Weblog

Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

blank
Bir web sitesi, kitlelerinin ne aradığını ve neyle ilgilendiklerini bilmelidir. Anahtar kelime araştırması burada devreye girer. Bu makalede, bu beceriye hakim olmanıza ve en iyi web sitesi sıralama anahtar kelimelerini nasıl bulacağınızı ve içeriğinize nasıl uygulayacağınızı göstermenize yardımcı olacağız. Tüm odak web sitesi için arama motorları için sitelerini optimize koymak, odak anahtar kelimeler genellikle ihmal edilen bir SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) öğesidir. Makalelerinizde odak anahtar kelimeleri kullanıyor olabilirsiniz, ancak bilmediğiniz şey, en iyi olanları nasıl seçeceğiniz ve bir anahtar kelimeyi etkili kılan şeydir.

Bir Web Sitesi Olarak Başarılı Olmak Gerek

Kitlenizin ne aradığını ve neyle ilgilendiklerini bilmeniz gerekir. Ardından, daha fazla trafik elde etmek için arama terimlerini özel içerikle hedefleyebilirsiniz. Sonuçlarda daha yüksek görünmek istiyorsanız, kullanıcıların ne aradığını bulmak ve hangi anahtar kelimelerin size daha fazla trafik kazandırma olasılığını öğrenmek için anahtar kelime araştırması yapmanız gerekecektir. Bu makalede, ihtiyacınız olan araçları sağlayarak ve en iyi sıralama anahtar kelimelerini nasıl bulacağınızı ve içeriğinize nasıl uygulayacağınızı göstererek bu beceriye hakim olmanıza yardımcı olacağız.

Anahtar Kelime Araştırması Nedir?

Google’a veya başka bir arama motoruna bir terim koyduğunuzda, dizine eklenmiş web sitelerini analiz eder ve sorgunuzla en alakalı olanı belirler. SEO, “alaka düzeyinizi” artırır ve doğru sorgular için arama sonuçlarında görünme olasılığınızı artırır. Sıralamanızı etkileyebilecek en büyük faktörlerden biri anahtar kelimelerdir. Sayfanızdaki içerik, kullanıcının aradığı içerikle ne kadar yakınsa, onlar için o kadar alakalı (onlar için) olması muhtemeldir. Ancak insanların ne aradığını nasıl bilebilirsiniz? Anahtar kelime araştırmasının amacı budur. Anahtar kelime araştırması, içerik pazarlaması ve blog ile yoğun bir şekilde bütünleşmiştir. Bu, herhangi bir pazarlama planının temel bir parçasıdır ve her işletmenin ve blog yazarının yapması gereken bir şeydir . En yüksek talebe sahip arama terimlerini hedeflemek, kullanıcı tabanınızla alakalı içeriği yayınlamanıza yardımcı olur. SEO’nuzu güçlendiren ve web sitenizi alakalı tutan birçok şey gibi, bu bir kez yapabileceğiniz ve unutabileceğiniz bir şey değildir. Eğilimler her zaman değişiyor ve belirli anahtar kelimelerin arama hacmi her zaman büyük ölçüde düşebilir veya önemli ölçüde yükselebilir. Anahtar kelime araştırması devam eden bir iştir ve her blog yazısı yazdığınızda, sitenize bir sayfa eklediğinizde veya mevcut içeriği yeniden yapılandırdığınızda bunu yapmanız gerekir.

Anahtar Kelime Araştırması Neden Yapılır?

Dolayısıyla, anahtar kelime araştırması çok fazla iştir ve her zaman göz önünde bulundurmanız gereken bir şeydir. Anlaşmadan tam olarak ne elde ediyorsunuz? Çevrimiçi ortamda başarılı olmak istiyorsanız, kitlenizi anlamanız gerekir. Sektörünüz hakkında çok şey biliyor olabilirsiniz, ancak kullanıcıların istedikleri ve ilgilendikleri şeyler sürekli değişiyor. Arama terimleri düşünce süreçleri hakkında fikir verir. Bu, başka hiçbir yere ulaşamayacağınız bir şeydir ve bu bilgilerin nasıl kullanılacağını bilmek, web sitenizi başarılı kılacaktır. Bir kullanıcı aramaya başladığında, bir şeye cevap arar. Bu, “WordPress’i nasıl kurabilirim?”, Bir konu hakkındaki genel bilgiler veya belirli bir ürünü nereden satın alacağınız gibi doğrudan bir soru olarak görünebilir. Yüksek bir arama hacmine sahip bir anahtar kelimeyi hedefleyebilir ve bu soruyu cevaplayan bir sayfa oluşturabilirseniz, ziyaret ve muhtemelen bu ziyaretçinin güvenini kazanmış olursunuz. Bu, dönüşüm anlamına gelebilir .

Bu Sadece SEO‘nun Değil, içerik Pazarlama Alanın Çekirdeğidir.

Yüksek değerli anahtar kelimeler bulun , yanıt olarak harika içerikler oluşturun ve bülteninize kaydolmak veya ürünlerinizden birinde satış yapmak için oluşturduğunuz güveni kullanın. Anahtar kelime araştırması yaparak, hedef kitlenizin alışkanlıklarını, aradıkları konuları ve markanızı ilgilendirebilecek ilgili pazarları öğrenirsiniz. Ayrıca blogunuz ve diğer içerik pazarlama çabalarınız için ücretsiz kazançlı fikirler havuzu sağlar. “Web sitesi nasıl yapılır” gibi bir terim aradığınızda “nasıl web sitesi yapılır?” Gibi öneriler alırsınız. veya “Web sitesi altbilgisi nasıl düzenlenir?” Bunlar, daha fazla tıklama kazanmak için hedefleyebileceğiniz ücretsiz blog yayını fikirleri.

1.Adım: En iyi Anahtar Kelime Araştırma Araçlarını Kullanın

En etkili anahtar kelimeleri bulmak ve hangisini kullanacağınıza karar vermek için bazı araçlara ihtiyacınız olacak. Bunlar, ilgili arama terimlerine erişmenizi sağlar ve birçoğu trend izleme, öneriler ve daha fazlası gibi başka özellikler sunar. SEMrush – Araştırma aracı kullanmak yerine daha fazla özelliğe sahip bir araç arıyorsanız, SEMrush’u deneyin. Herhangi bir alan veya anahtar kelime ile ilgili tüm SEO istatistiklerini verir. Bununla birlikte, ücretsiz hesap oldukça sınırlıdır ve günde sadece on aramaya (on sonuç) izin verir. Keyword Tool – E-posta adresinizden vazgeçmeksizin bir anahtar kelime listesi almak için hızlı bir yol istiyorsanız, Anahtar Kelime Aracı size ücretsiz olarak büyük bir liste verir. Ayrıca yalnızca Google’ı değil, sekiz farklı platformu destekler. Moz Keyword Explorer – Bir e-posta kaydı gerektirse de, Moz Anahtar Kelime Gezgini her sonuç hakkında kapsamlı bilgi sunar. Hepsi kolay anlaşılır bir görsel şemada düzenlenmiştir. Google Trends – Google Arama Trendleri , tamamen ücretsiz olmanın yanı sıra, birkaç farklı arama teriminin popülaritesini karşılaştırmanıza, alakalı sorguları göstermenize ve bölgeye göre ilgiyi görselleştirmenize olanak tanır. Ahrefs Keywords Explorer – Bu SEO konusunda ciddi olanlar için ücretli bir araçtır. On arama motorunda size veri sağlar ve en iyi getiriyle sıralama için en kolay anahtar kelimeleri hedeflemenize yardımcı olur. Alakalı anahtar kelimelerin en önemli kaynaklarından birini ihmal etmeyin: Google’ın kendi arama sonuçları. Her sayfada “İnsanlar ayrıca soruyor” ve “İlgili aramalar” bölümlerini bulacaksınız. Eğilimler veya arama hacmi hakkında herhangi bir bilgi alamayabilirsiniz, ancak bu yine de değerli bilgilerdir.

2.Adım: İşletmeniz için Anahtar Kelime Araştırması Yapma

Araştırma araçlarınız toplandığında, endüstrinizle ilgili konuların bir listesini derleme zamanı. Anahtar kelime araçları, bunları kullanmak için materyal olmadan iyi çalışmaz, bu nedenle analiz etmek için birkaç temel terim düşünmeniz gerekir. Bu, not defterinizi almak ve her şeyi yazmak için iyi bir zaman olacaktır çünkü büyük bir liste yapacaksınız. Karşılaştığınız her potansiyel anahtar kelimeyi, aklınıza gelebilecek her şeyi not ederek başlayın. Daha sonra istediğiniz zaman daraltabilirsiniz. Beyin fırtınası yaparak ve kendinize şu soruları sorarak başlayın: İşiniz ne hakkında? Hedeflerin ne? Hedef kitleniz kim ? Müşterilerinize ne veriyorsunuz? Ne arıyorlar? Bir Örnek… Bir giyim perakendecisiyseniz, “giyim mağazası”, “çevrimiçi giysiler”, “erkekler için gömlekler” ve “çevre dostu botlar” gibi anahtar kelimelerle sonuçlanabilir. Bu anahtar kelimelerin tümü, sattığınız ürün veya hizmetlerden ve müşterilerinize sunmayı amaçladığınızdan alınır. Düşündüğünüz şeylerin çoğu muhtemelen kısa, bir ila üç kelime uzunluğunda olacak. Kendi işinizdeki içeriğin yanı sıra, sektörünüzden gelen tüketicileri hedefleyen forumlara ve Facebook gruplarına da göz atmalısınız. Odaklanacağınız şeyleri bulmanıza yardımcı olabilecek sorular, endişeler ve tartışmalarla ilgili çok sayıda konu ve yorum bulacaksınız. Listenizin ilk taslağı oluşturulduğunda, her terimi bir anahtar kelime araştırma aracına tek tek eklemeye başlayın. Bunu yaparken, hedeflemeye değer gibi görünen başka bir sonuç listesi yapın. Araştırma aracınızın fazladan analiz sunduğunu ve orta ila yüksek dereceli ve düşük rekabete sahip terimlere dikkat edin. Şimdiye kadar içeriğinizin tamamına dahil edilecek kabaca bir anahtar kelime listesine sahip olmalısınız. Biraz daraltalım.

3.Adım: Anahtar Kelime Rekabetini Analiz Edin

Sayfanızda olabildiğince çok anahtar kelime serpmeye başlamadan önce, her bir terimin rekabet gücünü ölçmelisiniz. Web sitenizin sıralamasını yükseltmek isteyen tek kişi siz değilsiniz ve bazı anahtar kelimelerin sıralaması diğerlerinden daha zordur. Birçok anahtar kelime, onları hedeflemek için harcayabileceğiniz zamana değmez. Bunları zaman zaman dahil etmek kötü bir fikir olmayabilir, ancak etraflarında içerik hazırlamak kaynak kaybıdır. Yüksek rekabet veya düşük trafikli anahtar kelimeler genellikle kaçınmanız gereken şeydir. Bir anahtar kelimeyi rekabeti yüksek yapan nedir? Genellikle, SEO’ya sizden ya da rekabet edebileceğimden daha fazla adamak için büyük markaların hakimiyetindedirler. Wikipedia, Amazon ve Youtube gibi çok popüler siteler en üst sıralarda yer alamaz. Ayrıca sonuçlar, sektörünüzdeki yüksek profilli zihinlerden gelen yayınlarla da doldurulursa, bunların üzerinde yükselmekte zorlanacaksınız. Bazı anahtar kelimeler, izlemeye değmeyecek kadar düşük trafik üretir. Düşük trafiğe sahip anahtar kelimeler genellikle birkaç kelime uzunluğundadır ve içerik oluşturmak çok zordur, çünkü çok fazla niş vardır. Teriminiz azalan bir eğilim gösteriyorsa, bunlardan kaçınmak isteyebileceğinizi unutmayın.

4.Adım: Bir Odak Anahtar Kelimesi Seçme

Şimdiye kadar, anahtar kelimeleri nasıl arayacağınızı ve sonuçlarınızı en yüksek kalitede olanlarla nasıl daraltabileceğinizi anlamalısınız. Hala içeriğiniz için bir odak anahtar kelime seçme sürecini gözden geçirmemiz gerekiyor. Web sitenizdeki bir yayını veya sayfayı optimize etmek için her yola çıktığınızda, bir odak anahtar kelimesi kullanarak bunu yapmalısınız. Bu, içeriğin o kelimeyle alaka düzeyini karşılaştırarak sayfanızdaki içeriği değerlendirmek için kullanılan bir kelime veya terim kullanmayı içerir. Sayfanızdaki SEO’yu optimize ederken, en az bir odak anahtar kelimeniz olmalıdır. Bu bizi konuyla ilgili en büyük ipucuna ve sıralamanızı yükseltmek için kullanmanız gereken ipucuna getiriyor. Odak anahtar kelimenizi ilk başlığa veya girişe olduğu gibi sayfanızın başlığına ve sonra da yayının kendisinde çok ara sıra ekleyin.

Dikkat: Önce Kullanıcı Niyetine Odaklanın!

Geçmişte, siteler yalnızca anahtar kelime kullanımı ve sıklığına göre daha yüksek sırada yer almıştı. Bu artık doğru değil. Google, alakalı ve değerli içeriğe öncelik verir ve bunun sonucunda bir aramanın arkasındaki amacı anlar. İçerik pazarlamasının amacı, kullanıcılara değerli ve ilginç bilgiler sunmaktır. Buna karşılık, kitleniz arasında güven ve otorite kazanırsınız ve anahtar kelime araştırması gibi SEO taktikleri ile yeni kullanıcılar çekme şansınız olur. Kullanıcı amacını göz ardı eden ve bunun yerine bir sayfaya mümkün olduğunca fazla anahtar kelime doldurmaya odaklanan düşük kaliteli içerik oluşturabilirsiniz. Ancak, bu içerik pazarlamanın tüm felsefesine aykırıdır ve muhtemelen hiçbir şey kazanamazsınız.

Web Sitesi için Tıklamalar Yetmez Dönüşüm gerek

Siteniz, hedef anahtar kelimeleriniz için bir arama sonucunun en üstünde görünebilir, ancak kimse bu sayfayı ziyaret etmezse veya çok yüksek bir hemen çıkma oranına sahipse hiçbir şey ifade etmez. Anahtar kelimeleri yalnızca rastgele eklemeyin; kullanıcının potansiyel sorularını gerçekten ele almayı ve aramalarının ardındaki amacı yanıtlamayı amaçlar. Örneğin, insanlar “ücretsiz WordPress temaları” gibi bir şey aradılarsa, genellikle indirilecek bir tema ararlar. İlişkisiz bir makalede bu anahtar kelimeyi hedeflemek, bu amacı tatmin etmediğinizde (kendi ücretsiz temanızın reklamını yaparak, ücretsiz temalar listesi oluşturarak) kullanıcının daha yüksek sıralama uğruna niyeti göz ardı eder. Kullanıcı amacını göz önünde bulundurarak, daha üst sıralarda yer alacak daha alakalı içerikler oluşturacak ve yeni ziyaretçilerinizden daha fazla güven kazanacaksınız.

Daha İyi Anahtar Kelimeler Kullanın, Web Sitesi Ziyaretçisi Edinin

Bir web sitesi oluşturmak ve kullanıcıların size gelmesini ummak yeterince iyi değil. Düşük kaliteli anahtar kelimeler kullanmak da sizin için pek bir şey yapmaz. Anahtar kelime araştırması, kitlenizin aramalarında kullandığı en iyi anahtar kelimeleri ve terimleri seçmenize olanak tanırken aynı zamanda onları doğrudan web sitenize çekecek alakalı içerik yayınlamanıza olanak tanır. Bu araçları ve bu önerileri doğru bir şekilde kullanarak, daha iyi odak anahtar kelimeleri kullanabilir, bunları web sitenize yerleştirebilir ve içeriğinizi bunların etrafında oluşturabilirsiniz. SEO’nuzu geliştirmenin ve daha fazla trafik çekmenin en iyi yollarından biridir. Doğru arama terimlerini hedefleyin ve mükemmel bir içerik pazarlama planıyla yedekleyin. Dönüşümlerinizin hemen arttığını göreceksiniz.

Yazıyı Paylaş:

Bunları okudunuz mu?

  • Hizmetlerimiz
  • Hikayemiz
  • Neden Biz?
  • Referanslar
  • WeBlog
  • İletişim
blank

Hizmetlerimiz

Hikayemiz.

Neden Biz?

WeBlog

Referanslar

İletişim

WhatsApp Destek

blank

Hizmetlerimiz

Hikayemiz.

Neden Biz?

WeBlog

Referanslar

İletişim

WhatsApp Destek