Weblog

5G Nedir?

İnternet kullanımının hayatımızdaki yeri hepimizin malumu. Artık işlerimizi, sorumluluklarımızı ve hatta arkadaşlıklarımızı bile internet aracılığıyla kuruyoruz. Ayrıca tüm bunları yaparken vakitten de tasarruf etmiş oluyoruz. Tabi ki de interneti kullanma amaçlarımızı saymaya kalksak asla bitiremeyiz ancak tüm bu amaçları ortak noktası internet performansıyla birlikte daha konforlu hale gelmeleri denilebilir. Örnek olarak çevrimiçi bir bilgisayar oyununu verecek olursak iyi bir internet bağlantısıyla çok eğlenceli bir oyun deneyimi yaşayabiliyoruz ancak kötü bir internet bağlantısı aynı oyunu mahvedebiliyor. Son yıllarda hayatımıza girmiş olan 3G, 4G, 4.5G gibi kavramlarda tamamıyla internet hızı ile alakalı olan ve bu deneyimi mükemmel bir hale getirmek için oluşturulmuş olan teknolojiler. Söz konusu teknolojilerin en güncel olanı da 5G Teknolojisi demek yanlış olmayacaktır. 5G aslında 5. Nesil Mobil Telekomünikasyon Hizmeti anlamına geliyor ve yeni nesil kablosuz telefon teknolojisi olarak tanımlanıyor. Önceki teknoloji olan 4G’ye kıyasla tam olarak 10 kat daha hızlı bir internet deneyimi vadediyor. Bahsedilen hızlarsa cihazlara göre farklılık göstermekle birlikte 1 – 10 Gbps arasında değişiyor denilebilir.

5G Teknolojisi Ne Zaman Gelecek?

Birçok kişinin beklediği 5G Teknolojisi ile ilgili en çok merak edilen soru bu: Ne zaman geliyor? Aslında bu konuda tam olarak bir tarih söz konusu değil. Ancak yetkililer tarafından yapılan açıklamalara göre 2023 senesinde 5G teknolojisi ülkemize gelmiş olacak. Bunun yanında tabi ki de pandemi şartları düşünülürse bazı gecikmeler olma olasılığı da yok değil.

5G Destekli Telefonlar Nelerdir?

Hepimizin bildiği gibi ülkemize 5G teknolojisi bugün gelse bile birçok kişi bu teknolojiye erişemeyecek çünkü cihazınızın 5G’yi desteklemesi gerekiyor. Bu nedenle artık telefon alırken 5G Destekli Telefonlara yönelmek çok daha akıllıca bir karar olacaktır. Çeşitlilik konusunda açıkçası endişelenmeye gerek yok çünkü Huawei, Samsung, Apple gibi çeşitli markalar 5G’ye uyumlu telefonlar üretiyorlar. Ancak genellikle en son modellerde bu teknoloji mevcut olduğu için fiyatların kabarık olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.
Samsung Galaxy S21, Oneplus 8 Pro, Huawei Mate 40 Pro, Xiaomi Mi 11 gibi çok çeşitli akıllı telefon modellerinde hali hazırda 5G teknolojisi bulunuyor. Tabi ki de şu an bunları almak ya da 5G teknolojisine sahip olan cihazların ucuzlamasını bekleyip almak tamamen size kalmış.

Yazıyı Paylaş:

  • Hizmetlerimiz
  • Hikayemiz
  • Referanslar
  • Neden Biz?
  • WeBlog
  • İletişim

info@webliyum.net

İşinizi büyütmenize yardımcı olmak için buradayız.

Hizmetlerimiz

Hikayemiz.

Neden Biz?

WeBlog

Referanslar

İletişim

WhatsApp Destek

Hizmetlerimiz

Hikayemiz.

Neden Biz?

WeBlog

Referanslar

İletişim

WhatsApp Destek