Weblog

Anahtar Kelime Optimizasyonu: Arama Motorlarında Üst Sıralarda Olmanın Sırları

Anahtar Kelime Optimizasyonu

Her başarılı SEO kampanyasının merkezinde, akıllıca seçilmiş bir dizi anahtar kelime bulunur, ancak anahtar kelime optimizasyonunu tam olarak doğru yapmak için bir uzman gerekir. SEO hedeflerinizi yıkmak ve hedef kitlenize ulaşmak için bilmeniz gereken her şey bu yazımızda.


İçerik pazarlama kampanyanız için doğru anahtar kelimeleri seçmek, insanların hangi arama terimlerini kullandığını bulmaktan ve bunları yayınlarınızda kullanmaktan daha fazlasıdır.

Ayrıca, hangi anahtar kelimelerin sitenize doğru  trafiği çekeceğini bilmek ve bunları nasıl akıllıca kullanacağınızı anlamakla da ilgilidir.

Anahtar kelime optimizasyonunun devreye girdiği yer burasıdır. Ancak sağlam anahtar kelime optimizasyonu nedir ve markanız için gerçekten doğru olan bir optimizasyon stratejisini nasıl bir araya getirebilirsiniz?

Doğru olması için bilmeniz gereken her şeyi gözden geçireceğiz.

Bu blogda şunları öğreneceksiniz:

Anahtar Kelime Optimizasyonu Nedir ve Neden Önemlidir?

Anahtar kelime optimizasyonu, kampanyanız için seçtiğiniz hedef anahtar kelimelerin web sitenize yüksek kaliteli trafik çekmede ve SERP sıralamalarınızı yükseltmede gerçekten etkili olmasını sağlama uygulamasıdır. Herhangi bir anahtar kelime optimizasyonu çabasında genellikle üç aşama vardır:

 • Araştırma
 • Analiz
 • Seçim

Anahtar kelime optimizasyonu, arama motoru algoritmalarının sitenizi tam olarak anlamasına yardımcı olur, böylece sitenizi arayan kişilere görünür ve tavsiye edilir. Bu optimizasyon şekli, aşağıdaki gibi nedenlerle bir pazarlamacı olarak sizin için de faydalıdır:

 • Anahtar kelime optimizasyon araştırması, hedef kitlenizi anlamanıza ve onların gerçek ihtiyaçlarını belirlemenize yardımcı olabilir.
 • Anahtar kelime optimizasyonu ile ilgili verileri analiz etmek, pazarlamacıların potansiyel pazar havuzlarının boyutu hakkında bilgi edinmelerine yardımcı olur.
 • Hangi anahtar kelimeleri (ve ne zaman ve nasıl) kullanacağınızı anlamak, daha iyi, daha çekici içerik üretmenize yardımcı olur.

Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Sonuç olarak, hiç kimse kullandığınız anahtar kelimeleri, kelime öbeklerini veya terimleri aramıyorsa içeriğinizin ne kadar harika olduğunun bir önemi olmayacaktır. Anahtar kelime araştırması,  hedef kitlenizin arama motorlarında bulabilmesi için web site içeriğinize dahil edilecek popüler arama terimlerini keşfetme pratiğidir. İşte bunu doğru yapmak için bazı ipuçları.

Temel bilgileri bilin

Sonunda yüksek sıralamalı içeriğin temeli olacak anahtar kelimeleri araştırırken göz önünde bulundurulması gereken üç temel unsur vardır:

 • Alaka düzeyi:  Google, sayfaları bir kullanıcının özel ihtiyaçlarını ne kadar iyi karşıladıklarına göre sıralar. Anahtar kelime seçimleri alaka düzeyini belirlemeye yardımcı olur.
 • Yetki:  Google ayrıca, eldeki konuyu açıkça bilen kaynaklardan gelen içeriği de tercih eder. Yerleşik bir otorite değilseniz, içeriğiniz gerçekten istisnai olmalıdır.
 • Hacim:  Potansiyel anahtar kelime, gerçek trafik oluşturmak için yeterince sık aranıyor mu? Ayrıca, yüksek bir arama sıralaması elde etme şansınızın yüksek olması için yeterince spesifik mi?

Çekirdek anahtar kelimeleri genişletmek için anahtar kelime optimizasyon araçlarını kullanın

Çekirdek anahtar kelimeler, anahtar kelime araştırma oturumunuzun geri kalanını bilgilendirmek için kullanabileceğiniz başlangıç ​​terimleridir. Örneğin, kokulu mum satan bir şirket işletiyorsanız, bazı uygun tohum anahtar kelimeler “mumlar” ve “ev dekorasyonu” olabilir.

Kendi başlarına, tohum anahtar kelimeleri hedeflemeye değmeyecek kadar geniştir. Ancak, hedeflemeye  değer  önerileri sıfırlamak için  bu terimleri bir anahtar kelime araştırma aracına ekleyebilirsiniz.

Müşterileriniz gibi düşünün

Kullanıcı amacı, bir sitenin en üst sıra konumlarına ulaşmasındaki en önemli faktörlerden biridir.

Bu nedenle, kendinizi müşterilerinizin yerine koyun. Ürününüz, hizmetleriniz veya içeriğiniz onlar için hangi sorunları ve endişeleri giderebilir? Bir arama motoru aracılığıyla ihtiyaç duydukları yanıtları ve çözümleri nasıl bulabileceklerini düşünün.

Ürün ve hizmetlerinizle ilişkili ortalama alıcı yolculuğunu dikkate aldığınızdan emin olun.  İyi bir anahtar kelime araştırma oturumu, her aşamayla (farkındalık, değerlendirme ve karar) ilgili alıcı anahtar kelimeleri sağlamalıdır  .

Yarışmanıza göz atın

Ayrıca rakiplerinizin kim olduğunu ve içeriklerine  trafik çekmek için hangi anahtar kelimeleri kullandıklarını da bilmeniz gerekir. Bir anahtar kelime için hızlı bir Google araması, en iyi rakiplerinizi ortaya çıkaracaktır.

URL’lerini  Ahrefs Site Explorer gibi bir keşif aracına eklemek, trafiklerinin nereden geldiği konusunda size ek bilgiler sağlayabilir.

Araştırma ile ilgili arama terimleri

Sağlam hedef anahtar kelimelerin temel bir listesine sahip olduğunuzda, ilgili arama terimlerine bakarak bu listeyi doldurun. Herhangi bir arama terimi için Google’ın SERP’sinde vurgulanan harika öneriler bulabilirsiniz.

Daha da harika fikirler için bu anahtar kelimelerle ilgili ek terimleri de araştırabilirsiniz.

Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin önemini anlayın

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler daha belirgindir, dolayısıyla daha geniş arama terimlerinden daha az trafik çekerler. Ancak, kullanıcı amacına uyma olasılıkları daha yüksek olduğundan daha yüksek dönüşüm oranlarına da sahiptirler.

Bu nedenle, satın alma konusunda yüksek motivasyona sahip tüketicilere ulaşmanın anahtarıdırlar. Ayrıca zamanla sağlam bir trafik akışı da oluşturabilirler.

Farklı Anahtar Kelime Optimizasyonu Türleri

Sağlam bir anahtar kelime optimizasyonu stratejisi, içeriğinizi nasıl oluşturduğunuzdan daha fazlasıdır. Ayrıca, pazarlama kampanyanıza siteniz dışında gösterdiğiniz katkıda bulunan çabaları da içerir.

Her bir ana optimizasyon türü ve ilgili teknikleri hakkında bilmeniz gerekenlerin bir özetini burada bulabilirsiniz.

Sayfa içi anahtar kelime optimizasyonu

Sayfa içi optimizasyon, tek tek sayfaları pazarlama ve SEO açısından daha etkili hale getirme çabalarınızı içerir. Dikkate alınması gereken temel teknikler şunları içerir:

 • Başlıklar, başlıklar ve URL’ler gibi sayfa içi öğelerde anahtar kelimelerle çalışma
 • Başlık etiketlerinin ve meta açıklamaların da anahtar kelimeleri doğal yollarla kullanmasını sağlamak
 • İçeriğiniz boyunca hem birincil hem de ikincil anahtar kelimeleri doğal olarak optimum  anahtar kelime sıklığında kullanmak
 • Hem dahili hem de harici bağlantılar ekleyerek içeriği daha faydalı hale getirme (uygun olduğunda, anahtar kelime açısından zengin bağlantı metni ile)
 • Anahtar kelime açısından verimli alternatif metinle görselleri ve grafikleri optimize etme
 • İçeriğinizi taramayı kolaylaştırmak için başlıklar, alt başlıklar ve görseller kullanarak biçimlendirme

Sayfa içi anahtar kelime optimizasyonu, trafik hacimlerini artırmak, tıklama oranlarını yükseltmek, kullanıcı niyetini artırmak ve alıcı yolculuğunun her aşamasında tüketicileri beslemek için temel dayanağınızdır. Ancak, aynı zamanda zaman ve çok fazla kişisel yatırım gerektirir.

Sayfa dışı anahtar kelime optimizasyonu

Sayfa içi optimizasyonun aksine, sayfa dışı anahtar kelime optimizasyonu, trafik çekmek ve daha iyi sıralanmasına yardımcı olmak için web sitenizin dışında yaptığınız şeylerle ilgilidir. Bilinmesi gereken önemli teknikler şunları içerir:

 • Trafiği artırmak, ilişkiler kurmak ve marka bilinirliğini artırmak için güçlü bir sosyal medya varlığı oluşturma ve yönetme
 • Konuk blog fırsatları, sponsorlu ortaklıklar ve benzeri seçenekler aracılığıyla geri bağlantı oluşturma
 • Müşterileri ürün ve hizmetlerinizi incelemeye teşvik etmek ve tüm yorumlara (olumsuz olanlar dahil) profesyonel bir şekilde yanıt vermek
 • E-posta pazarlaması, bilgi grafikleri, sosyal medya gönderileri, e-kitaplar, teknik incelemeler, etkileşimli sınavlar vb. dahil olmak üzere tüm içerik pazarlama çabaları.

Doğal olarak, tüm bu çabalar, çabalarınızı uyumlu ve tutarlı tutmak için hedef anahtar kelimeleriniz etrafında dönmelidir. Yine, görevleri profesyonel içerik oluşturuculara ve SEO uzmanlarına devretmek burada son derece yardımcı olabilir.

Yerel SEO için anahtar kelime optimizasyonu

Yerel anahtar kelime optimizasyonunu stratejinizin dışında bırakma hatasına düşmeyin.

Tüm aramaların yaklaşık yüzde 46’sı yerel bilgi arayan tüketicilerden geliyor, bu nedenle sitenizin karışımın bir parçası olduğundan emin olmanız çok önemlidir. Dikkate alınması gereken önemli teknikler şunları içerir:

 • Google Benim İşletmem  profilinizi talep etme, doğrulama, güncelleme ve sürdürme 
 • İşletmenizle ilgili kritik ayrıntıların göründükleri her yerde (telefon numarası, adres, çalışma saatleri vb.) tutarlı olmasını sağlamak.
 • Devam eden SEO stratejinize konuma dayalı anahtar kelimeler araştırmak ve dahil etmek
 • Web sitenizde konum sayfaları oluşturma
 • Potansiyel yerel izleyicilerle bağlantı kurmak için sosyal medyayı kullanma

Birçok yerel arama kullanıcısı hareket halindeyken bilgi aradığından, web site tasarımı duyarlı ve mobil uyumlu olmasını da isteyeceksiniz.

Sitenizi Aşırı Optimize Etmek Mümkün mü?

Aşırı SEO yapmak kesinlikle mümkündür, bu nedenle aşırı optimizasyondan kaçınmak önemlidir.

Aşırı optimize edilmiş bir web sitesi, çok fazla şekerli bir fincan kahve gibidir – harika olabilecek bir şey, ancak çok fazla iyi bir şey olduğu için değil. Aşırı optimize edilmiş bir web sitesinin belirtileri şunları içerir:

 • Aşırı anahtar kelime kullanımı ( anahtar kelime doldurma olarak da bilinir  )
 • Değer katmak yerine sadece daha fazla anahtar kelime eklemek adına anahtar kelimelerin kullanılması
 • Bağlantıların, başlık etiketlerinin ve benzer öğelerin yetersiz kullanımı
 • Bilgilendirici ve otoriter yerine kabarık ve zayıf olan uzun biçimli içerik

Anahtar Kelime Optimizasyonunun Geleceği Neye benziyor?

Anahtar kelime araştırması, anahtar kelime optimizasyonu ve SEO, başarıya giden yolculuğunuzda yalnızca bir kez ele alacağınız işler değildir. Optimizasyon dünyası her zaman değişiyor, bu yüzden sık sık yeniden gözden geçirilmesi gereken devam eden görevlerdir.

En iyi uygulamalar ve teknikler, ortaya çıkan trendleri, algoritma güncellemelerini ve diğer değişiklikleri yansıtacak şekilde sürekli olarak gelişir.

2023 ve sonrasında göz önünde bulundurulması gereken bazı örnekler arasında sesli aramanın artan popülaritesi ve doğal dil işlemenin artan kullanımı sayılabilir.

Kullanıcı deneyiminin önemi de artmaya devam edecek, bu nedenle akıllı içerik her zaman önce insanlara, sonra arama motorlarına hitap eder.

Çözüm

Harika bir anahtar kelime optimizasyonu yaklaşımı, bir siteyi kalabalıktan ayıran en önemli faktörüdür ve her şey olağanüstü içerikle başlar.

Webliyum sizin için gerçekten dikkatleri üzerine çekecek türden içerikler oluşturur.

Deneyiminizi bir sonraki seviyeye taşımaya hazır mısınız? Bizimle iletişime geçin.

Yazıyı Paylaş:

 • Hizmetlerimiz
 • Hikayemiz
 • Referanslar
 • Neden Biz?
 • WeBlog
 • İletişim

info@webliyum.net

İşinizi büyütmenize yardımcı olmak için buradayız.

Hizmetlerimiz

Hikayemiz.

Neden Biz?

WeBlog

Referanslar

İletişim

WhatsApp Destek

Hizmetlerimiz

Hikayemiz.

Neden Biz?

WeBlog

Referanslar

İletişim

WhatsApp Destek