları okudunuz mu?

  • Hizmetlerimiz
  • Hikayemiz
  • Neden Biz?
  • Referanslar
  • WeBlog
  • İletişim
blank

Hizmetlerimiz

Hikayemiz.

Neden Biz?

WeBlog

Referanslar

İletişim

WhatsApp Destek

blank

Hizmetlerimiz

Hikayemiz.

Neden Biz?

WeBlog

Referanslar

İletişim

WhatsApp Destek